Zapomnij o tańszym Windows

Kilka miesięcy temu Microsoft zaskoczył użytkowników nową inicjatywą - przedstawiciele koncernu poinformowali o wprowadzeniu na rynek nowej wersji systemu Windows - Windows XP Starter Edition. Ostateczna lista krajów, w których ów system zostanie zaoferowany użytkownikom, ustalona została w tym miesiącu - dowiedzieliśmy się, że wśród tych krajów nie będzie Polski.

Windows XP Starter Edition to tania, okrojona z niektórych funkcjonalności wersja Windows XP - system ten dostępny będzie w krajach, w których szczególnie wysoki jest poziom piractwa, zaś zarobki obywateli - nie najwyższe. 'Okrojona' wersja systemu Windows XP pozbawiona zostanie m.in. obsługi sieci domowych oraz możliwości udostępniania drukarek, tworzenia wielu kont użytkownika czy jednoczesnego uruchamiania więcej niż trzech aplikacji. Maksymalną rozdzielczością ekranu będzie 800 x 600 pikseli.

Nowy OS będzie dostępny w pięciu krajach: Rosji, Indiach, Tajlandii, Malezji oraz Indonezji. Ta lista krajów znana była już kilka miesięcy temu - jednak, jak dowiedzieliśmy od przedstawicieli polskiego oddziału Microsoftu, do połowy lutego trwały analizy, których wyniki miały zdecydować, czy lista zostanie rozszerzona (np. o Polskę). Jak udało nam się dowiedzieć od przedstawicieli polskiego Microsoftu, ostatecznie zdecydowano, że w najbliższej przyszłości system Windows XP Starter Edition nie trafi na polski rynek. Przyczyn takiej decyzji nie podano.

Windows XP SE - tania alternatywa

Prezentując kilka miesięcy temu nowy system, Will Poole z Microsoftu tłumaczył, że został on zaprojektowany z myślą o krajach rozwijających się, borykających się z problemem piractwa komputerowego. Niski koszt nowego systemu miał być ukłonem w stronę ich obywateli, których zarobki są znacznie niższe niż np. w USA.

Wydaje się, że krajem spełniającym wymienione przesz Poole'a kryteria jest również Polska. Poważnym problemem jest u nas wysoki współczynnik piractwa - z raportów BSA wynika, że aż 58% wykorzystywanego w naszym kraju oprogramowania stanowią nielegalne kopie. Nie bez znaczenia jest z pewnością również fakt, iż możliwości finansowe większości obywateli polskich są zdecydowanie mniejsze niż obywateli np. USA. Można to zilustrować prostym przykładem - za średnią polską pensję (ok. 530 euro) można kupić 2 kopie systemu Windows XP Home Edition (w cenie 1 045,15 zł brutto), zaś za średnią pensję w USA (2335 euro) można zaopatrzyć się w aż 10 kopii tego samego oprogramowania. Okazuje się więc, że idealnie spełniamy warunki wprowadzenia do sprzedaży Windows XP Starter Edition. Niestety, zdecydowano inaczej...

Aktualizacja: 01 marca 2005 13:05

Microsoft planuje wprowadzenie systemu Windows XP Starter Edition również na rynek brazylijski - dowiedział się nieoficjalnie serwis http://TheInquirer.net . Wedle anonimowych przedstawicieli Microsoftu, przyczyną takiej decyzji jest wysoki współczynnik piractwa w tym kraju. Nie wiadomo na razie, kiedy ma to nastąpić.


Zobacz również