Zapadł wyrok na Firefoksa 3.5

Po raz pierwszy w historii przeglądarki Firefox Mozilla przygotowuje update, który automatycznie zaktualizuje starszą, niewspieraną już wersję programu.

Komentarz redakcji

Trudno odmówić racji przedstawicielom Mozilli. Korzystając z nieobsługiwanej przez producenta wersji aplikacji użytkownik tylko niepotrzebnie wystawia się na ryzyko - cyberprzestępcy nie śpią, a atakowanie przez luki w programach to jedna z ich ulubionych metod. A luki te łatwiej znaleźć, gdy producent przestaje przygotowywać łatki bezpieczeństwa.

Eksperci radzą, aby problemy z bezpieczeństwem rozwiązywać samemu. Nie wszyscy o tym pamiętają - i właśnie tu powinien wkroczyć producent oprogramowania i zadbać o to, czego nie dopilnował klient.

Polecamy:

Więcej informacji:

Ściągnij:

Z Firefoksa 3.5, który zadebiutował w połowie 2009 r., wciąż korzysta ok. 12 mln osób. Tymczasem od kwietnia br. można korzystać z najświeższego wydania tej popularnej aplikacji - Firefoksa 4. Mozilla próbuje zachęcić użytkowników starszych edycji przeglądarki do przejścia na nową i stosuje przy tym metodę "kija i marchewki".

Marchewka to wspomniany już Firefox 4. Od ok. tygodnia posiadaczom wydań 3.5 i 3.6 aplikacji proponowana jest aktualizacja do "czwórki". W razie gdyby użytkownik nie zechciał się przesiąść na nowszy program, producent zastosuje "kij" - jego przeglądarka zostanie zaktualizowana automatycznie (z wersji 3.5 na 3.6 lub 4).

Zobacz również:

  • Używasz Firefoxa? Już możesz go zaktualizować

Update zadziała jednak tylko wtedy, gdy pozwolą na to ustawienia przeglądarki (automatyczne aktualizacje domyślnie włączone).

Christian Legnitto, menedżer ds. wydań Firefoksa w Mozilli, tłumaczy: "Traktujemy pole wyboru automatycznych aktualizacji jak sygnał: 'Tak, chcę by Mozilla dbała o aktualizację mojej przeglądarki. Poprzednio z grzeczności pozwalaliśmy ludziom wybierać pomiędzy dużymi wersjami, mając na uwadze ewentualność denerwującej natury update'u. Czujemy, że różnica pomiędzy wersją 3.5 i 3.6 nie jest znacząca, a wobec zakończenia cyklu życiowego wydania 3.5, 3.6 jest po prostu aktualizacją bezpieczeństwa".

21 czerwca, w dniu w którym ma się ukazać Firefox 5, Mozilla automatycznie zmieni posiadaczom programu nr 3.5 wersję na 3.6.18 (o ile uda się na czas wyeliminować wszystkie błędy z tego wydania). Do tego momentu posiadacze Firefoksa 3.5 będą otrzymywać od producenta powiadomienia, że korzystają już z niewspieranej wersji aplikacji (Mozilla już o tym ostrzega).