Zapisz na DVD

Istnieje kilka alternatywnych metod zapisywania danych. Spróbujemy przedstawić "za" i "przeciw" każdej z nich i przyjrzymy się nośnikom kompaktowym CD-R i CD-RW. Dokładnie opiszemy nowe formaty nagrywania dysków DVD i zapisywalne płyty, zwracając uwagę na ich wady i zalety. Porównamy DVD z innymi nośnikami danych i - co najważniejsze - odpowiemy na pytanie: "Czy warto dzisiaj kupować nagrywalne DVD?".


Istnieje kilka alternatywnych metod zapisywania danych. Spróbujemy przedstawić "za" i "przeciw" każdej z nich i przyjrzymy się nośnikom kompaktowym CD-R i CD-RW. Dokładnie opiszemy nowe formaty nagrywania dysków DVD i zapisywalne płyty, zwracając uwagę na ich wady i zalety. Porównamy DVD z innymi nośnikami danych i - co najważniejsze - odpowiemy na pytanie: "Czy warto dzisiaj kupować nagrywalne DVD?".

Jeśli nie kompakt, to co?

Mówiąc o archiwizacji plików, w pierwszej kolejności myślimy o nagrywarkach CD-ROM. Warto jednak pamiętać, że istnieją inne metody przechowywania elektronicznej informacji. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, mniej lub bardziej specyficzne zastosowania i charakterystyczne cechy. Spróbujmy przyjrzeć się dokładnie nośnikom danych alternatywnym wobec kompaktów.

Na początku była dyskietka

Zapisz na DVD

Wielkie zamieszanie w świecie formatów

Praktycznie w każdym komputerze znajduje się stacja FDD 1,4 MB, a stosunkowo tania dyskietka nadal pozostaje najpopularniejszą metodą wielokrotnego zapisu danych. Jej bardzo mała pojemność - zaledwie 1,4 MB - dyskwalifikuje ją jednak jako nośnik danych XXI wieku. Pliki multimedialne, grafika, animacja, dźwięk rzadko są tak małe, aby mogły być przenoszone za pomocą dyskietek. Do tego dochodzi gospodarowanie pamięcią. System rozpoznaje jednostki z dokładnością do jednego klastra, zatem każdy plik musi mieć rzeczywisty rozmiar zaokrąglony w górę do wielokrotności klastra. W przypadku dużej liczby bardzo małych plików marnotrawstwo pamięci jest najbardziej widoczne. Poważną wadą dyskietek jest niski stopień bezpieczeństwa. Najmniejsze zabrudzenie lub mechaniczne zanieczyszczenie mogą prowadzić do utraty danych. W przeciwieństwie do innych nośników, ostrożność w obchodzeniu się z dyskietkami ma ogromne znaczenie. Aby uniknąć strat, każda dyskietka musi być chroniona przed:
  • Zanieczyszczeniami. W celu zapewnienia szczelnej osłony przeciwkurzowej, każdą dyskietkę należy chować do odpowiednich pojemników.
  • Wpływami magnetycznymi. Należy zachować 50-centymetrowy odstęp od urządzeń i materiałów wytwarzających pole magnetyczne, poczynając od słuchawki telefonicznej, kończąc na lampie neonowej, telewizorze, monitorze,
    u itp.
  • Uszkodzeniami mechanicznymi. Zginanie dyskietki lub inne oddziaływanie mechaniczne może powodować uszkodzenia lub zniekształcenia osłony krążka magnetycznego.
  • Uszkodzeniami termicznymi. Typowy zakres temperatur zalecany podczas pracy z dyskietkami to 10-550 C, podczas ich przechowywania - 4-50 C.
  • Uszkodzeniami chemicznymi. Odsłonięte części krążka magnetycznego dyskietki nie mogą być czyszczone środkami chemicznymi, np. rozpuszczalnikami.

<HR>

Studyjna jakość

Zapisz na DVD

Marek Trojak, prezes ITI Cinema

Kilka lat temu zaprosił mnie kolega, prawdziwy fanatyk wszelkich nowinek technologicznych. Kupił właśnie odtwarzacz dysków laserowych i podłączył go do swojego 32' telewizora panoramicznego. Oglądaliśmy "Terminatora 2" - film pozwalający docenić wszystkie uroki posiadania sprzętu cyfrowego. Efekty specjalne i dźwięk były oszałamiające.

DVD nie zrobił już na mnie takiego wrażenia - przejście od VHS do dysków laserowych to, moim zdaniem, znacznie większy skok niż od LD do DVD. Jako zagorzały kinoman, doceniam jednak idealną, prawie studyjną jakość nagrań na DVD. Pozostałe udogodnienia mają dla mnie mniejsze znaczenie.

Na razie wciąż kompletuję mój domowy zestaw do kina domowego. Mam już 32' telewizor, kolumny i wzmacniacz. Niedługo czeka mniej najważniejszy zakup, czyli odtwarzacza DVD.

Od czerwca 1998 r. ITI Cinema prowadzi dystrybucję filmów na DVD, wkrótce pojawią się w naszej ofercie także polskie produkcje. Gdy wchodziliśmy na rynek, spodziewaliśmy się dużegozainteresowania - i nie rozczarowaliśmy się. Filmy na DVD w Polsce sprzedają się bardzo dobrze. W ciągu najbliższych 10 lat DVD powinien zastąpić odtwarzacze VHS, choć na razie barierą pozostaje cena potrzebnego sprzętu.

<HR>

Witaj MO

Innym, choć mało popularnym nośnikiem danych, jest napęd MO. Nośnik ten stanowi połączenie technologii: magnetycznego zapisu, zaczerpniętej z dysków twardych i optycznego odczytu, pochodzącej z napędów CD-ROM. Dyski magnetooptyczne - w przeciwieństwie do dysków HDD i zwykłych dyskietek - są odporne na szkodliwe działanie pola magnetycznego wytwarzanego np. przez monitory, głośniki, transformatory (w temperaturze pokojowej pole magnetyczne praktycznie im nie zagraża). Istotną zaletą tego rozwiązania jest bezdotykowy odczyt, który gwarantuje długą żywotność danych. Dyski MO mają dożywotnią gwarancję, a trwałość zapisanych na nich danych określana jest na co najmniej 30 lat. Charakteryzują się one znacznie większą pojemnością niż dyskietki - 128-640 MB w zależności od typu MO i ich producenta.

Wadą dysków MO są niezadowalające parametry pracy - czas dostępu wynoszący 30-40 ms, transfer - 600 Kb/s. Niska wydajność urządzenia wynika z trójfazowego i przez to długotrwałego zapisu danych. Aby zapisać dane na dysku, trzeba bowiem najpierw usunąć uprzednio zachowaną zawartość, następnie zarchiwizować informacje na nośniku, a później zweryfikować poprawność działania.

Najnowszym rozwiązaniem technologii magnetooptycznej jest technika DOW (Direct OverWrite), umożliwiająca zapisywanie danych bezpośrednio na umieszczonych tam pierwotnie informacjach. Skraca to radykalnie procedurę zapisu, dzięki pominięciu fazy usuwania. W nowoczesnych napędach magneto optycznych powoli jest eliminowana także weryfikacja poprawności.