Zaszyfrowany twardy dysk

Firmy Secude IT Security i Seagate stworzyły wspólnie twardy dysk, w którym dane szyfrowane są na poziomie sprzętowym. Na razie powstał model dla komputerów przenośnych, ale w przyszłości mają powstać także wersje dla komputerów stacjonarnych i serwerów.

W napędzie Seagate Momentus 5400 FDE (Full Disk Encryption) wykorzystano technologię szyfrowania TiDoCoMi opracowaną przez firmę Secude. Specjalny układ odpowiada za szyfrowanie w czasie rzeczywistym wszystkich zapisywanych danych. Dzięki temu rozwiązanie to jest znacznie szybsze od programów szyfrujących poszczególne pliki czy katalogi. Dostęp do dysku zabezpieczony jest dwupoziomowym hasłem - administratora (dostarczanym wraz z napędem) i użytkownika.

Rozwiązanie jest niezależne od systemu operacyjnego i platformy sprzętowej. W celu zapewnienia pełnej ochrony napęd nie współpracuje z popularnymi w wielu firmach systemami pojedynczego logowania (single sign-on). Jednak do zarządzania hasłami potrzebne jest specjalne oprogramowanie. Seagate obecnie nie sprzedaje swojego napędu bezpośrednio w kanale dystrybucyjnym, a oferuje go tylko współpracującym producentom komputerów przenośnych, stwarzając im jednocześnie możliwość stworzenia tego oprogramowania we własnym zakresie. Według przedstawicieli Seagate'a być może już wkrótce napędy te trafią do niektórych dystrybutorów i wówczas to oni będą mogli dołączać odpowiednie oprogramowanie.

Laptopy z wbudowanymi szyfrowanymi dyskami mają pojawić się w sprzedaży na przełomie kwietnia i maja br.


Zobacz również