Zapłać ekstra i odblokuj moc procesora

Eksperymentalny program Intel Upgrade Service umożliwi nabywcom komputerów z procesorami Intela odblokowanie dodatkowych możliwości CPU. Wystarczy... dokupić specjalną kartę i wpisać kod, aby zwiększyć pamięć podręczną procesora i włączyć wielowątkowość.

O sprawie poinformował kilka dni temu serwis Engadget.

Pilotażowy program Intel Upgrade Service dotyczy procesora Intel G6951, siostrzanego modelu układu G6950.

Drugi z wymienionych to dwurdzeniowy CPU, charakteryzujący się m.in. częstotliwością taktowania 2,8 GHz oraz pamięcią podręczną trzeciego poziomu o pojemności 3 MB.

Zobacz również:

  • Rekord podrkręcania pamięci DDR5 pobity

Intel G6951, niedostępny jeszcze w sprzedaży, będzie pod względem parametrów technicznych podobny. Klienci kupujący nowy komputer z tym procesorem otrzymają dokładnie ten sam zestaw specyfikacji, co w wypadku G6950.

Gdyby jednak uznali, że potrzeba im nieco więcej mocy CPU, będą mogli zakupić specjalną kartę z kodem uprawniającym do przeprowadzenia upgrade'u procesora. Dysponując taką kartą należy pobrać niewielką aplikację, w której należy podać klucz z karty. Jeśli będzie prawidłowy, oprogramowanie przeprowadzi procedurę upgrade'u i po restarcie systemu dodatkowe możliwości procesora - czyli ekstra 1 MB cache'u L3 i hyperthreading - będą odblokowane.

Problem w tym, że owe dodatkowe możliwości będą już obecne w CPU w momencie jego zakupu: układ wyposażony jest fabrycznie w 4 MB pamięci podręcznej i obsługę wielu wątków, tyle że 1 MB pamięci jest zablokowany, podobnie jak wielowątkowość.

Karty, wycenione na 50 USD, można znaleźć m.in. w serwisie Best Buy (tam wypatrzył je jeden z czytelników Engadget).

Intel potwierdził zamiar uruchomienia programu. Miałby on ruszyć w czwartym kwartale 2010 r., (być może już w październiku) w wybranych krajach. Celem akcji podrasowywania CPU w oparciu o karty "prepaid" ma być umożliwienie użytkownikowi zwiększenia wydajności komputera bez konieczności kupowania nowej jednostki obliczeniowej.

Nie wiadomo na razie, czy blokada funkcjonalności układu G6951 uniemożliwi podkręcanie procesora.