Zarabiaj na aukcjach

Na aukcjach internetowych możesz kupić i sprzedać praktycznie wszystko, pozbyć się niepotrzebnych rupieci, a także uzyskać stałe, dodatkowe źródło dochodów. W dodatku korzystanie z aukcji jest proste i bezpieczne, jeśli będziesz przestrzegać kilku podstawowych zasad.


Na aukcjach internetowych możesz kupić i sprzedać praktycznie wszystko, pozbyć się niepotrzebnych rupieci, a także uzyskać stałe, dodatkowe źródło dochodów. W dodatku korzystanie z aukcji jest proste i bezpieczne, jeśli będziesz przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Zarabiaj na aukcjach

Na aukcjach w serwisie ebay.com znaleźć można nawet tak ekstremalne oferty, jak miejsce reklamowe... na ciele sprzedawcy.

We wrześniu 1995 roku Pierre Omidyar podczas rozmowy z żoną - zapaloną kolekcjonerką - wpadł na pomysł umożliwienia kupna, wymiany i sprzedaży przedmiotów z kolekcji przez Internet. Szybko powstał z tego doskonały biznes - serwis aukcyjny eBay. Dzisiaj stał się ikoną internetowego handlu i setki jego naśladowców działają w różnych krajach. Serwisy aukcyjne od dawna służą już nie tylko do wymiany drobiazgów i bibelotów. Za ich pomocą możesz sprzedać i kupić praktycznie wszystko, od książek i płyt CD po samochody i bilety lotnicze.

W Polsce historia serwisów aukcyjnych rozpoczęła się na dobre w 1999 roku, wraz z powstaniem Allegro. Obecnie jest to największy i bez wątpienia najbardziej znany polski serwis aukcyjny, ale nie jedyny. Coraz więcej osób sprzedaje i kupuje towary przez ebay.com, można także korzystać z co najmniej tuzina innych serwisów, oferujących niższe prowizje lub dodatkowe możliwości. Kupowanie przedmiotów na aukcjach internetowych jest szybkie i proste, a oferta - ogromna. Jedyna niedogodność to konieczność kilkudniowego oczekiwania na zakupiony przedmiot, ale to dotyczy praktycznie wszystkich internetowych zakupów.

Na aukcjach internetowych można sprzedawać także dobra niematerialne. Możesz drogo sprzedać unikatowy numer telefonu czy Gadu-Gadu, spróbować handlu domenami internetowymi (interesujące adresy wciąż potrafią osiągnąć wysoką cenę). W serwisach aukcyjnych znajdziesz nawet tak niezwykłe przedmioty, jak ... magiczne miecze z sieciowych gier fabularnych. Przeglądając aukcje w eBay, możesz znaleźć całe firmy zajmujące się sprzedażą niezwykłych przedmiotów. Tak oto wirtualna rozrywka zamienia się w twardy pieniądz.

Zarabiaj na aukcjach

Polskie serwisy aukcyjne to nie tylko Allegro. Konkurencja zachęca m.in. całkowitym brakiem prowizji.

Jeszcze kilka lat temu nowe serwisy aukcyjne powstawały jak grzyby pod deszczu. Części z nich, np. licytacja.pl, e-aukcja.pl, interaukcja.com.pl, sprzedane.pl, aukcje-platforma.pl, już nie ma, ale utworzenie własnego serwisu aukcyjnego jest dzisiaj proste, jak nigdy dotąd. W Internecie znaleźć można dziesiątki gotowych skryptów, za pomocą których jedna osoba zrobi to w ciągu kilku wieczorów. Jednak na przykładzie wielu nieudanych przedsięwzięć widać, że przygotowanie dużego, sprawnego serwisu aukcyjnego z prawdziwego zdarzenia jest bardzo trudne. To nie tylko witryna w Internecie, ale przede wszystkim - cała społeczność użytkowników.

Serwisy aukcyjne wykształciły grupy stałych sprzedawców, są nawet osoby, dla których dochody z internetowych aukcji to podstawowe źródło utrzymania. Ogromna popularność rodzi też niebezpieczeństwa. Oszustów jest na szczęście bardzo niewielu w porównaniu z liczbą wszystkich użytkowników aukcji, a oszustwa stanowią niecały procent transakcji. Co więcej, wykrywane są bardzo sprawnie, a zatrzymanie przez policję podejrzanego w kawiarence internetowej (na gorącym uczynku!) nie jest już niczym nadzwyczajnym. Nie wolno jednak zapominać o podstawowych środkach ostrożności. Każde podejrzane działanie kupującego czy sprzedającego należy zgłaszać obsłudze serwisu aukcyjnego. To najpewniejszy sposób ukrócenia działalności oszustów. Warto korzystać z dodatkowych zabezpieczeń, np. systemu Escrow czy specjalnych płatności (dostępnych np. w Allegro).

Powodzeniem cieszą się też dodatkowe narzędzia, usprawniające przygotowywanie nowych aukcji, a także usługi zwiększające szansę na wygranie ciekawych licytacji. Oferuje je m.in. serwishttp://snip.pl . Można śledzić aukcje w serwisach Allegro i eBay i automatycznie składać oferty, nawet na kilka sekund przed zakończeniem licytacji.

Serwis nie jest darmowy, ale opłaty pobierane są tylko za trafione "strzały" (trafienie kosztuje 60 gr). Wśród narzędzi pomagających zarządzać aukcjami można znaleźć i bezpłatne programy, i narzędzia w pełni komercyjne, jak Asystent v3 (http://www.e-aukcje.pl ), do kupienia... oczywiście na aukcji.

Co to jest Escrow?

Escrow to system zabezpieczania transakcji na aukcjach internetowych. Kupujący wpłaca pieniądze na specjalne konto. Sprzedający nie może jednak dysponować otrzymanymi środkami, dopóki nie wyśle przedmiotu kupującemu, który potwierdzi odbiór. Opłatę za skorzystanie z Escrow ponosi kupujący, a wynosi ona blisko 3 procent wartości transakcji.

Allegro

Zarabiaj na aukcjach
Najbardziej znany polski serwis aukcyjny, z którego korzysta blisko dwa miliony użytkowników. Jego największą zaletą jest olbrzymia oferta i ogromna liczba kupujących - z pewnością daje największe szanse szybkiej sprzedaży wystawionego przedmiotu i pozwala przeglądać propozycje w dziesiątkach kategorii. Rejestracja jest bezpłatna, a wystawianie i sprzedaż obciążone są prowizją na rzecz serwisu (zależną od wylicytowanej ceny: do 50 zł - 4 procent, od 50 zł do 1000 zł - 2 zł + 3 procent ceny itd. Przed pierwszą aukcją musisz przejść weryfikację danych osobowych, czyli tzw. pełną aktywację konta. Operacja jest bezpłatna: Allegro przesyła - tradycyjną pocztą - kod aktywacyjny, który należy wpisać w specjalnym formularzu na stronie serwisu.

Serwis ma wydzieloną część związaną z aukcjami motoryzacyjnymi - motoAllegro (http://moto.allegro.pl ).

Informacjehttp://www.allegro.pl

ebay

Zarabiaj na aukcjach
Pierwszy i największy serwis aukcyjny jeszcze do niedawna nie cieszył się popularnością wśród polskich internautów - głównie z powodu kłopotów z płaceniem. Obecnie coraz więcej osób korzysta ze specjalnych systemów płatności online (np. PayPal) i problem powoli odchodzi w przeszłość. Oczywistą zaletą ebay.com jest ogromna oferta i gigantyczna liczba potencjalnych nabywców. Sprzedający może uzyskać wyższą cenę, ale wyższe są też koszty przesłania wylicytowanego przedmiotu. Rejestracja w serwisie jest bezpłatna, ale od każdego wystawionego na aukcję przedmiotu pobierane są dwie opłaty, zależne od początkowej i końcowej ceny towaru. Do korzystania z ebay.com może zachęcić ogromna oferta produktów, a niektóre są tańsze niż w Polsce. Oczywiście należy się liczyć z wysoką opłatą za przesyłkę i z długim oczekiwaniem na zakupiony towar.

Informacjehttp://www.ebay.com

aukcje24.pl

Zarabiaj na aukcjach
Chętnie odwiedzany, interesujący polski serwis aukcyjny. Nowych użytkowników kusi niską prowizją i dodatkowymi narzędziami, np. generatorem stron WWW z opisem aukcji użytkownika. Sprzedających powinna zainteresować możliwość bezpłatnego promowania swoich aukcji na stronach Google oraz kilku portali internetowych. Specjalne, wyróżnione miejsce czeka w serwisie oferty rozpoczynające się od ceny 1 zł lub bez ustalonej ceny minimalnej. Rejestracja jest bezpłatna, ale przed wystawieniem pierwszego przedmiotu na aukcję musisz przejść bezpłatną procedurę aktywacji użytkownika, weryfikującą poprawność twoich danych. Możesz poprosić o przyznanie statusu OK user, co kosztuje 10 zł. Serwis pobiera prowizje od sfinalizowanych aukcji w wysokości 2 procent ostatecznej ceny przedmiotu (powyżej 4000 zł prowizja jest stała i wynosi 80 zł).

Informacje http://www.aukcje24.pl