Zapanuj nad pikselami


PicaJet Free Edition 2.5

PicaJet Free Edition to uproszczona wersja programu PicaJet, którą producent udostępnia pod warunkiem podania przez użytkownika w odpowiedniej sekcji swoich danych. Choć ma już dwa lata i znajduje się raczej na marginesie zainteresowań firmy, jest zaskakująco nowoczesny i sprawny. Ma ładny i przejrzysty interfejs, jest także szybki w działaniu.

Wyróżnia się wygodnym systemem etykietowania fotografii i rozbudowanym mechanizmem wyszukiwawczym, w tym według dat. Przydadzą się zróżnicowane sposoby wyświetlania fotografii, a także narzędzia do hurtowej konwersji formatu i zmiany rozmiarów. Można powiedzieć, że jest tu wszystkiego po trochu - autorzy starannie dobrali funkcje, aby zachęcić użytkownika do dłuższego używania programu i do ewentualnego kupienia komercyjnej wersji.

Informacjehttp://www.picajet.com

Media Purveyor Lite 3.2

Z wymienionych przez nas programów ten ma chyba najbrzydszy interfejs (choć to, oczywiście, kwestia indywidualnego gustu - autorzy, Mind Lens Corporation, posłużyli się najwyraźniej własnymi, niestandardowymi bibliotekami programistycznymi) i najbardziej udziwniony sposób obsługi. Nie sposób jednak odmówić mu sporych możliwości - zarówno organizacji, jak i retuszu fotografii. Wyróżnia się rozbudowanymi narzędziami wyszukiwawczymi, w tym możliwością stosowania warunków logicznych. Brak za to widoku osi czasu lub kalendarza. Ograniczone są też opcje eksportowania fotografii.

Program, choć ma swoje mocne strony, trudno polecać początkującym użytkownikom, gdyż wielu z nich pogubi się w mało intuicyjnym interfejsie, który można w pełni zrozumieć dopiero po nabraniu wprawy.

Informacjehttp://www.mediapurveyor.com

StudioLine Photo Basic 3

StudioLine Photo Basic jest bezpłatną, najuboższą wersją w kolekcji albumów oferowanych przez H&M Software - zaskakuje przy tym wprost gigantyczne archiwum instalacyjne (ok. 57 MB).

Program jest raczej mało intuicyjny dla początkujących - w wersji Basic można mieć jeden album, a fotografie są pobierane do niego za pośrednictwem StudioLine Explorer. Narzędziem do korekcji fotografii jest Image Toolbox, a wyświetlany z prawej strony Image Tools Bar pozwala też szybko modyfikować wybrane parametry obrazu, takie jak jasność, kontrast czy nasycenie. Program zawiera rozbudowane narzędzia wyszukiwawcze. Ciekawostką jest opcja wykorzystywania dowolnych pól opisujących fotografię, które można wypełniać za pomocą narzędzia Descriptors. Jeśli użytkownikowi zależy na dużej precyzji danych, powinien ją dokładnie przetestować.

Informacjehttp://www.studioline.biz

JetPhoto Studio 3.6.2

Jest to typowe narzędzie do zarządzania albumami fotograficznymi - nie ma w nim widoku folderów, są jedynie miniatury grupy importowanych fotografii. Znajdziemy tu standardowe narzędzia do etykietowania zdjęć oraz wyszukiwania i raczej szczątkowe korekcyjne. Wygodnie rozwiązano przeglądanie fotografii w widoku kalendarza, który pozwala wyświetlać zdjęcia zrobione w określonym dniu.

Zestawienie bezpłatnych fotoalbumów

Zestawienie bezpłatnych fotoalbumów

Ciekawe są funkcje związane z wykorzystaniem zdjęć w Internecie. Można tworzyć prezentacje w formacie Flash, program współpracuje z popularną składnicą fotografii Flickr, a możliwe jest także tworzenie geotagów (podobnie jak w programie Picasa). W JetPhoto Studio jest też testowa wersja narzędzia lokalizacji zdjęć za pomocą GPS, którą można mieć na stałe po kupieniu JetPhoto Studio Pro.

Informacje http://www.jetphotosoft.com