Zanurzenie w języku

Znakiem czasu jest to, że niektóre programy do nauki języka są oferowane pod dość zaskakującymi nazwami, jak Tell me More - Włoski czy Easy Spanish. Angielskie wyrazy wystepują tutaj nie jako nazwy własne, ale jako wyróżniki serii językowych, co dobitnie świadczy o dominacji języka angielskiego.

Wydawana przez Techland seria Tell me More - spolszczenie znanego francuskiego systemu firmy Auralog - jest oparta na istotnym założeniu, które trzeba brać pod uwagę przy wyborze i ocenie programu. Autorzy programu przyjęli zasadę "zanurzenia w języku", czego skutkiem jest specyficzna metoda podawania materiału.

Aby ocenić jej skuteczność, wybrałem język włoski, którego nigdy się wcześniej nie uczyłem. Kurs zawiera 6 płyt CD z trzema poziomami nauki. Tell me More ignoruje tradycyjne, linearne metody podręcznikowe, wrzucając od razu ucznia na głęboką wodę, niezależnie od przyjętego poziomu języka. Nie ma tutaj typowych czytanek opatrzonych komentarzami gramatycznymi, lecz szereg samodzielnych modułów, jak sekwencja wideo, ćwiczenia wymowy (z nagrywaniem własnych wypowiedzi), dialog, testy, słowniczek i gramatyka. Dla osoby w wieku średnim, która wprawdzie wstawia głowę w świat nowoczesnych multimediów, ale nogami tkwi jeszcze w klasycznych podręcznikach ery preinformatycznej, takie technika może być nieco ambarasująca. Tell me More zakłada, że uczeń poświęci mnóstwo czasu na ćwiczenia (jest ich bardzo dużo i rozwijają rozmaite sprawności językowe) oraz słuchanie i oglądanie materiałów. Tradycyjne metody podręcznikowe były bardziej analityczne i chyba wygodniejsze dla dorosłych, którym brakuje na ogół czasu na technikę imitującą naturalne sposoby poznawania języka, gdzie bardzo mało się mówi o gramatyce. Wydaje się więc, że programy Techlandu są bardziej przydatne dla młodzieży, która ma więcej czasu na zabawę z językiem, a i łatwiej zaakceptuje nieco komiksowy momentami sposób prezentacji. To bez wątpienia skuteczne narzędzie, ale nie wszystkim będzie odpowiadać przyjęta metoda nauczania. (pw)

Rodzaj: nauka języków

Producent: Techland

Informacje: www.techland.com.pl

Cena: 299 zł

Plusy:

- obfitość ćwiczeń

- nagrywanie własnej wymowy

- rozwijanie rozmaitych sprawności językowych

Minusy:

- początkujący może poczuć zagubienie

Możliwości: 8

Jakość: 9

Ocena: 8