Zamieszanie wokół ICQ

AOL chce mieć ICQ na "wyłączną własność" i dąży do tego, aby oprogramowanie to stało się standardem zamkniętym. Nie zgadzają się z tym Microsoft, Yahoo! i NovaWiz.

Niewielka izraelska firma - NovaWiz - poinformowała o stworzeniu programu Odigo, który pozwala łączyć się z ponad 55 mln użytkowników najpopularniejszego programu do natychmiastowej komunikacji (tzw. instant messaging) w Internecie - ICQ. America Online (AOL), która przejęła w 1998 r. prawa do ICQ, wydała oświadczenie, że "nie zezwoliła firmie NovaWiz na takie działanie".

Prezes NovaWiz Avner Ronen twierdzi, że: "Klienci sami powinni zadecydować, jakiego programu chcą używać. Jeżeli zechcą, to mogą zaimportować listę kontaktów z ICQ do Odigo i używać tylko tego programu". AOL ma zamiar zablokować takie "mieszane" połączenia i to pomimo tego, że takie potęgi, jak Microsoft i Yahoo!, także mają zamiar zapewnić zgodność swoich programów komunikacyjnych z ICQ. A. Ronen zauważył, że "Goliat może zablokować małego Davida, ale zobaczymy jak Goliat stanie do walki z dwoma innym gigantami".

Yosi Vardi, założyciel Mirabilis i twórca ICQ, uchodzący w Izraelu za bohatera, powiedział: "Być może rozwiązaniem tego problemu będzie nowy, otwarty standard o nazwie Rendezvous, który na razie jest jeszcze w powijakach".

Więcej informacji: www.wired.com/