Zarabiamy najmniej, za smartfony płacimy prawie najwięcej

Smartfony w Polsce są bardzo drogie, o czym możemy przekonać się czytając raport z badań idealo dotyczący cen smartfonów w europejskich sklepach internetowych.

Wielu z nas uważa, że sprzęt w Polsce jest droższy niż w innych zachodnich krajach. Potwierdza to najnowsze badanie, które przeprowadzono przy wykorzystaniu porównywarki cen idealo. Objęło ono ceny smartfonów (50 najpopularniejszych modeli) na sześciu rynkach: polskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim i brytyjskim.

W przypadku najpopularniejszych smartfonów ceny w poszczególnych krajach przedstawiają się następująco:

Zarabiamy najmniej, za smartfony płacimy prawie najwięcej

Najpopularniejsze smartfony - ceny (źródło: idealo.pl)

Jak widzicie, najlepiej mają Włosi. My niestety wypadamy tutaj słabo. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie smartfony biorące udział w badaniu okazuje się, że pod względem średniej ceny Polska ustępuje jedynie Wielkiej Brytanii:

Zarabiamy najmniej, za smartfony płacimy prawie najwięcej

Średnia cena wyliczona na podstawie cen 50 najpopularniejszych smartfonów dostępnych na stronach idealo w sześciu krajach.

Różnica co prawda nie jest duża, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że Brytyjczycy zarabiają kilka razy więcej od Polaków wygląda to naprawdę fatalnie. Sytuację na naszym rynku trafnie podsumowuje poniższy fragment raportu idealo:

"Nad Wisłą za statystyczne europejskie urządzenie zapłacić trzeba 1 321,31 zł. Oznacza to, że Polacy mogą oszczędzić na zakupie nowego telefonu komórkowego w Niemczech, Francji, Hiszpanii lub we Włoszech. Dotyczy to w szczególności jednej trzeciej zbadanych smartfonów, które w Polsce oferowane są w najwyższej cenie. Decydując się na zakup nad Wisłą konsumenci oszczędzają natomiast wybierając jeden z zaledwie czterech modeli, wśród których wymienić można Sony Xperia Z3 Compact lub Nokię Lumia 1020."Zobacz również:

  • Aplikacje i Gry na Androida za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [15.10.2021]