Zapasy w zapisie

Napędy CD-RW za przystępną cenę oferują wygodną metodę przechowywania danych - od nagrywania multimedialnych płyt CD po archiwizację najważniejszych plików. Chcąc ułatwić Ci wybór, przetestowaliśmy 11 modeli ATAPI i 4 SCSI.


Napędy CD-RW za przystępną cenę oferują wygodną metodę przechowywania danych - od nagrywania multimedialnych płyt CD po archiwizację najważniejszych plików. Chcąc ułatwić Ci wybór, przetestowaliśmy 11 modeli ATAPI i 4 SCSI.

Używasz opon uniwersalnych, pierzesz w proszku, który nadaje się do wielu temperatur, nawet olej roślinny jest teraz i do smażenia, i do sałatek. Czemu więc nie poszukać równie uniwersalnej pamięci masowej dla swego peceta? Dyskietki 3,5 cala są beznadziejnie mało pojemne, a przy tym straszliwie wolne. Stacje Zip są szybsze, ale daleko im do uniwersalności, nośniki zaś nie są tanie. Napędy optyczne są jeszcze rzadziej spotykane, na dodatek drogie (choć koszt archiwizacji 1 MB danych jest bardzo mały). Jednak nowe napędy CD-RW łączą niewygórowaną cenę z wystarczającą szybkością i uniwersalnością, przez co kwalifikują się już jako podstawowa opcja archiwizacji.

Nagrywarki - porównanie funkcji

Nagrywarki - porównanie funkcji

Najważniejsza nowość: szybkość. Ta grupa nagrywarek CD-RW zostawia zeszłoroczne modele daleko z tyłu. Nowe napędy zapisują nośniki CD-RW z szybkością 4x, natomiast CD-R - nawet do 12x. Odczyt płyt CD-ROM odbywa się w nich z prędkością do 32x, co oznacza, że można nimi zastąpić typowe napędy CD-ROM (przewodnik po parametrach szybkości znajdziesz w ramce "Z kompendium X"). O czym to świadczy, najlepiej mówi prosty przykład: zgodnie z danymi Iomegi, napęd Zip zapisuje dane około 50 razy szybciej niż nagrywarka CD-RW, ale napęd ZipCD - również firmy Iomega - może czytać dane 4 razy szybciej niż stacja Zip (ZipCD 4x650 nie znalazł się w naszym zestawieniu, ponieważ prawdopodobnie nie będzie go już na rynku, gdy się ukaże ten artykuł).

Nasz Najlepszy Zakup, LG CED-8080B 8/4/32,  łączy w sobie niezłą wydajność, dobrą dokumentację i rozsądną cenę.

Nasz Najlepszy Zakup, LG CED-8080B 8/4/32, łączy w sobie niezłą wydajność, dobrą dokumentację i rozsądną cenę.

Uniwersalność to kolejny urok nagrywarek CD-RW: mogą czytać płyty CD-ROM i zapisywać zarówno dyski CD-R, jak i CD-RW (nowy typ napędu CD-RW może również czytać krążki DVD-ROM; patrz test urządzenia firmy Ricoh w ramce). Jako że prawie każdy komputer sprzedany w ciągu ostatnich pięciu lat ma jakiś czytnik CD-ROM, format ten jest praktycznie równie wszechobecny, co dyskietka 3,5-calowa. Napędy CD-RW nie są aż tak popularne, ale jest ich coraz więcej. Wielu producentów pecetów w droższych modelach umieszcza nagrywarki zamiast klasycznych odtwarzaczy CD-ROM; urządzenia te będą miały jeszcze większe wzięcie, gdy standardem staną się wspomniane modele "combo", czytające dyski DVD-ROM.

Inne rozwiązania do archiwizacji danych także mają swoje zalety, ale narzucają pewne ograniczenia. Na przykład stacja Iomega Zip spełnia swą funkcję, jeżeli potrzebujesz w miarę szybkiego transferu danych i nośnika mieszczącego się w kieszeni. Jednak jej dyskietki kosztują 6 razy więcej niż krążki CD-RW i działają tylko w napędach Zip (na dodatek Iomega robi teraz nośniki 250 MB, które nie nadają się do starszych, bardziej popularnych stacji 100 MB). I choć wiele pecetów wyposaża się w Zipy, czytniki CD-ROM są i tak znacznie powszechniejsze. Napędy Castlewood Orb i Iomega Jaz oferują szybkość twardego dysku oraz pojemność konieczną dla zastosowań audio i wideo, lecz żaden z nich nie jest często spotykany. Nośniki do tych urządzeń sporo kosztują - Orba 300 zł, a Jaza 500 zł.

Napędy taśmowe pozostają jedynym rozwiązaniem do archiwizacji dzisiejszych gigantycznych twardych dysków na jednym, niewielkim nośniku - ale odnajdywanie i odzyskiwanie plików z kaset może być powolne. Podczas gdy taśma okazuje się jedynym konkurentem CD-R i CD-RW pod względem kosztu megabajta danych, jest w zasadzie formatem jednego przeznaczenia: kopii zapasowych.

Wszystko gra z DMA?

Gdy testujemy produkty komputerowe, ściśle przestrzegamy instrukcji instalacji podanych przez producenta. Zakładamy, że wie on, jak uzyskać najwyższą wydajność swego wyrobu. Jednak przy testowaniu napędów CD-R odkryliśmy, że większość producentów nie mówi nic o ważnym ustawieniu: bezpośrednim dostępie do pamięci (DMA).

Jeśli przyjrzysz się ustawieniom właściwości twardych dysków EIDE oraz napędów CD-ROM/CD-RW w Menedżerze urządzeń, znajdziesz pole wyboru oznaczone DMA. Bezpośredni dostęp do pamięci uwalnia procesor od obsługi transferu danych między urządzeniem takim jak napęd CD-ROM a pamięcią komputera.

Co ważniejsze, napędy działają znacznie lepiej z włączonym DMA. Testy wykonane programem CD Tach (mierzącym wydajność czytników) wykazały, że napędy EIDE bez DMA obciążały procesor średnio w 54 procentach podczas transferu 12x. Włączenie DMA zmniejszało obciążenie do zaledwie 4 procent. Czas zapisu pakietowego CD-RW również spadał o blisko 5 procent. Czas zapisu CD-R nie zmieniał się wyraźnie, ponieważ nagrywanie sesyjne jest z natury mniej zależne od CPU niż pakietowe.

Zdaniem niektórych producentów, włączenie DMA może spowodować wadliwe nagrywanie płyt, niestabilny transfer danych, a nawet zawieszanie systemu. My jednak nie widzieliśmy takich zachowań w czasie testów; jedynie napęd Philipsa PCRW404K zawieszał system przy próbie nagrywania płyt z włączonym DMA. Jeżeli kupiłeś komputer w ciągu kilku ostatnich lat, napęd będzie prawdopodobnie działał z DMA.

\Nagrywarki najczęściej obsługują DMA, lecz zupełnie inną kwestią jest jakość płyty głównej: to od niej zależy, czy DMA będzie prawidłowo funkcjonować. Najnowsze szybkie napędy są tak jak Plextor wręcz zaprojektowane do pracy z DMA - zapisanie 8x dowolnym urządzeniem EIDE bez DMA jest problematyczne.

Ustawienie DMA powinno być podane w instrukcji obsługi, lecz spośród testowanych przez nas nagrywarek jedynie Yamaha wyraźnie nakazała włączenie tego trybu. W pozostałych sprawę przemilczano, więc zmusiliśmy je do pracy z DMA. W razie wątpliwości przyjrzyj się parametrom sprzętu podanym w instrukcji lub na opakowaniu: jeśli nagrywarka obsługuje tryb FPIO4/DMA2, to na pewno da sobie radę z DMA.

Nagrywarki CD-R dla masowego użytkownika to już przeszłość, chociaż CD-R utrzymuje swą pozycję w zastosowaniach profesjonalnych, takich jak nagrywanie audio. Napędy CD-RW oferują więcej możliwości niż CD-R przy minimalnej różnicy cenowej. Natomiast stacje DVD-RAM są wciąż drogie i nie mogą zapisywać innych nośników optycznych.

Wszystkie opisane tu nagrywarki CD-RW mogą spełniać, przynajmniej do pewnego stopnia, funkcje innych pamięci masowych, oszczędzając przy tym Twoje pieniądze. Napędy CD-RW są wystarczająco szybkie do wykonywania codziennych kopii zapasowych, archiwizowania obrazków i baz danych czy błyskawicznego sporządzania kopii plików dla klientów. Nie musisz się też martwić o koszty: dysk CD-RW kosztuje średnio 12 zł, a krążek CD-R (który można zapisać tylko raz) - tylko 4 zł.