Zasilacze

Zasilacze awaryjne są używane najczęściej w dużych firmach, przy komputerach i urządzeniach, które powinny pracować stale i bezawaryjnie. Niektóre z nich mogą stanowić pokusę także dla użytkowników domowych komputerów, które, chociaż nie muszą pracować 24 godziny na dobę, warto ochronić przed utratą danych lub zniszczeniem urządzeń podczas wyładowań atmosferycznych.


Zasilacze awaryjne są używane najczęściej w dużych firmach, przy komputerach i urządzeniach, które powinny pracować stale i bezawaryjnie. Niektóre z nich mogą stanowić pokusę także dla użytkowników domowych komputerów, które, chociaż nie muszą pracować 24 godziny na dobę, warto ochronić przed utratą danych lub zniszczeniem urządzeń podczas wyładowań atmosferycznych.

Oprócz podstawowych możliwości, czyli filtrowania zasilania sieciowego i podtrzymywania zasilania podczas zaniku napięcia w sieci energetycznej, zasilacze awaryjne potrafią także filtrować sygnały sieci telefonicznej oraz, z pomocą odpowiedniego oprogramowania, samoczynnie uruchamiać i wyłączać o określonej porze podłączone do nich urządzenia.

Zasilacze

Parametry techniczne wybranych zasilaczy

ETA Light UPS 320-520

Zasilacze
Light UPS to najprostsze i najtańsze urządzenia z linii zasilaczy awaryjnych ETA. Z powodzeniem mogą być użyte do ochrony zasobów komputerów w domu i małej firmie. Do ich największych zalet należy z pewnością prosta obsługa, odpowiednio długi czas podtrzymywania napięcia - co najmniej 6 minut, dla typowego komputera PC bez dodatkowych urządzeń zewnętrznych - około 20 minut. Jak się dowiedzieliśmy, seria Light ma w najbliższym czasie ulec znacznym zmianom - w chwili oddawania tego tekstu do druku rozpoczynała się produkcja nowych, znacznie mniejszych obudów zasilaczy Light.

ETA Mini UPS 320-1400

Zasilacze
Zasilacze linii ETA Mini UPS charakteryzują się małą wagą i małymi rozmiarami. Czas podtrzymywania zasilania wynosi od 7 do 120 minut.

Zasilacze te są dostępne w kilku specjalnych wersjach - warto zwrócić uwagę na wersję RST, która zawiera wbudowany układ "zimnego startu", umożliwiający uruchomienie zasilacza bez napięcia zewnętrznego, oraz wersję TEL, która ma dodatkowe układy chroniące komputer przed zakłóceniami pochodzącymi z linii telefonicznej (mogą tam się pojawić groźne przepięcia, np. na skutek wyładowań atmosferycznych). Podobnie jak seria Light, również modele Mini w chwili ukazania się tego numeru PC Worlda w kioskach powinny być już dostępne w nowej wersji. Wszystkie zasilacze nowej serii, nazwanej Mini+, będą miały opcję "zimnego startu" oraz układ stabilizujący napięcie wyjściowe podczas pracy z zasilaniem z sieci (opcja AVR).

ETA Midi UPS

Zasilacze serii Midi wyposażone są w układ uruchamiania zasilacza bez napięcia zewnętrznego, ponadto mają cztery gniazda zasilania - możliwe jest więc podłączenie do czterech urządzeń bez konieczności stosowania rozdzielaczy. Wyjątkami w tej serii są zasilacze 1800 X i1800 SX. Zostały one wyposażone tylko w dwa gniazda wyjściowe, natomiast zwiększono znacznie pojemność akumulatorów - podtrzymywanie napięcia może trwać do 270 min.

Duża pojemność wiąże się, niestety, ze zwiększoną wagą - zasilacze te zostały nawet wyposażone w kółka, aby ułatwić ich wygodne przemieszczanie.

ETA Fiskal UPS

Zasilacze
Zasilacze serii ETA Fiskal UPS przeznaczone są głównie do ochrony kas fiskalnych przed zakłóceniami i zanikami napięcia. Ze względu na specyficzne warunki pracy, zasilacze serii Fiskal zostały zamknięte w małych, szczelnych obudowach i wyposażone w jeden centralny wyłącznik, ułatwiający obsługę. W serii Fiskal dostępne są dwa rodzaje zasilaczy: wersja Light, przeznaczona do obsługi pojedynczej kasy oraz wersja System, potrafiąca współpracować z kasą systemową (czyli zestawem komputer + kasa + drukarka) lub kilkoma zwykłymi kasami.

Powerware 9110

Zasilacze
Przetestowaliśmy model 700VA - 490W z serii Powerware 9110. Instalacja tego dosyć ciężkiego (ponad 11 kg) zasilacza jest bardzo prosta - wystarczy przyłączyć komputer i podłączyć zasilanie. Ciekawe, że do włączania i wyłączania urządzenia służą oddzielne przyciski. Na uwagę zasługuje duża liczba diod sygnalizacyjnych, informujących o stanie pracy urządzenia - komunikaty przekazywane za pomocą diod są bardzo dokładne - użytkownik otrzymuje nie tylko sygnał o wystąpieniu błędu, ale poznaje też jego przyczynę, np. przegrzanie urządzenia. Zasilacz awaryjny Powerware 9110 można połączyć z komputerem poprzez port szeregowy, co pozwala, po zainstalowaniu dołączonego oprogramowania, na kontrolowanie stanu urządzenia z poziomu systemu operacyjnego. Oprogramowanie: LanSafe III i FailSafe III dostępne jest w wersjach do większości używanych systemów operacyjnych, łącznie z różnymi wersjami Uniksa.

EVER Net 700DPC

Zasilacze
Ciężki (12,5 kg), ale wygodny w użytkowaniu zasilacz. Jego szczególną cechą jest to, że użytkownik może samodzielnie wymienić ogniwa (co w przypadku innych zasilaczy jest surowo zabronione, gdyż grozi porażeniem prądem). Net 700DPC został wyposażony w opcję "zimnego startu" (uruchomienie zasilacza bez napięcia zewnętrznego). Do urządzenia dołączone jest oprogramowanie PowerSoft, które (po połączeniu zasilacza i komputera poprzez porty równoległe) pozwala m.in. na monitorowanie stanu zasilania, kontrolę pracy zasilacza i bezpieczne zamykanie systemu. Możliwe jest także zaprogramowanie czasowego włączania i wyłączania urządzeń zasilanych poprzez Net 700DPC (do 248 dni).