"Zapamiętywacz" haseł

Firma Sensiva wprowadziła na rynek program o nazwie Xpass. Jest to zaawansowana aplikacja do zarządzania hasłami dostępu do serwisów internetowych, znacznie ułatwiająca surfowania osobom korzystającym z wielu "zahasłowanych" serwisów.

Działanie programu jest proste - automatycznie zapamiętuje on wszystkie nazwy użytkownika i hasła podawane przez internautę w najróżniejszych serwisach (np. sklepach internetowych, bankach, czy serwisach pocztowych), koduje i zapisuje na dysku. Dzięki temu podczas kolejnych odwiedzin w wybranym serwisie program automatycznie loguje do niego użytkownika - ten nie musi nawet oglądać ekranu logowania. Pamiętać trzeba tylko jedno hasło - niezbędne do uruchomienia Xpass. Program jest pod tym względem bardzo restrykcyjny - jeżeli użytkownik zapomni, jakie jest główne hasło, to jedynym rozwiązaniem jest ponowne zainstalowanie aplikacji (oczywiście, jest to jednoznaczne z wymazaniem zapisanych w programie haseł do stron WWW).

Obecnie Xpass dostępny jest w postaci "wtyczki" do Internet Explorera - program w pełni integruje się z przeglądarką. Sensiva pracuje również nad wersją współpracującą z Netscape'm.

Pełna wersja Xpass kosztuje 70 USD (choć do 10 listopada program można kupić o 20 USD taniej). Ze strony producenta można jednak funkcjonalną wersję demo (ograniczoną jedynie czasowo). Plik (o objętości ok. 25 MB) pobrać można stąd:

http://www.sensiva.com/xpass/try.html