Zapytaj astronautów przez Twittera

NASA po raz kolejny korzysta z Twittera do komunikowania się z internautami. Obecnie mogą oni zadawać pytania załodze promu Endeavour, która przygotowuje się do startu.

Sześciu astronautów odpowie na nie już z orbity okołoziemskiej podczas dwudziestominutowej sesji, która będzie transmitowana przez telewizję Agencji Kosmicznej na stronie NASA TV.

Nad całością będzie czuwać Miki Massimino, na Twitterze znany jako Astro Mike. W maju 2009 r. jako pierwszy komentował przebieg wyprawy na orbitę za pomocą serwisu mikroblogowego Twitter. Miało to miejsce podczas misji promu Atlantis, której celem była naprawa teleskopu Hubble'a.

Zobacz również:

  • Pierwsze zdjęcie z serialu The Last of Us
  • Blue Origin zabiera w kosmos kolejnych pasażerów
  • Tak wyglądał start pierwszej cywilnej misji SpaceX! [Zobacz film]

Tym razem Astro Mike będzie przebywać w Centrum Kontroli Lotów w Houston, skąd w czasie 20 minut przewidzianych na całe wydarzenie, będzie się starał zadać astronautom jak najwięcej pytań nadesłanych przez internautów. Można je przysyłać na jego konto na Twiterze @astro_Mike do 11 lutego. W treści wiadomości trzeba dodać znacznik #askastro.

W ślady Astro Mike'a poszedł później Jeff William, dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, który na żywo dzielił się z internautami swoimi wrażeniami z pobytu w przestrzeni kosmicznej. Prowadzenie blogu rozpoczął już podczas przygotowań w do wyprawy w Centrum Przygotowań Kosmonautów im. J.A. Gagarina w Gwiezdnym Miasteczku.

Celem obecnej misji załogi promu Endeavour jest dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną zbudowanego we Włoszech modułu, który będzie pełnić funkcję centrum sterowania robotyką na stacji.