Zaniedbana podstawa piramidy

Firmy nie dostrzegają potencjalnie wartego 5 bln USD rynku, który tworzą na świecie osoby o niskich przychodach - wynika z raportu opracowanego na zlecenie Banku Światowego.

Raport koncentruje się segmencie światowej populacji zwanym "podstawą piramidy". Są to osoby biedne, ale lepiej sytuowane niż 1,2 mld ludzi żyjących w ubóstwie za mniej niż dolara dziennie.

Opisywany w raporcie niedoceniony rynek to na ogół obszary wiejskie, w których brakuje usług, zdominowane przez nieformalną gospodarkę. Większość ludzi z "podstawy piramidy" mieszka w Azji, Ameryce Południowej, Afryce i Europie Wschodniej.

W Azji (z uwzględnieniem Bliskiego Wschodu) rynek "podstawy piramidy" liczy sobie 2,86 mld ludzi z potencjałem zakupowym 3,5 bln USD. W Ameryce Południowej rynek ten szacowany jest na 509 mld USD, w Europie Wschodniej na 458 mld USD, a w Afryce na 429 mld USD.

Badanie zostało przeprowadzone przez International Finance Corporation i World Resources Institute, instytucje związane z Bankiem Światowym. Wykorzystano w nim informacje o rozmiarach rynków na podstawie ankiet oceniających przychody i wydatki gospodarstw domowych.