Zamieszanie wokół 1 GHz


I kto tu podkręca...

Podsumowując wyniki, można pokusić się o stwierdzenie, że najnowsze procesory z zegarem 1 GHz to tylko przetaktowane wolniejsze modele. Obie firmy, w walce o prestiż i dominację na rynku... podkręciły swoje procesory, mimo iż dotąd ostro piętnowały takie praktyki klientów indywidualnych. Od kilku miesięcy pojawiały się w Internecie informacje o tym, że indywidualni użytkownicy z powodzeniem przetaktowali procesory ponad granicę 1000 MHz. AMD chciał być królem - został nim. Intel nie chciał być gorszy i nazajutrz zrobił to samo. Można się tylko zastanawiać, dlaczego obie firmy zrobiły to dopiero teraz?

Najnowsze procesory są dostępne jedynie w limitowanych ilościach.

Komputery w nie wyposażone są kierowane do entuzjastów PC, którzy oczekują najwyższej wydajności w pracy w Internecie, oraz korzystają z najbardziej wymagających aplikacji do obróbki grafiki, edycji obrazu wideo, rozpoznawania mowy i gier trójwymiarowych. Oni już dziś mogą zamówić ten sprzęt przez Internet w wielkich amerykańskich firmach.

Wszystkie opisywane modele komputerów są dostępne do nabycia przez Internet. Oto ich specyfikacja i ceny:

Dell Dimension XPS B-866 kosztuje 3679 USD za model wyposażony w PIII-866EB i chipset Intel 820 z 133 MHz FSB, 4x AGP, kontroler ATA-66. Komputer oferowany jest ponadto z dyskiem twardym 30 GB, 12x DVD-ROM i CD-RW.

Compaq 1 GHz kosztuje 3799 USD z 10x DVD-ROM i modemem, będącym kombinacją xDSL i 56 Kb/s oraz dyskiem twardym 40 GB. IBM Aptiva kosztuje 3498 USD z prawie identyczną konfiguracją.

Za Presario 5900Z-850 należy zapłacić 2564 USD, czyli aż 1235 USD mniej niż za model 1000 MHz!

Ten ma jednak jeszcze dysk 20 GB i 40x CD-ROM zamiast napędu DVD.

Za 3308 USD można nabyć model Gateway Select 1000 z 1 GHz Athlonem oraz dyskiem twardym 30 GB, 8x DVD-ROM i dodatkowym napędem CD-RW (wersja bez nagrywarki kosztuje 2999 USD).

Ceny najnowszych procesorów Intel i AMD obowiązujące przy zakupie partii minimum 1000 sztuk:

AMD Athlon

- 1 GHz - 1299 USD, ####

- 950 MHz - 999 USD #####

- 900 MHz - 899 USD ####

Intel Pentium III

- 1 GHz - 990 USD ####

866 MHz - 776 USD #####

Dla przeciętnych użytkowników podobny zakup będzie tylko dużym wydatkiem. Ci bowiem nie potrzebują takiej szybkości, nie zauważą też jej w codziennej pracy. Jednak i dla entuzjastów może to być prawdziwy tor przeszkód do osiągnięcia pełnej możliwej prędkości, gdyż dziś trudno jest dobrać pozostałe podzespoły do tak szybkich procesorów, a jak wynika z powyższych testów, ma to zasadnicze znaczenie dla ostatecznych osiągów.

Może zatem należy jeszcze poczekać? Intel zapowiada, że do 2003 r. osiągnie szybkość 3000 MHz (3 GHz). Jego konkurent ma bliższe plany i mówi wprost – "Należy oczekiwać wiosennej burzy - nadchodzi Thunderbird!"

A co w Polsce?

Compaq nie jest pewny, czy wprowadzać modele Presario do sprzedaży w naszym kraju: "Jest to perspektywa tak prawdopodobna w tym roku, jak też możliwa dopiero w przyszłym". Z krajowych dystrybutorów jedynie przedstawiciel JTT stwierdził wyraźnie: "Procesory 1 GHz mają szansę pojawić się w naszych komputerach w okolicach maja, czerwca. Dziś już sprzedajemy AMD 800 MHz".