Zanim oddasz PC do serwisu...

Komputer odmówił posłuszeństwa? Zanim zapłacisz za naprawę, sprawdź, co możesz zrobić samodzielnie, by przywrócić sprzęt do formy.


Komputer nie zawsze działa tak, jak powinien. Czasem zawodzą podzespoły, czasem system operacyjny, "zamulony" wszelkiego rodzaju śmieciami, obniżającymi wydajność peceta. Niektórzy użytkownicy wiedzą, jak naprawić samodzielnie większość problemów ze sprzętem; istnieje też grupa użytkowników, którym brak pewności siebie i wiary w umiejętności techniczne. Często padają oni ofiarą "drapieżnych" taktyk stosowanych przez pomoc zdalną lub lokalne serwisy naprawcze.

Przygotowaliśmy zestawienie typowych napraw, których dokonują serwisy komputerowe. Zanim skorzystasz z usług takich placówek, zastanów się czy cena jest rozsądna i czy serwisant nie próbuje cię naciągnąć.

Przytoczymy oferty najczęściej proponowane przez małe i duże punkty naprawcze. Nie są to oszustwa - o ile wiemy wszystkie te działania są zgodne z prawem. Bardzo wątpliwa może być co najwyżej prawdziwa wartość tych usług.

Poprawki w komputerze

Niemal każdy punkt naprawczy oferuje usługi zwiększające wydajność komputera, np. przez usunięcie zbędnego oprogramowania, plików tymczasowych, defragmentację dysku twardego, przeprowadzenie aktualizacji systemu Windows czy też (w wielu przypadkach) wyczyszczenie Rejestru systemu Windows. Koszt tej usługi jest różny i zazwyczaj zamyka się w przedziale 150 - 400 złotych. Tyle że wszystko to możesz zrobić całkowicie samodzielnie za pomocą oprogramowania, które było dostarczone z twoim komputerem lub bezpłatnych programów, powszechnie dostępnych w Sieci, np. w dziale PC World Download.

Zacznijmy od rzeczy najbardziej oczywistej. Pozbycie się zbędnych programów (tzw. crapware dostarczonego z nowym systemem lub aplikacji od dłuższego czasu nieużywanych) umożliwi aplet dodawania/usuwania programów, dostępny w Panelu sterowania. Dobrym rozwiązaniem jest też wykorzystanie aplikacji dedykowanej, takiej jak PC Decrapifier lub Revo Uninstaller. Są to sprawdzone narzędzia, które wykonają całą pracę związaną z oczyszczaniem Windows.

Idźmy dalej. System Windows zawiera narzędzie o nazwie Porządkowanie dysków, które usunie wszystkie tymczasowe pliki za pomocą nędznych kilku kliknięć myszką. Defragmentator dysków - kolejne wbudowane w system Windows narzędzie - zwykle uruchamia się automatycznie raz na tydzień, ale możesz uruchomić go samodzielnie udając się do menu Start | Akcesoria i wybierając opcję Narzędzia systemowe, a następnie klikając Defragmentator dysków. Funkcja Windows Update również uruchamiana jest automatycznie, ale, tak jak w przypadku defragmentatora, możesz uruchomić ją ręcznie poprzez kliknięcie na menu Start i wpisanie Windows Update w polu wyszukiwania.

Jeśli chodzi o programy do czyszczenia Rejestru Windows, to zalecamy ostrożność. Usunięcie niepotrzebnych wpisów w Rejestrze może przyspieszyć działanie komputera, ale nieumiejętne igranie z Rejestrem może spowodować więcej szkody niż pożytku.

Nie licząc czasu spędzonego na defragmentacji dysków czy aktualizacji komponentów systemu, nawet komputerowemu nowicjuszowi wykonanie wymienionych poprawek nie powinno zająć więcej niż 15 minut.