Zapadł wyrok na Firefoksa 3.5

Po raz pierwszy w historii przeglądarki Firefox Mozilla przygotowuje update, który automatycznie zaktualizuje starszą, niewspieraną już wersję programu.

Komentarz redakcji

Trudno odmówić racji przedstawicielom Mozilli. Korzystając z nieobsługiwanej przez producenta wersji aplikacji użytkownik tylko niepotrzebnie wystawia się na ryzyko - cyberprzestępcy nie śpią, a atakowanie przez luki w programach to jedna z ich ulubionych metod. A luki te łatwiej znaleźć, gdy producent przestaje przygotowywać łatki bezpieczeństwa.

Eksperci radzą, aby problemy z bezpieczeństwem rozwiązywać samemu. Nie wszyscy o tym pamiętają - i właśnie tu powinien wkroczyć producent oprogramowania i zadbać o to, czego nie dopilnował klient.

Polecamy:

Więcej informacji:

Ściągnij:

Z Firefoksa 3.5, który zadebiutował w połowie 2009 r., wciąż korzysta ok. 12 mln osób. Tymczasem od kwietnia br. można korzystać z najświeższego wydania tej popularnej aplikacji - Firefoksa 4. Mozilla próbuje zachęcić użytkowników starszych edycji przeglądarki do przejścia na nową i stosuje przy tym metodę "kija i marchewki".

Marchewka to wspomniany już 4. Od ok. tygodnia posiadaczom wydań 3.5 i 3.6 aplikacji proponowana jest aktualizacja do "czwórki". W razie gdyby użytkownik nie zechciał się przesiąść na nowszy program, producent zastosuje "kij" - jego przeglądarka zostanie zaktualizowana automatycznie (z wersji 3.5 na 3.6 lub 4).

Update zadziała jednak tylko wtedy, gdy pozwolą na to ustawienia przeglądarki (automatyczne aktualizacje domyślnie włączone).

Christian Legnitto, menedżer ds. wydań Firefoksa w Mozilli, tłumaczy: "Traktujemy pole wyboru automatycznych aktualizacji jak sygnał: 'Tak, chcę by Mozilla dbała o aktualizację mojej przeglądarki. Poprzednio z grzeczności pozwalaliśmy ludziom wybierać pomiędzy dużymi wersjami, mając na uwadze ewentualność denerwującej natury update'u. Czujemy, że różnica pomiędzy wersją 3.5 i 3.6 nie jest znacząca, a wobec zakończenia cyklu życiowego wydania 3.5, 3.6 jest po prostu aktualizacją bezpieczeństwa".

21 czerwca, w dniu w którym ma się ukazać Firefox 5, Mozilla automatycznie zmieni posiadaczom programu nr 3.5 wersję na 3.6.18 (o ile uda się na czas wyeliminować wszystkie błędy z tego wydania). Do tego momentu posiadacze Firefoksa 3.5 będą otrzymywać od producenta powiadomienia, że korzystają już z niewspieranej wersji aplikacji (Mozilla już o tym ostrzega).