Zanim wyjedziesz, kup bilet online

Planując podróż na własną rękę, a nie z biurem podróży, warto dobrze zapoznać się z ofertą przewoźników. W internecie funkcjonują przede wszystkim serwisy pośredniczące w rezerwacjach biletów lotniczych, ale nie znaczy to, że za pośrednictwem sieci nie da się także kupić biletów na pociąg lub autobus. Coraz więcej osób przekonuje się, że takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, lecz także pozwala na skorzystanie z promocji, których próżno szukać w tradycyjnych punktach sprzedaży.


Internauci przywykli już do tego, że w sieci z łatwością mogą znaleźć aktualne rozkłady kursowania pociągów czy autobusów, nie wspominając o godzinach odlotów samolotów. Dzięki temu planowanie podróży przebiega prościej. Warto jednak pójść o krok dalej i od razu zarezerwować na stronie internetowej bilet na upatrzony kurs. Wiedzą o tym dobrze osoby, które korzystają często z połączeń lotniczych - możliwość porównania ze sobą cen oferowanych przez różne linie lotnicze na tych samych trasach i zakupienie biletów online przekłada się często na oszczędność rzędu kilkuset złotych. Kupowanie biletów przez internet sprawdzi się także w przypadku bliższych podróży pociągiem lub autobusem. Swoje serwisy internetowe ma zarówno PKP, jak i przewoźnicy autobusowi.

Pozyskanie klienta przez internet to także same korzyści dla usługodawcy. Kiedyś obsługa klientów rezerwujących bilety przez sieć mogła być traktowana głównie jako ukłon tradycyjnych linii lotniczych w stronę biznesmenów i małego grona zapaleńców nowych technologii. Jednak ekspansja tanich linii lotniczych, dla których obsługa klientów przez internet to skuteczny sposób na ograniczanie kosztów, sprawiła, że dokonywanie rezerwacji i odpraw online stało się w krótkim czasie nieobce także tzw. klientowi masowemu. O tym, że internauci nie podchodzą już do kupowania biletów przez internet z nieufnością, świadczy chociażby fakt niedawnego debiutu przewoźnika autobusowego PolskiBus.com, który - wzorem tanich linii lotniczych - prowadzi sprzedaż właśnie za pośrednictwem sieci. Jeszcze kilka lat temu byłoby to, w przypadku tego typu usługi, nie do pomyślenia.

Bilety lotnicze

Najłatwiej jest wyszukać i zarezerwować w internecie bilety lotnicze. W sieci funkcjonuje niezliczona ilość serwisów będących lotniczymi odpowiednikami porównywarek cen. Za ich pomocą użytkownik może znaleźć istniejące połączenia lotnicze na wybranej trasie i wybrać te najtańsze lub obsługiwane przez ulubioną linię lotniczą (w niektórych serwisach można zaznaczyć preferowaną linię lotniczą już na etapie wyszukiwania ofert).

Wyszukiwarki połączeń lotniczych, np. efly.pl, umożliwiają szybkie porównanie cen różnych przewoźników na jednej trasie.

Wyszukiwarki połączeń lotniczych, np. efly.pl, umożliwiają szybkie porównanie cen różnych przewoźników na jednej trasie.

Możliwości wyboru obejmują wyszukanie lotu w jedną lub dwie strony, połączenia bezpośredniego lub z przesiadkami, a także wybór klasy (ekonomiczna lub biznesowa) oraz ustalenie liczby pasażerów (w tym dzieci). Podane ceny obejmują już koszty biletów, podatki oraz opłatę transakcyjną, która trafia do pośrednika wystawiającego bilet. Wartą wspomnienia ciekawostką jest możliwość sprawdzenia, jakie samoloty obsługują daną trasę, co dla wielu zapalonych miłośników lotnictwa może mieć niebagatelne znaczenie.

Za bilet można zwykle zapłacić od razu na stronie pośrednika kartą kredytową lub przelewem, a w wypadku niektórych serwisów, także osobiście w punkcie obsługi klienta firmy. Po zakupie biletu zostanie on przesłany na podany adres e-mail, jako dokument elektroniczny do samodzielnego wydrukowania. Ta zwane e-bilety są już normą w przypadku linii lotniczych, podobnie jak możliwość przejścia procedury odprawy online. Należy wówczas, mając już gotowy bilet, wejść przed wylotem (z reguły nie wcześniej niż kilkanaście dni wcześniej, a najpóźniej kilka godzin przed startem) na stronę internetową przewoźnika i w formularzu odprawy podać swoje dane. Po przejściu tej procedury drogą e-mailową przesyłana jest karta pokładowa w postaci dokumentu elektronicznego, którą należy wydrukować i zabrać ze sobą, wraz z wydrukowanym wcześniej biletem oraz dokumentami osobistymi, takimi jak paszport lub dowód osobisty. Warto pamiętać o usłudze samodzielnego drukowania kart pokładowych, ponieważ zdarza się, że niektóre linie lotnicze pobierają dodatkową opłatę od pasażerów, którzy zamiast w sieci chcą się odprawić na lotnisku.

Dużą zaletą wyszukiwarek połączeń lotniczych jest łatwość, z jaką da się dzięki nim znaleźć promocyjne ceny zakupu biletów - szczególnie tych na przeloty w odległych terminach, bez konieczności samodzielnego odwiedzania kolejnych stron internetowych przewoźników. Łatwiej także jest ocenić końcowy koszt przelotu, który jest wyświetlany już na etapie wyszukiwania, podczas gdy w serwisach przewoźników trzeba często przejść kilka etapów dokonywania rezerwacji konkretnego lotu, aby poznać faktyczną cenę biletu z zawartymi już wszystkimi dodatkowymi opłatami.

Bilety kolejowe

Kupując w Polsce bilety kolejowe na połączenia krajowe, jest się skazanym na usługi PKP i Przewozów Regionalnych. Na szczęście także i te firmy udostępniają systemy wyszukiwania i rezerwacji biletów online. Pierwszy, prowadzony przez PKP Intercity, działa pod nazwą e-IC (bilet.intercity.pl/irez). Obejmuje on połączenia obsługiwane przez pociągi Express InterCity, część pociągów TLK, a także miejsca w wagonach sypialnych i kuszetkach w nocnych pociągach TLK.

Drugi system rezerwacji biletów obsługiwany jest przez Przewozy Regionalne i można z niego skorzystać na stronie www.i-pr.pl. Za jego pośrednictwem istnieje możliwość zamówienia biletów jednorazowych i okresowych na pociągi REGIO, interREGIO i REGIOekspres.

Oprócz oddzielnych systemów rezerwacji biletów na pociągi PKP InterCity i Przewozów Regionalnych, w internecie funkcjonuje również uniwersalna wyszukiwarka połączeń kolejowych PKP, dostępna pod adresem www.rozklad-pkp.pl. Istnieje tutaj możliwość wyszukania wszystkich pociągów, niezależnie od przewoźnika. Wyszukiwarka umożliwia też zaplanowanie podróży przez stacje pośrednie, a także wyszukanie połączenia powrotnego. Wyświetlane informacje obejmują czas podróży, typ pociągu i liczbę ewentualnych przesiadek. W przypadku niektórych połączeń możliwe jest również sprawdzenie ceny biletu. Ponadto, w serwisie zawarto tablice odjazdów i przyjazdów dla wybranych dworców, a także informacje o bieżących utrudnieniach na trasach.

Mimo że internetowy rozkład jazdy pociągów PKP obejmuje również połączenia międzynarodowe, wiele osób może potrzebować zarezerwować bilet u zagranicznego przewoźnika na podróż poza Polską. Warto w tym celu skorzystać z serwisu Rail Europe (www.raileurope.com). Za jego pośrednictwem można kupić bilet kolejowy na podróż w jednym z kilkudziesięciu europejskich krajów. Dostępne są również bilety na połączenia międzynarodowe. Serwis umożliwia także wykupienie biletów turystycznych oferowanych przez różnych narodowych przewoźników, które pozwalają na nieskrępowane korzystanie z wyznaczonych połączeń kolejowych lub dają prawo do dodatkowych zniżek.

Najtrudniej zarezerwować przez internet bilet na autokar. Jednym z nielicznych serwisów wyszukujących i oferujących pośrednictwo w sprzedaży biletów na dalekobieżne połączenia autobusowe jest e-podróżnik.pl (www.e-podroznik.pl).

Najtrudniej zarezerwować przez internet bilet na autokar. Jednym z nielicznych serwisów wyszukujących i oferujących pośrednictwo w sprzedaży biletów na dalekobieżne połączenia autobusowe jest e-podróżnik.pl (www.e-podroznik.pl).

W serwisie zaskakują obszerne opisy połączeń i pociągów. Dla najbardziej uczęszczanych tras zawarto zdjęcia przedziałów różnych klas, wagonów jadalnych, a także informacje o dodatkowych usługach, takich jak ceny posiłków. Dostępne są nawet filmy wideo prezentujące wagony na żywo.

Rail Europe obsługuje płatności kartami kredytowymi. Zakupione bilety dostarczane są - w zależności od wybranego przewoźnika - tradycyjną pocztą na podany adres, przesyłane na adres poczty elektronicznej jako dokument do wydrukowania w domu lub też pod postacią numeru, który trzeba wpisać do automatu na dworcu kolejowym wydającego wydrukowane bilety.

Bilety autobusowe

Największe wyzwanie stanowi wyszukanie i kupienie przez internet biletu na dalekobieżne połączenie autobusowe. Rozdrobnienie lokalnych PKS-ów nie sprzyja istnieniu jednego, ogólnopolskiego serwisu internetowego. W miarę kompletny rozkład jazdy ogólnopolskich przewoźników autobusowych (także tych międzynarodowych) znajdziesz na stronie e-podróżnik.pl (www.e-podroznik.pl), ale możliwość zakupu biletu przez internet jest dostępna tylko w przypadku usług wybranych firm.

Jedynym przewoźnikiem, który postawił przede wszystkim na sprzedaż biletów przez internet, jest wspomniany już w artykule PolskiBus.com (www.polskibus.com). Serwis oferuje wyszukiwarkę i możliwość zakupienia biletu online - obsługiwane formy płatności to karty kredytowe i przelew. Pasażerowie otrzymują bilet elektroniczny na wskazany adres e-mail, który następnie trzeba wydrukować i okazać kierowcy.

Kup e-bilet i w drogę

Rezerwowanie biletu na samolot, autobus lub pociąg za pośrednictwem internetu nie jest już żadną ekstrawagancją. To doskonały sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, bo tylko tak można dotrzeć do przecen i promocji, które mogą łatwo umknąć uwadze w tradycyjnym biurze podróży. Szkoda byłoby nie skorzystać.