Zapomnij o kablu - nadchodzi 100 W ładowanie bezprzewodowe

Chińczycy wprowadzą 100 W system ładowania bezprzewodowego do flagowych smartfonów na 2021 rok. Czy poradzą sobie z przegrzewaniem i szybszym zużyciem ogniw?

Chińscy producenci po kilku latach opóźnienia docenili ładowanie bezprzewodowe w urządzeniach mobilnych. W 2020 roku największe przedsiębiorstwa z Państwa Środka z Xiaomi, Oppo, Vivo oraz Huawei na czele rozpoczęły pracę nad superszybkimi ładowarkami bezprzewodowymi.

Szybkie ładowanie bezprzewodowe Google Pixel 4
Źródło: PCWorld.com

Szybkie ładowanie bezprzewodowe Google Pixel 4

Źródło: PCWorld.com

W ostatnich miesiącach zaprezentowano prototypowe 120 W systemy ładowania do smartfonów, a Oppo, Realme i Vivo wprowadzili do sprzedaży smartfony z 65 W ładowarkami.

Okazuje się, że w przyszłym roku możemy zobaczyć 100 W ładowarki bezprzewodowe oraz pierwsze kompatybilne z nimi smartfony.

W chwili obecnej na rynku znajdziemy smartfony z 40 W ładowaniem bezprzewodowym. Mowa o Huawei P40 Pro Plus oraz Oppo Ace 2.

Wpisy na temat szybkiego ładowania bezprzewodowego z Twittera
Źródło: androidauthority.com

Wpisy na temat szybkiego ładowania bezprzewodowego z Twittera

Źródło: androidauthority.com

Oppo zaprezentowało także 65 W ładowanie bezprzewodowe, ale nie trafiło ono jeszcze do żadnego smartfona dostępnego na rynku.

Niestety systemy ładowania bezprzewodowego o zwiększonej mocy mocno wpływają na szybkość zużycia akumulatorów. Oppo potwierdziło, że prototypowy 120 W system ładowania bezprzewodowego obniżył pojemność baterii do 80% po 800 cyklach ładowania. Obniżenie mocy do 65 W spowodowało, że po 800 cyklach bateria zachowała 90% pierwotnej pojemności. Przykład ten pokazuje, że stosując wygodne systemy szybkiego ładowania musimy pogodzić się z kompromisem w postaci szybciej zużywającego akumulatora.

Trzeba wiedzieć również, że pierwsze smartfony ze 100 W ładowaniem bezprzewodowym wymagać będą specjalnych ładowarek. W chwili obecnie popularne standardy takie, jak Qi nie pozwalają na szybkie ładowanie bezprzewodowe.

Zobacz, co musisz wiedzieć o ładowaniu bezprzewodowym.

Sprawdź, ile kosztuje Huawei P40 Pro Plus z 40 W ładowaniem bezprzewodowym.

Źródło: androidauthority.com