Zamieszanie wokół 1 GHz

1000 MHz to więcej niż 1000 MHz, ale prawie tyle samo, co 866 MHz – takie są wyniki testów najnowszych procesorów Intela i AMD.


1000 MHz to więcej niż 1000 MHz, ale prawie tyle samo, co 866 MHz – takie są wyniki testów najnowszych procesorów Intela i AMD.

Firma Advanced Micro Devices cieszyła się z niepodzielnego panowania w produkcji procesorów 1 GHz przez cały jeden dzień, albowiem już następnego dnia Intel również wprowadził na rynek chip taktowany taką samą częstotliwością. Amerykański PC World przeprowadził testy obu procesorów za pomocą najnowszego programu WorldBench 2000. Tydzień później obie firmy wprowadziły do sprzedaży modele układów 800 i 866 MHz. One również zostały wzięte pod lupę.

AMD – Nowy król

Błyskawiczne i niespodziewane wprowadzenie 7 marca 2000 r. na rynek procesora taktowanego częstotliwością 1 GHz miało pokazać, kto jest nowym liderem w branży. Najnowszy produkt AMD wykonuje w ciągu sekundy aż miliard instrukcji (1 000 000 000 Hz = 1 GHz = 1000 MHz). Aby wyraźnie odróżnić je od procesorów szóstej generacji, nazwa handlowa procesorów brzmi nie AMD-K7 lecz Athlon. Jednak procesor Athlon 1 GHz jest takim samym procesorem, jak np. Athlon 850 czy nawet 700 MHz, i podobnie jak jego poprzednicy również jest wykonany w aluminiowej technologii 0,18 mikrona (budowanie miedzianych ścieżek w chipie jest dopiero planowane). W układzie nie wprowadzono dodatkowych zmian architektury, jedynie trochę podwyższono napięcie rdzenia. Nie zmieniono też systemu chłodzenia. Nadal w tym celu stosowane są radiatory ,umożliwiające standardowe chłodzenie powietrzem. Jest to zasadnicza różnica w porównaniu z modelami 1 GHz, prezentowanymi już w ub.r. na kilku imprezach targowych. Modele te wymagały specjalistycznej aparatury firmy Kryotech (http://www.kryotech.com) do utrzymywania temperatury 40 stopni poniżej zera.

Zamieszanie wokół 1 GHz

AMD Athlon

Athlon ma powierzchnię 184 mmkw. i jest wykonany w technologii aluminiowej z użyciem 6 warstw metalu. W przybliżeniu zawiera 22 mln tranzystorów. Dla porównania: Pentium III to 9,5 mln tranzystorów zgrupowanych na przestrzeni 128 mmkw., dodatkowo 30,5 mln tranzystorów L2 cache (AMD K-6 - 21 mln). Procesor Athlon jest obecnie produkowany w zakładach Fab 25 firmy AMD w Austin w Teksasie i w Fab 30 w Dreźnie w Niemczech. "Prezentacja procesora AMD Athlon 1,1 GHz produkowanego w fabryce AMD w Dreźnie pokazuje, że wykonujemy planowane działania w rozwoju procesu technologicznego i produkcji" - twierdzi Larry Hollatz, wiceszef w Computation Products w AMD. - "Kontynuujemy agresywny postęp technologii, które umożliwią procesorom AMD w przyszłości dostarczanie najwyższych osiągów".

Dla przypomnienia główne cechy architektury procesorów Athlon:

  • Kompatybilny z x86, projekt siódmej generacji ###

  • Wielopotokowa, 9-jednostkowa superskalarna architektura zaprojektowana dla wysokich częstotliwości taktowania zegara

  • W pełni potokowy, superskalarny koprocesor ##

  • 200 MHz magistrala systemowa procesora AMD Athlon powstała z wykorzystaniem protokołu AlphaT EV6, zaprojektowana dla skalowalnych, wieloprocesorowych systemów ####

  • Aż 128 KB zintegrowanej z procesorem pamięci L1 cache (daje to duży wzrost wydajności - Pentium II/III ma zaledwie 32 KB pamięci L1)

  • Pamięć L2 cache typu backside (programowalna) ###

  • Zaawansowane, dynamiczne przewidywanie rozgałęzień (procesor przewiduje następną instrukcję i gdzie ma się odwołać po nowe dane)

  • Rozszerzona technologia 3DNow! do zwiększenia wydajności 3D

Do 21 oryginalnych instrukcji 3DNow! dodano 24 nowe instrukcje SIMD, w tym 19 nowych instrukcji poprawiających wykonywanie obliczeń stałoprzecinkowych, niezbędnych do dekodowania mowy i obrazu wideo, oraz by poprawić transfer danych dla internetowych plug-inów. Ponadto dodano 5 nowych instrukcji DSP dla softmodemu, softADSL, dźwięku Dolby Digital i MP3. Nowych funkcji DSP procesora AMD Athlon nie oferuje Pentium III.

Procesory zapewniają pełną zgodność z Windows 98, Windows NT 4.x, Unix, Linux, OS/2 Warp i Novell NetWare bez programowych poprawek. Według producenta, Athlon jest kompatybilny z ponad 60 tys. aplikacji. 200 MHz szyna danych procesora (z możliwością zwiększenia częstotliwości do ponad 400 MHz) pozwala uzyskiwać ogromną przepustowość dla aplikacji wymagających dużego transferu danych. Oznacza to, że przy zakupie tak szybkiego i drogiego procesora będziemy zmuszeni do zakupu również bardzo drogich pamięci Rambus PC-600, PC-700 i PC-800, które zapewniają potencjalny maksymalny transfer rzędu odpowiednio 1,2 GB, 1,4 GB i 1,6 GB (dla porównania, PC-100 ma przepustowość tylko 0,8 GB). W najbliższym czasie mają być także dostępne pamięci Double Data Rate SDRAM, które powinny być równie szybkie jak Rambus, ale tańsze.

Nowa magistrala powinna zapewnić wieloprocesorowym systemom budowanym z wykorzystaniem procesora Athlon odpowiednią elastyczność i zwiększoną wydajność wymaganą przez rynek korporacyjny.

Istotne jest to, że Athlon nie jest zgodny ze standardem Super7, stosowanym dotąd dla procesorów AMD. Nie można zamontować nowego procesora na płycie głównej w miejsce AMD-K6R-2 lub AMD-K6-III, gdyż nie pasuje on do gniazd obsługujących starsze procesory AMD. Procesor Athlon używa złącza Slot A, które jest tylko mechanicznie zgodne ze złączem Slot 1, a ma inne parametry elektryczne, dlatego procesor Athlon nie może współpracować z płytami głównymi Slot 1. Obecnie AMD współpracuje z czołowymi producentami chipsetów włącznie z VIA Technologies, Acer Labolatories i producentami płyt głównych, np. Asus, Biostar, FIC, Gigabyte, GVC i Microstar, by wprowadzać płyty główne zoptymalizowane dla procesora Athlon. Według zapowiedzi producentów nadchodzące, zoptymalizowane chipsety będą obsługiwać 2, 4, 8 lub więcej procesorów AMD Athlon.

Warto zauważyć, iż pod koniec II kwartału 2000 r. AMD spodziewa się osiągnąć pierwsze zyski z serii procesorów Athlon produkowanych w Fab 30, wykorzystujących technologię HiP6L 0,18 z miedzianymi połączeniami. Miedź jest lepszym przewodnikiem prądu elektrycznego, a mniejszy opór oznacza, że procesory będą się mniej grzały przy tych samych częstotliwościach taktowania, lub, jak kto woli, pozwolą osiągnąć wyższą prędkość przy obecnym, powietrznym (za pomocą wiatraczka) systemie chłodzenia.