Zapomnij o zapominaniu

Komputer, w odróżnieniu od człowieka, nie problemów z pamięcią i niezawodnie przypomni ci o rzeczach do zrobienia czy adresach wszystkich znajomych. Przedstawiamy programy, które mogą zostać twoją osobistą asystentką.


Komputer, w odróżnieniu od człowieka, nie problemów z pamięcią i niezawodnie przypomni ci o rzeczach do zrobienia czy adresach wszystkich znajomych. Przedstawiamy programy, które mogą zostać twoją osobistą asystentką.

Większość z nas korzysta z komputera praktycznie codziennie - w pracy, w domu czy w szkole. Dlatego w natłoku różnych spraw, o których nie wolno zapomnieć, warto go wykorzystać do dodatkowych zadań. Komputer będzie nie tylko pamiętał o urodzinach wujkach, wizycie u dentysty i spotkaniu ze znajomymi. Pomoże również w zaplanowaniu zajęć i w stosownym czasie przypomni o zbliżających się terminach. Powiemy ci, jak sprawić, żeby pecet stał się twoją osobistą sekretarką (choć blaszak nigdy nie dorówna urodą prawdziwej asystentce, przewyższa ją niezawodnością i niskimi kosztami utrzymania). Opisujemy możliwości programów typu PIM (Personal Information Manager). Dokładnej omawiamy Outlook, który większość użytkowników uznaje za zwykłego klienta pocztowego, nie korzystając w ogóle z funkcji planowania zadań.

Menedżer informacji osobistych

Programy PIM, czyli menedżery informacji osobistych mają kilka obowiązków. Po pierwsze, służą jako terminarz, do którego możesz wpisywać zaplanowane zadania (spotkania, wizyty u lekarza, itd.) czy zdarzenia (imieniny, urodziny). Terminarz często jest wyposażony w funkcje powiadamiania, żebyś nie musiał sprawdzać, co masz do zrobienia. Ostatni element układanki to książka adresowa, w której możesz zebrać wiele przydanych informacji (telefony, adresy, nazwy firm, stanowiska). Gdy terminarz przypomni, że masz coś do zrobienia, będziesz mógł od razu sprawdzić w książce adresowej, pod jaki numer dzwonić lub na jaką ulicę jechać.

Polska produkcja

Zapomnij o zapominaniu

Główne okno Draco Organizer 2.08. W wersji podstawowej program jest bezpłatny.

W ofercie rodzimych producentów znajdziesz kilka programów do zarządzania informacją osobistą. Automatyczny Terminarz LAN 6.6 (http://www.terminarz.com.pl ) to typowy przykład aplikacji PIM. Oferuje funkcje elektronicznego terminarza ze zintegrowaną bazą teleadresową, która służy do gromadzenia informacji o osobach i firmach, pozwalając też dodawać notatki do każdego wpisu. Dodatkowym narzędziem do przechowywania informacji jest słownik, który może zawierać dane dowolnego typu.

Definiując terminy, możesz określić datę i czas przypomnienia oraz dołączyć dowolny opis. Terminy mogą mieć charakter jednorazowy lub cykliczny - od codziennych poprzez dowolną liczbę dni, tygodni lub miesięcy aż do roku. Program zawiera kilka szablonów najczęstszych zdarzeń - imienin, urodzin, egzaminów itp. Możesz również przygotować własne szablony. Tworząc nowy wpis, można go powiązać z informacjami zgromadzonymi w bazie teleadresowej. Ułatwia to dotarcie do informacji potrzebnych do realizacji zaplanowanych zadań. Program pozwala także na dołączenie do wiadomości pliku (np. dokumentu Worda) oraz uruchomienie dowolnego programu w określonym czasie. Każdy utworzony termin zostanie zapisany w archiwum stanowiącym bazę danych z rozbudowanym systemem wyszukiwania. Terminy i bazę teleadresową możesz importować bądź eksportować między różnymi komputerami.

Program pracuje w sieci lokalnej na zasadzie połączeń bezpośrednich - może wysyłać i odbierać terminy oraz wpisy bazy teleadresowej, komunikując się z komputerami, na których jest zainstalowany. Z dodatkowych możliwości warto wymienić funkcję wyłączenia komputera o zadanej porze.

Kolejny program, Draco Organizer 2.08 (http://www.dshome.pl ), to polskie narzędzie zbliżone możliwościami do Outlooka. W podstawowej wersji jest bezpłatny dla użytkowników prywatnych. Przechowuje informacje osobiste, zapamiętuje telefony i adresy osób oraz firm, umożliwia planowanie zadań - jednorazowych i powtarzających się. Funkcja importu umożliwia pobranie informacji kontaktowych z książki adresowej Windows lub Outlook Expressu. Zaletą programu jest możliwość tworzenia powiązań między danymi różnych typów, co ułatwia dotarcie do potrzebnych informacji. Draco Organizer 2.08 może przypominać o zadaniach lub spotkaniach, wyświetlając okno z komunikatem, uruchomiając wybrany program, a nawet na odległość, SMS-em. Na poufne dane oferuje specjalny obszar, w którym są szyfrowane, a dostęp zabezpiecza hasło. Zawiera klienta pocztowego z obsługą wielu kont, funkcjami antyspamowymi i regułami filtrowania wiadomości. Niestety, obsługuje tylko konta pocztowe POP3. Z dodatkowych funkcji warto wymienić wyświetlanie aktualności z wybranych internetowych serwisów informacyjnych i prognozy pogody oraz synchronizację czasu przez Internet z zegarami atomowymi.

Zapomnij o zapominaniu

Okno kalendarza w programie Supełek NxG 1.70 pozwala szybko zorientować się w zaplanowanych zadaniach.

Supełek NxG 1.70 (http://www.creamsoft.com.pl ) przypomina o ważnych terminach i sprawach do załatwienia. W określonym czasie wyświetla na ekranie komunikat zawierający informacje o zadaniu do wykonania. Może również alarmować dźwiękiem, uruchomieniem programu, otworzeniem strony WWW lub dokumentu. Składa się z dwóch podstawowych części: menu głównego oraz tzw. centrum dowodzenia. Poprzez menu główne dostępne są wszystkie najważniejsze foldery programu - Nowa Notatka, Nowe Zadanie oraz Ulubione Odnośniki (zawiera linki z menu Ulubione dowolnej przeglądarki internetowej). Centrum dowodzenia służy do skonfigurowania sposobu działania programu i jego wyglądu (funkcja tzw. skórek). Na notatki oferuje tzw. żółte karteczki, które "przykleja" się do pulpitu.

Program spełnia też kilka dodatkowych zadań. Może sprawdzać pocztę, synchronizować czas przez Internet, szybko udostępnić zawartość menu Ulubione przeglądarki internetowej. Supełek NxG 1.70 jest dostępny w wersji shareware, a jego rejestracja kosztuje 39 zł.

Zagraniczna konkurencja

Task Plus 3.95 to bezpłatny, starannie przygotowany i bardzo rozbudowany terminarz. Służy do przechowywania informacji o różnych zdarzeniach (powtarzalnych i jednorazowych), o których przypomina w odpowiednim momencie, np. odtworzy plik dźwiękowy lub wyświetli komunikat. Program stale czuwa, ale żeby nie przeszkadzać w pracy, rezyduje ukryty w zasobniku systemowym. Zawiera 230 predefiniowanych świąt z 20 krajów. Wydrukuje miesięczny kalendarz lub zapisze go w formacie HTML, odpowiednim do umieszczenia na stronie WWW . Dostęp do niego możesz zabezpieczyć hasłem. Oprócz tego funkcja Password Lists pozwala na bezpieczne przechowywanie haseł. Ciekawostką jest funkcja rysowania wykresów, pokazujących liczbę zaplanowanych zadań w wybranym okresie.

W kolorach tęczy

Zapomnij o zapominaniu

Calendarscope 2.2 - lista zaplanowanych zadań. Kolory ułatwiają rozróżnienie poszczególnych typów zadań.

Calendarscope 2.2 (http://www.dualitysoft.com ) to ciekawie zaprojektowany, kolorowy kalendarz z funkcjami powiadamiania o zaplanowanych spotkaniach czy różnych zdarzeniach, jak urodziny, spotkania itd. Zmiana układu kalendarza pozwala przeglądać, co zaplanowałeś na dzisiaj czy na najbliższy tydzień lub miesiąc. Zawiera kilkanaście zdefiniowanych rodzajów zdarzeń, m.in. telefonowanie, przypomnienie o programie telewizyjnym lub o płatnościach. Dostępna jest opcja zdarzeń powtarzających się, o których program będzie regularnie przypominał, np. raz w tygodniu. Funkcje kolorowania zdarzeń ułatwiają orientację "co, gdzie, kiedy". Dodatkowym ułatwieniem jest funkcja wyszukiwania. Zebrane informacje wyeksportujesz łatwo do arkusza Excela lub zapiszesz w formacie HTML. Calendarscope 2.2 można wypróbować w 30-dniowej wersji shareware (rejestracja 30 USD).

Kalendarz na pulpicie

Zapomnij o zapominaniu

Active Desktop Calendar to interaktywny kalendarz umieszczony bezpośrednio na pulpicie Windows.

Autorzy programu Active Desktop Calendar 4.8 zaprezentowali jeszcze inną formę terminarza - ulokowali interaktywny kalendarz na pulpicie Windows. Program dodaje kalendarz na bieżący miesiąc do pliku graficznego używanego jako tapeta - możesz zmieniać jego wygląd, czcionki i kolory. Ponadto Active Desktop Calendar 4.8 umieszcza w zasobniku systemowym swoją ikonę, która służy do wyświetlania bieżącej daty. Program zawiera również funkcje terminarza. Możesz klikać daty w kalendarzu na pulpicie, żeby dodać lub edytować notatki, albo klikać pozycje z listy zadań do wykonania, widoczne z prawej strony kalendarza. Po utworzeniu notatki w kalendarzu przy odpowiednim dniu pojawi się ikona pinezki. Gdy najedziesz na nią kursorem myszy, program wyświetli treść wpisu. Do każdej notatki można dodać alarm, który przypomni, co sobie zaplanowałeś. Z kolei funkcja warstw umożliwia grupowanie notatek według wybranego klucza - prywatne, firmowe, święta, urodziny itd. Active Desktop Calendar 4.8 jest dostępny w wersji shareware (rejestracja 20 USD) i tylko w angielskiej wersji językowej.