Zapanuj nad pikselami

Kilka milionów właścicieli cyfrowych aparatów fotograficznych w naszym kraju to spory rynek dla twórców fotoalbumów - bezpłatne aplikacje zaczynają tu skutecznie konkurować z komercyjnymi.


Kilka milionów właścicieli cyfrowych aparatów fotograficznych w naszym kraju to spory rynek dla twórców fotoalbumów - bezpłatne aplikacje zaczynają tu skutecznie konkurować z komercyjnymi.

Eksplozja zainteresowania fotografią cyfrową spowodowała, że aplikacje do przetwarzania i organizacji zdjęć stały się w tej dekadzie jedną z najintensywniej rozwijanych kategorii oprogramowania. Choć z natury rzeczy komercyjne programy tego rodzaju oferują więcej możliwości niż bezpłatne, te ostatnie zaspokoją zapewne potrzeby większości fotoamatorów.

Zapanuj nad pikselami

Oryginalną funkcją Adobe Photoshop Album SE jest narzędzie do budowania albumów w formacie PDF.

W serwisach z oprogramowaniem można znaleźć przynajmniej kilkanaście darmowych aplikacji do przeglądania zdjęć. Po przyjrzeniu się ich możliwościom zdecydowaliśmy się na wybór siedmiu takich, które naszym zdaniem najlepiej spełnią swoje zadanie. Kierowaliśmy się zarówno wygodą obsługi, jak i techniczną sprawnością programów, chociaż nie zawsze obie te cechy idą ze sobą w parze.

Najogólniej ujmując, programy do przeglądania zdjęć można podzielić na dwie kategorie - aplikacje tworzące albumy z fotografii pobranych z dysku (np. Adobe Photoshop Album SE) oraz programy do przeglądania zdjęć w hierarchii katalogów (np. FastStone Image Viewer). Niektóre z nich łączą obie te funkcje, co jest wygodnym rozwiązaniem.

Praktycznie wszystkie omawiane tu programy zawierają zestaw prostych narzędzi korekcyjnych pozwalających wykonywać operacje zarówno na plikach (np. kadrowanie), jak i na ich zawartości (usuwanie efektu czerwonych oczu, zwiększanie jasności czy nakładanie filtrów). Narzędzia retuszerskie nie dorównują, oczywiście, możliwościom dedykowanych aplikacji graficznych, zatem w wielu sytuacjach konieczne będzie posłużenie się zewnętrznym programem, choćby bezpłatnymi Paint.NET czy GIMP.

W poszczególnych aplikacjach jest duże zróżnicowanie narzędzi do kategoryzacji i etykietowania fotografii oraz ich wyszukiwania. Przykładowo FastStone Image Viewer, jako przeglądarka, w ogóle ich nie zawiera, natomiast takie programy, jak Photoshop Album SE, PicaJet czy Picasa mają prosty i skuteczny system tworzenia oznaczeń. Szczególnie rozbudowane opcje wyszukiwania ma z kolei Media Purveyor Lite.

Zapanuj nad pikselami

Picasa łączy sprawne narzędzia organizacyjne z prostymi, ale skutecznymi instrumentami korekcyjnymi.

I wreszcie trzeba wskazać narzędzia "produkcyjne", które pozwalają dzielić się z innymi swoim fotograficznym dorobkiem - możemy za ich pomocą tworzyć galerie internetowe, wypalać płyty, znakować fotografie geotagami i przesyłać innym "geograficzne" miniatury, drukować, korzystając ze specjalnych szablonów, przesyłać pocztą, eksportować do składnic fotograficznych i blogów czy budować prezentacje w formacie pliku filmowego, flash lub PDF. Największe możliwości ma tutaj bez wątpienia Picasa, która w ten sposób łączy wszystkie trzy kategorie narzędzi najistotniejsze dla dzisiejszych fotografów amatorów korzystających z cyfrowych aparatów - organizacyjne, korekcyjne i internetowe.

Ze względu na bardzo zróżnicowane potrzeby użytkowników trudno zdecydowanie polecać konkretny program, gdyby się jednak pokusić o wybór, faworytami byłyby dwa z nich: Picasa oraz Adobe Photo-shop Album SE. Ten pierwszy, dostępny po polsku, jest sygnowany przez rynkowego potentata i oferuje rozbudowany zestaw narzędzi, powiązanych na dodatek z sieciowymi usługami. Drugi, choć anglojęzyczny, jest wyjątkowo prosty w obsłudze - zachęca przy tym do zainteresowania się programem Photoshop Elements, czyli typowo "konsumencką" aplikacją do retuszu i organizowania fotografii. Dodatkowo warto zainstalować polskojęzyczny FastStone Image Viewer, który jest świetnym narzędziem wspomagającym przeglądanie i przetwarzanie fotografii.

Picasa 2.7

Zapanuj nad pikselami

Program firmy Google, dostępny także w polskiej wersji językowej. Ma oryginalny, choć intuicyjny interfejs, zaś efekty specjalne, które użytkownik napotyka na różnych etapach pracy, nie przeszkadzają w obsłudze aplikacji i nie zużywają mocy komputera.

Zaletą Picasy są sprawnie działające instrumenty korekcyjne, dostosowane do potrzeb przeciętnego użytkownika, a także bogactwo narzędzi "produkcyjnych", służących do tworzenia galerii internetowych i pokazów slajdów czy wypalania płyt. Ścisłe powiązanie z Internetem pozwala publikować zdjęcia w Picasa Web Album, w Bloggerze, a także opatrywać je tzw. geotagami, czyli znacznikami lokalizującymi fotografie w Google Maps. To stabilny i ergonomiczny program, który bez wątpienia należy do czołówki bezpłatnych fotoalbumów i skutecznie konkuruje z komercyjnymi aplikacjami.

Informacjehttp://picasa.google.pl

FastStone Image Viewer 3.2

Zapanuj nad pikselami

Program dostępny również w polskiej wersji językowej, nie jest typowym albumem, lecz raczej bardzo zaawansowaną przeglądarką i organizatorem zdjęć, a także prostym retuszerem.

W przeciwieństwie do klasycznych fotoalbumów FastStone Image Viewer nie tworzy zbiorów, lecz indeksuje zasoby znajdujące się na dysku użytkownika – nawigacja odbywa się zatem zgodnie z hierarchią katalogów w Eksploratorze Windows. Do najważniejszych zalet należą funkcje hurtowego przetwarzania fotogra. i oraz bogate opcje kon. guracyjne – program jako

jedyny w opisywanym zestawie oferuje narzędzia do tworzenia adnotacji. Brakuje, niestety, opcji kategoryzacji i etykietowania zdjęć oraz ich wyszukiwania. Dlatego należy traktować tę aplikację przede wszystkim jako efektywne i wygodne narzędzie do przeglądania fotogra. i i ich mody. kacji.

Informacjehttp://www.faststone.org

Adobe Photoshop Album SE 3.2

Zapanuj nad pikselami

Adobe Photoshop Album SE jest "młodszym bratem" Photoshop Albumu, wbudowanego w Photoshop Elements. Przejrzysty i elegancki interfejs oraz szybkość działania ułatwiają i uprzyjemniają pracę.

Program jest przeznaczony przede wszystkim do organizacji zdjęć, natomiast nie znajdziemy w nim w zasadzie opcji retuszerskich, poza prostym narzędziem do automatycznej korekcji. Także i instrumenty "produkcyjne" ograniczają się do druku, tworzenia plików PDF czy wypalania płyt, pozostałe zarezerwowane są dla komercyjnej wersji. Bardzo skutecznie działa za to mechanizm etykietowania fotografii i ich wyszukiwania (choć brakuje obsługi opisów Exif), także w układzie kalendarzowym. Photoshop Album SE jest dobrym narzędziem dla początkujących właścicieli cyfrowych aparatów fotograficznych poszukujących prostego programu do organizacji zdjęć.

Informacje http://www.adobe.com