Zarządzanie mocą

Oprogramowanie zarządzające zasilaczami awaryjnymi stanowi niedoceniany element podczas zakupu urządzenia, a przecież to dzięki niemu można wykorzystać cały potencjał drzemiący w UPS. Bateria stanie gdzieś pod biurkiem, a aplikacja będzie cały czas widoczna.


Oprogramowanie zarządzające zasilaczami awaryjnymi stanowi niedoceniany element podczas zakupu urządzenia, a przecież to dzięki niemu można wykorzystać cały potencjał drzemiący w UPS. Bateria stanie gdzieś pod biurkiem, a aplikacja będzie cały czas widoczna.

Wybierając zasilacz awaryjny klienci indywidualni kierują się głównie pojemnością akumulatora i ceną, zapominając o tym, do czego dany model został zaprojektowany. Oprogramowanie stanowi o możliwościach zasilacza, bo dzięki umiejętnemu zarządzaniu akumulatorem, wczesnemu wykryciu problemów i śledzeniu zdarzeń można zapobiec poważnej awarii w czasie przerwy w dostawie prądu. Należy zwrócić uwagę na dołączone aplikacje - niektórzy producenci sami przygotowują sterowniki i odpowiednie narzędzia, inni korzystają z rozwiązań firm trzecich. Nie można jednoznacznie wskazać najlepszego programu, ponieważ różnią się one od siebie funkcjonalnością i zastosowaniem.

Lepsze jest wrogiem dobrego

Zarządzanie mocą

Power Manager Lite to przykład intuicyjnej aplikacji, która za pomocą ikon oraz komunikatów informuje o aktualnym stanie pracy zasilacza awaryjnego.

Mówi się, że lepiej mieć więcej funkcji, niż mniej. Ta zasada nie sprawdza się, gdy chcesz zabezpieczyć domowy komputer przed awarią sieci energetycznej. W tym wypadku niepotrzebna jest skomplikowana procedura wysyłania alertów w postaci zdefiniowanych kodów, które komputer w ciągu kilkunastu sekund wysyła pod wskazany adres pocztowy, pager oraz do telefonu komórkowego. Nawet jeśli otrzymasz taką informację, będąc w pracy lub szkole, to czy na pewno będziesz chciał jak najszybciej skonfigurować swój komputer za pomocą smartphone'u? Nawet niewielkie wahania napięcia mogą zakłócić pracę programu monitorującego, a w rezultacie dostaniesz jednego dnia 20 powiadomień, a następnego odinstalujesz irytującą aplikację. Podobnie należy podchodzić do ciekawej funkcji zarządzania UPS-ami przez sieć lokalną lub przeglądarkę internetową. Takie zarządzanie przydaje się w małych firmach, ale w sieciach domowych nie potrzeba aż takiego profesjonalizmu. Należy przemyśleć, do czego będzie wykorzystywany UPS, i pod tym kątem wybierać programy.

Łatwość obsługi

Zaledwie dwa programy w zestawieniu miały polski interfejs. Mimo że większość z nich była intuicyjna, lepiej mieć polską wersję językową - niektóre opcje związane z ustalaniem czasu wyłączania komputera lub zasilacza awaryjnego mogą być mylące dla niedoświadczonych użytkowników. Praca z polskojęzycznym programem ma jeszcze tę zaletę, że dokumentacja również jest dostępna w wersji polskiej. Należy wystrzegać się starszych wersji programów, które podają jedynie podstawowe parametry i nie można ich w żaden sposób skonfigurować. W naszym zestawieniu pod względem funkcjonalności i ergonomii świetnie sprawdził się PowerSoft Plus. Dzięki niemu można sprawdzić szczegółowe parametry prądu, który trafia do zasilacza, stan urządzenia oraz zaplanować czynności konserwacyjne (czasowe wyłączenie akumulatora). Połączenie funkcjonalności oraz efektownego sposobu prezentacji danych powinno przypaść do gustu wszystkim użytkownikom.

System, ale nie każdy

Narzędzia bardzo dobrze sprawdzają się w środowisku Windows, jednak wiele z nich oferowanych jest do pozostałych platform - Linuksa, Uniksa, NerWare, Mac OS X, Solarisa i innych. Należy pamiętać, że najszybciej rozwija się oprogramowanie do systemu Microsoftu, więc może się okazać, iż aplikacja do Linuksa będzie miała mniejszą funkcjonalność, niż jej odpowiednik w XP. Jak wynika z naszej tabeli, producenci zaczynają powoli dbać o open source. Mając zainstalowaną jedną z popularnych dystrybucji, możesz śmiało skorzystać w wybranej oferty. Pamiętać należy także, że sama aplikacja to nie wszystko. Aby system mógł prawidłowo komunikować się z urządzeniem, konieczny jest odpowiedni sterownik.

Czego wymagać od aplikacji

Zarządzanie mocą

Funkcje programów do zasilaczy

Na to pozornie proste pytanie można odpowiedzieć w dwojaki sposób. Najmniej wymagający użytkownicy będą chcieli, aby program w razie awarii prądu pozapisywał otwarte dokumenty, zamknął system, a następnie poinformował zasilacz, że po np. 30 sekundach od wyłączenia komputera ma przejść w tryb oszczędzania akumulatorów. Taką funkcjonalność ma każdy program dołączony wraz z UPS-em. Z drugiej strony, zarządzanie energią w stacjach roboczych stanowi wyzwanie nawet dla działu informatycznego i jest stosunkowo drogie. Przeciętny użytkownik, mający średnie pojęcie o zabezpieczeniach, powinien wybrać narzędzie, które pozwoli na nieco większą kontrolę, ale bez przesady.

Zamykanie

Program powinien pozwolić na różnorodne sposoby zamykania systemu, w zależności od następującego zdarzenia. Można dzięki temu przeprowadzić dość powolną procedurę standardowego zamykania systemu, wymuszonego wyłączenia (bez zapisu), przechodzenia w stan hibernacji, restartu systemu czy bezpiecznego wyłączenia zasilania. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której jakaś krnąbrna aplikacja odmawia współpracy i system potrzebuje potwierdzenia przez użytkownika zamknięcia procesu. Jeśli nie ma nikogo w pobliżu, komputer pozostanie ze znakiem zapytania na ekranie, aż zasilanie awaryjne przestanie działać.