Zapłaciłem za kawę smartfonem. Cudzym. Android Pay: pierwsze wrażenia

Na konferencji z okazji premiery Android Pay w Polsce można było sprawdzić usługę w działaniu, a także dowiedzieć się o dalszych planach Google.

Android Pay

Android Pay w Polsce

Podczas imprezy w warszawskiej restauracji Wilcza 50 odbyła się krótka wideokonferencja: Pali Bhat, Global Head of Payments Products w Google podkreślał, że Polska jest drugim po Wielkiej Brytanii rynkiem w Europie, na którym są dostępne płatności Android Pay.

Android Pay

Android Pay

Jeśli chodzi o resztę świata, to usługa działa tylko w Stanach Zjednoczonych, Australii, Singapurze i Hongkongu.

Android Pay: płatności telefonem

Na imprezie nie dało się niestety skorzystać ze swojego telefonu, by dokonać płatności. Android Pay nie był zresztą wtedy jeszcze u nas oficjalnie dostępny, miało to nastąpić dopiero następnego dnia.

Poprosiłem jednak przedstawiciela Google, by opisał mi jak wygląda proces dodawania karty.

Pamiętajmy, że Android Pay działa jak wirtualny portfel – możemy w nim przechowywać karty kredytowe i płatnicze. Bez ich posiadania nie będziemy mogli korzystać z aplikacji.

Android Pay w Alior Banku

Android Pay w Alior Banku

Pierwszym krokiem jest więc zrobienie zdjęcia karty i uzupełnienie kilku informacji w formularzu. Dodatkowo otrzymujemy SMS-em kod z naszego banku i podajemy go.

Zabezpieczenia płatności

Zamówiłem w barze kawę americano z odrobiną mleka, jej cena wyznaczona była na 5 PLN (swoją drogą, tanio jak na centrum Warszawy). Drobna kwota jest tu o tyle ważna, że – podobnie jak przy płatnościach zbliżeniowych – powyżej 50 PLN podajemy PIN. Tak jest na razie w Polsce, bo w części krajów, w których Android Pay działa, wykonujemy wtedy czynność, którą mamy przypisaną do odblokowania telefonu.

Ważne jednak, że przy pierwszym kontakcie z czytnikiem nie musimy nawet odblokowywać telefonu, a wystarczy jedynie, że włączymy podświetlenie ekranu. To i uruchomione NFC wystarczy, by zapłacić.

Android Pay

Android Pay

W teorii. W praktyce udało nam się za czwartym razem. Próbowaliśmy kilku różnych telefonów, przygotowanych specjalnie na tę okazję przez Google. Trudno powiedzieć, czemu płatność nie działała. Czy powstrzyma mnie to przed korzystaniem z usługi? Raczej nie, myślę że to jakieś komplikacje techniczne, które zdarzają się na tego rodzaju imprezach, gdy trzeba przygotować do działania i skonfigurować wiele urządzeń. Czy przeszkadza mi, że Google będzie wiedziało o wszystkich moich wydatkach? Też nie, nie mam nic do ukrycia.

Kawa była bardzo smaczna, posłodziłem dwie łyżeczki.