Zapis w wilekim stylu

Technika jutra - nagrywarki DVD. Za nową technologią przemawia przede wszystkim ogromna pojemność zapisu. Czy warto jednak kupować kolejny napęd? Odpowiemy na najczęstsze pytania, objaśnimy standardy i omówimy kompatybilność.

Technika jutra - nagrywarki DVD. Za nową technologią przemawia przede wszystkim ogromna pojemność zapisu. Czy warto jednak kupować kolejny napęd? Odpowiemy na najczęstsze pytania, objaśnimy standardy i omówimy kompatybilność.

Szybki postęp - nagrywarki CD-RW zaledwie zdążyły ugruntować swoją pozycję na rynku i już mają konkurentów. Zaletą wypalarek DVD jest gęstość zapisu. Na jednym nośniku mieści się maksymalnie 9,4 GB.

Szybki postęp - nagrywarki CD-RW zaledwie zdążyły ugruntować swoją pozycję na rynku i już mają konkurentów. Zaletą wypalarek DVD jest gęstość zapisu. Na jednym nośniku mieści się maksymalnie 9,4 GB.

Nagrywarki DVD przychodzą na ratunek tym użytkownikom, którym nie wystarczają poprzednie rozwiązania zapisu danych. Napędy do wypalania płyt CD-RW mogą zgromadzić na jednym nośniku maksymalnie 700 MB danych. Tymczasem na pustej płycie DVD mieści się od 4,7 do 9,4 GB danych. Oznacza to co najmniej sześciokrotne zwiększenie pojemności. Drugą zaletą nagrywarek DVD jest prędkość zapisu danych na nośnikach. Pojedyncza prędkość DVD (oznaczona symbolem 1x) odpowiada transmisji danych rzędu 1,3 MB/s. Aktualnie największą popularnością cieszą się napędy z podwójną prędkością zapisu. Zatem przepustowość danych podczas zapisu wynosi 2,6 MB/s. To doskonały wynik w porównaniu z osiągnięciami nagrywarek CD-RW. Większość aktualnych wypalarek CD-ROM działa maksymalnie z dwunastokrotną prędkością w trybie CD-R (zapis jednokrotny) i z dziesięciokrotną w trybie CD-RW (zapis wielokrotny). Jednak pojedyncza prędkość zapisu CD-ROM wynosi zaledwie 150 KB/s, co daje transfer 1,8 MB/s podczas zapisu płyty CD-R z dwunastokrotną prędkością. Jak widać, już teraz nagrywarki DVD są wydajniejsze niż urządzenia z sektora CD-ROM.

Nagrywarka DVD z powodzeniem zastąpi wypalarkę CD-RW. Pominąwszy napędy obsługujące standard DVD-RAM, wszystkie nagrywarki potrafią odczytywać i zapisywać dane na konwencjonalnych płytach CD-R i CD-RW. Dzięki temu nie trzeba kupować dwóch nagrywarek. Ze względu na właściwości techniczne napędów tego typu nie można się jednak obyć bez dodatkowego czytnika (patrz dalej).

Dotychczas stosunkowo niewielu producentów oferuje nagrywarki DVD, mimo że prototypy pokazano już na targach CeBIT 2001. Przykładowo firmy Pioneer i Toshiba wprowadziły na rynek po dwa urządzenia. Aż pięć modeli prezentuje Panasonic. Niedawno przedstawił swój napęd Hewlett-Packard, zaś Philips ma zaoferować nagrywarkę w październiku. Oprócz tego niebawem mają pojawić się nagrywarki Yamahy i Sony. Nie wszystkie napędy trafiły na polski rynek. Dostępne są m. in. napędy Hewlett-Packard DVD Writer dvd100i (www.hp.com.pl), Hitachi GF 1050 (www.veracomp.pl), Hitachi GF 2000, Hitachi GF 2050 (www.allcom.com.pl), LG DAD-8020B (www.lge.pl), Pioneer DVR-A03 (www.ab.com.pl i www. alstor.com.pl), Pioneer DVR-S201 (www.allcom.com.pl), Toshiba SD-W2002 (www.alstor.com.pl i www.allcom.com.pl).

Jednak nagrywarki DVD zapewne nie będą cieszyły się wielkim powodzeniem wśród użytkowników. Według szacunków producentów, na około 42 mln sprzedanych nagrywarek przypada tylko 3,5 mln nagrywarek DVD. Powyższe dane dotyczą sprzedaży globalnej w 2001 r. Przyczyną niewielkiego popytu są wysokie ceny napędów i . Oprócz tego nie utworzono dotychczas jednolitego standardu zapisu danych na nośnikach DVD.

Do wyboru, do koloru - przed zakupem nagrywarki DVD upewnij się, czy Twój odtwarzacz DVD lub napęd DVD-ROM będzie odczytywał wypalane płyty. Wypalarka DVD nie sprawuje się bowiem najlepiej w roli czytnika.

Do wyboru, do koloru - przed zakupem nagrywarki DVD upewnij się, czy Twój odtwarzacz DVD lub napęd DVD-ROM będzie odczytywał wypalane płyty. Wypalarka DVD nie sprawuje się bowiem najlepiej w roli czytnika.

Żaden z producentów nie przewiduje w najbliższym czasie spadku cen nagrywarek DVD, ponieważ urządzenia te są nowe na rynku. Wielu producentów dopiero wprowadza napędy - na razie nie ma napędów, które staniałyby wraz z pojawieniem się na rynku następnej generacji. Kupując nagrywarkę DVD, musisz mieć na względzie, że nie zastąpi ona czytnika. Napędy DVD wyposażone w możliwość zapisu obsługują znacznie mniej formatów niż konwencjonalne napędy DVD-ROM. Szczegóły dotyczące kompatybilności formatów znajdziesz w tabeli. Głowica zapisu i odczytu w nagrywarce DVD jest większa i cięższa od głowicy napędu DVD-ROM. Z tego też powodu nie można stosować nagrywarki do odczytu. Ciągłe wyszukiwanie i odczytywanie danych z płyty stanowiłoby zbyt duże obciążenie dla zespołu mechanicznego napędu, co spowodowałoby jego szybkie zużycie. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem napędu CD-ROM, nie rozważaj możliwości zamiany na nagrywarkę DVD. Z drugiej strony nie opłaca się kupować konwencjonalnego czytnika CD-ROM. Znacznie lepiej kupić napęd DVD-ROM. Dzięki temu będziesz mógł odczytywać dane z CD-ROM, CD-R i CD-RW, a na dodatek oglądać filmy DVD. Do archiwizowania danych powinna Ci wystarczyć tania nagrywarka CD-RW.

Czy w chwili obecnej warto kupić nagrywarkę DVD? Chyba jest jeszcze trochę za wcześnie, ponieważ żadnemu ze standardów zapisu DVD nie udało się przebić na rynku i zyskać dużej popularności. Możesz zainwestować sporo pieniędzy w technikę, która już jutro okaże się przeżytkiem. Wydatki związane z nagrywaniem DVD nie kończą się wraz z kupnem napędu. Poważne obciążenie budżetu stanowią nośniki. Zależnie od stosowanej technologii zapisu ich ceny wahają się w granicach 90 - 100 zł za DVD-R (pojemność 4,7 GB) i 135 - 155 zł za DVD-RW (pojemność 4,7 GB, możliwość wielokrotnego zapisywania).

W przypadku krążków DVD-RAM cena jest uzależniona od dostępnej pojemności. Za płytę o małej pojemności (2,6 GB) zapłacisz 130 zł. Nośnik o standardowej pojemności 4,7 - 5,2 GB kosztuje 160 - 175 zł. Na nośnik o zwiększonej pojemności (9,4 GB) trzeba wydać aż 215 zł. Oprócz filmów na płytach DVD rynek oferuje również oprogramowanie, lecz wybór jest bardzo skromny. Dotychczas dostępne są gry (np. Icewind Dale), multimedialne leksykony (np. Encyklopedia PWN - www.pwn.com.pl) i programy edukacyjne. Zdecydowana większość tytułów DVD to filmy. Jeśli jesteś amatorem kina, do oglądania wystarczy Ci stacjonarny odtwarzacz DVD, np. Sony DVP-NS400D/B (ok, 1700 zł) lub czytnik DVD-ROM. Jeśli masz mało pieniędzy, zdecyduj się na drugie rozwiązanie. Zależnie od modelu i jego funkcjonalności zapłacisz za napęd od 231 (Toshiba SD-M1402, interfejs: Atapi, informacje: Allcom, www.allcom.com.pl) do 731 zł (Pioneer DVD-305S, interfejs: SCSI, informacje: Allcom, www.allcom.com.pl).

Chcąc utworzyć zapasową kopię filmu, możesz pozostać przy nagrywarce CD-RW. Wprawdzie przekładanie płyt nie jest zbyt wygodne, ale jest to znacznie tańsze rozwiązanie (mimo że wymaga użycia większej liczby nośników). Decyzja o zakupie nagrywarki DVD jest uzasadniona, jeśli musisz archiwizować ogromne ilości danych w regularnych odstępach czasu. Ceny napędów i nośników odstraszają większość użytkowników domowych, ale dokonując zakupu, zyskuje się bardzo dużą wygodę.

Z drugiej strony aktualne ceny wydają się niewygórowane, jeśli porównać je z cenami pierwszych nośników CD-R. Płyty DVD kosztują wprawdzie ok. 90 zł, jednak tuż po wprowadzeniu krążków CD-R, za sztukę trzeba było zapłacić 80 do 100 zł. Ten, kto kupił nagrywarkę CD-ROM w 1996 r. musiał zainwestować ponad 2000 zł. Dziś możesz kupić nagrywarkę DVD za mniejszą kwotę, choć wydajne modele kosztują nawet dwa razy więcej.

Kompatybilność napedów i płyt DVD

Kompatybilność napedów i płyt DVD

Podstawowym kryterium wyboru nagrywarki jest standard zapisu. Rozważ to dobrze przed zakupem, ponieważ poszczególne standardy nie są ze sobą kompatybilne. Poniżej zamieszczamy krótkie charakterystyki trzech formatów zapisu. Szczegółowe uwagi dotyczące kompatybilności znajdziesz w dalszej części materiału.

DVD-RW Dane są umieszczane w zagłębieniach (tzw. pits) i wypukłościach (tzw. lands) ścieżki na płycie DVD-RW. Płyty wypalone tą techniką zapisu mają stosunkowo niski współczynnik odbicia, co pogarsza szansę odczytywania ich w napędach DVD-ROM i odtwarzaczach DVD.

DVD-RAM Nośniki tego typu są dostępne w dwóch wariantach - w plastikowej kasetce i bez niej. Tylko płyty bez kasetki można stosować w napędach DVD-ROM i to nie we wszystkich. Dane są bowiem zapisywane nie tylko w zagłębieniach i wypukłościach, lecz również w tzw. korytkach (grooves) - pomiędzy zagłębieniami spiralnej ścieżki danych. Nie wszystkie czytniki radzą sobie z płytami zapisanymi w ten sposób. Aby mieć pewność, że będziesz mógł je odczytywać, trzeba kupić nagrywarkę i czytnik tego samego producenta.

DVD+RW Dane zapisywane są w korytkach (grooves). Ta technologia ma być akceptowana przez wszystkie odtwarzacze DVD i napędy DVD-ROM.