Zaprezentowano kabel USB umożliwiający przejęcie komputera

Kabel z umieszczony w nim chipem WLAN może posłużyć włamywaczowi do zalogowania się na komputer, zdalne przejęcie klawiatury i wprowadzanie poleceń.

Takie rozwiązanie zaprezentował ekspert zajmujący się bezpieczeństwem, Mike Grover. Stworzony przez niego kabel USB może posłużyć do skutecznego ataku na komputery z systemami operacyjnymi Linux, Windows i MacOS. Każdy z nich rozpoznaje go jako urządzenie peryferyjne, np. myszkę lub klawiaturę. Komendy wysyłane są poprzez kabel i odbierane przez system jak wpisane przez użytkownika. Komunikację zdalną umożliwia mała płytka drukowana w chipie WLAN. Pozwala atakującemu nie tylko na wpisywanie komend, ale również na poruszanie kursorem myszki.

W wideoprezentacji swojego pomysłu Grover podłącza kabel do PC i wysyła do niego komendy za pomocą smartfona. Jako prostą ochronę przeciwko automatycznemu wylogowaniu lub przejściu maszyny w stan wstrzymania, kabel symuluje cały czas aktywność, nie pozwalając na to. Wspomniany chip WLAN może być skonfigurowany również do tego, aby automatycznie łączyć się z lokalną siecią i samoczynnie przesyłać ustalone komendy w momencie, gdy nawiązuje połączenie.

Dobra informacja jest taka, że jak na razie ten autorski "kabel dla włamywaczy" nie będzie dostępny w sprzedaży. Jednak Grover nie wyklucza, że będzie sprzedawać go w przyszłości, ale zastrzega, że tylko innym specjalistom ds bezpieczeństwa. Jak informuje, stworzenie kabla zajęło mu ok. 300 godzin pracy i kosztowało łącznie 4000 USD, więc z pewnością będzie oferować go za podobną kwotę.