Zapach Sieci

AromaJet.com dołączyła do grona firm wzbogacających o wrażenia zapachowe doświadczenia użytkowników Internetu.

Firma AromaJet.com oświadczyła, że wykorzystując własny sprzęt i oprogramowanie przesłała za pomocą Internetu pakiet zapachów z Sydney do swojego biura w Stanach Zjednoczonych. Dzięki technologii 'AromaJet Smell over IP' użytkownik może stworzyć i wysłać zapach składający się z 16 elementów, a w niedalekiej przyszłości firma AromaJet.com będzie oferować 32 składniki zapachowe do miksowania.

Technologie przesyłania zapachów za pomocą Internetu są przedmiotem zainteresowań także kilku innych firm, a najczęściej stosowane rozwiązanie to kombinacja specjalnego oprogramowania z urządzeniem tworzącym i emitującym aromat. Korzystając z programu użytkownik wybiera kilka elementów zapachowych w różnych proporcjach, a urządzenie tworzy według tych instrukcji odpowiedni zapach.

Odwiedzający witrynę WWW mogą poczuć zapach po kliknięciu na odpowiedni link lub baner reklamowy. Zastosowanie technologii w sieciowych grach wideo pozwoli wydzielać im np. zapach ciemnego lochu, morza czy wiosennej łąki, a przemysłowi kosmetycznemu umożliwi oferowanie na witrynach WWW zapachowych próbkek swoich produktów.

Przed AromaJet.com na 'aromatycznym rynku' zaistniała już firma Trisenx, która oferuje na swojej stronie darmowe oprogramowanie do tworzenia i rozsyłania zapachów SENXWare Scent Design Studio. Trisenx może stać się pierwszą firmą, która wprowadzi technologię zapachową na rynek, jeśli rzeczywiście w ciągu sześciu tygodni rozpocznie zapowiadane dostawy urządzeń zapachowych zawierających 40 aromatów.

Z kolei firma DigiScents oferuje od pierwszego kwartału bieżącego roku odtwarzacz zapachów iSmell oraz zapachowy kartridż, w którym podobnie jak w urządzeniu Trisenx według poleceń wprowadzonych do iSmell miksowane są składniki zapachu. DigiScents nawiązała współpracę z firmami Procter&Gamble (prowadzenie 'zapachowych badań' Sieci) oraz RealNetworks, która wprowadzi strumieniowe oprogramowanie zapachowe ScentStream do swoich odtwarzaczy multimedialnych.

www.aromajet.com

www.digiscents.com

www.trisenx.com