Zarządzanie mocą


Powiadamianie

Dobrze byłoby, gdyby aplikacja mogła wysyłać powiadomienia o nieprawidłowościach pracy zasilacza lub przerwach w dopływie prądu. Popularne i najbardziej sensowne jest wysłanie e-maila pod wskazany adres. W dobie nowoczesnych komórek łatwiej przeczytać krótką wiadomość tekstową, niż korzystać ze skomplikowanej procedury przekazywania informacji do pagera. Najbardziej zaawansowane aplikacje umożliwiają zdalny dostęp do panelu kontrolnego z poziomu przeglądarki WWW lub specjalnych programów instalowanych na smartphone'ach. Jeśli praca komputera nie jest sprawą "życia lub śmierci" - lepiej dać sobie z tym spokój. Warto natomiast utworzyć specjalny adres, z którego będą dochodziły wszelkie komunikaty, np. pcworld_ups@idg.pl. Nie zapomnij dodać do odbiorców pomocy technicznej twojego dostawcy energii.

Testowanie i wyłączanie

Ważnym elementem zabezpieczeń jest testowanie działania urządzenia. Dla wygody użytkownika wprowadzono harmonogram, który pozwala zapomnieć o regularnych procedurach sprawdzających co dwa tygodnie stan akumulatorów i prawidłowe działanie UPS-u. Wygodne jest również zaplanowanie wyłączenia go, co redukuje piski i denerwujące buczenie. Ma to na celu bardziej zwiększenie wygody niż bezpieczeństwa.

Przejrzyste dzienniki zdarzeń

Funkcje programów do zasilaczy

Funkcje programów do zasilaczy

Im więcej danych zostaje zebranych przez aplikację, tym lepszy musi być plik dziennika. Dobre urządzenia mają kilkanaście czujników monitorujących - od napięcia wejściowego i wyjściowego, stanu baterii, przez obciążenia, po temperaturę. Dobrze jest, gdy aplikacja pozwala na filtrowanie wiadomości według daty, ważności zdarzeń lub innych parametrów. Dzięki temu nie będzie trzeba siedzieć przed wielostronicowym arkuszem danych, z których większość będzie typu "włączenie/zamknięcie systemu", "uruchomienie/zamknięcie aplikacji".

Podsumowanie

W tym zestawieniu specjalnie nie typowaliśmy zwycięzcy, gdyż niemal każdy model UPS-u miał własne sterowniki i narzędzia. Należy pamiętać, że tylko niektóre programy potrafią współpracować z innym urządzeniem niż domyślne. Przed zakupem poproś o podłączenie zasilacza do komputera i sprawdź, w jaki sposób można nim sterować.