Zaprojektuj swoje Ubuntu!

Na stronach Ubuntu Wiki (w dziale spec) ukazała się wzmianka o Ubuntu LiveCD Creator. W artykule zostały poruszone tematy praw autorskich oraz zakresu możliwości narzędzi do generowania osobistych wersji Ubuntu LiveCD.

Twórca artykułu omawiany zestaw narzędzi widzi w taki o to sposób (wolne tłumaczenie):

Ubuntu LiveCD Creator wraz z przyjaznym i łatwym w obsłudze interfejsem pomoże użytkownikowi wygenerować osobistą wersję systemu i nagrać ja na płytę CD/DVD (jest również możliwe wykorzystanie w tym celu pamięci USB) w postaci LiveCD. Do wyboru są trzy środowiska graficzne KDE, Gnome i Xfce, które mogą zostać dowolnie skonfigurowane. Możliwe jest wybranie domyślnego zestawienia zainstalowanych aplikacji i dostępnych pakietów (służy do tego program, który w działaniu bardzo przypomina popularny Synaptic Package Manager). Dla chętnych istnieje możliwość bezpośredniego skopiowania folderu domowego do generowanego liveCD. Dostępną opcją jest również dodanie do projektu instalatora Ubiquity. Tak oto stworzony system może być zapisany również w postaci obrazu płyty, który można później aktualizować. Dostępne są także gotowe schematy Ubuntu LiveCD, o specjalnie dobranych parametrach. Dobrym przykładem jest propozycja "minimalnych wymagań", która generuje system o najmniejszych możliwych wymaganiach sprzętowych przy odpowiednio dobranych narzędziach.

W artykule zostały nadmienione także kwestie przeznaczenia takiego oprogramowania i ograniczenia w jego użytkowaniu. Oryginalny tekst znajduje się pod tym adresem.

Warto wspomnieć, iż istnieje program częściowo realizujący te zagadnienia. Nazywa się Reconstructor i wykorzystuje bazowe Ubuntu LiveCD do wygenerowania jej zmodyfikowanej wersji. Program można odnaleźć pod tym adresem.