Zatańcz, jak zaplanowałeś

Nie bój się nowych programów, wprowadzonych w Windows XP Media Center Edition. Są bardzo proste w użyciu i ułatwiają korzystanie z komputera.

Nie bój się nowych programów, wprowadzonych w Windows XP Media Center Edition. Są bardzo proste w użyciu i ułatwiają korzystanie z komputera.

Windows XP Media Center Edition oprócz programu głównego, Media Center, służącego do zarządzania pokazami oraz bibliotekami filmów i nagrań, wyposażony został w kilka dodatkowych programów, których nie znajdziesz w standardowym Windows XP.

Wprawdzie część tych aplikacji dostępna jest na serwerach internetowych Microsoftu, jednak niewiele osób z nich korzysta. Windows CD Label Maker, Windows Audio Converter, Windows Dancer oraz Windows Party Mode są w grupie programów Windows Digital Media Enhancements, do której dostęp uzyskujesz, wybierając menu Start / All Programs.

Windows CD Label Maker pozwala na przygotowanie okładek do płyt CD z nagraniami. Dzięki temu programowi uporządkujesz swoje zbiory, a w przyszłości szybciej dotrzesz do utworów, których będziesz chciał posłuchać. Brakuje mu jednak jednej istotnej rzeczy - bazy danych zawierającej przygotowane przez ciebie okładki oraz możliwości wyszukiwania w nich nazw utworów i wykonawców. Trzeba jednak pamiętać, że Windows CD Label Maker to tylko rozszerzenie Windows Media Playera, który pozwala zarządzać listami ulubionych utworów.

Natomiast Windows Audio Converter to aplikacja, która służy do konwersji plików muzycznych na różne formaty z różnym stopniem dokładności kodowania. To pozwala dopasować liczbę plików muzycznych do pojemności twojego przenośnego odtwarzacza muzyki. Działa na zasadzie kreatora, dlatego jest bardzo wygodny. Czytelne podpowiedzi sprawiają, że nawet jeśli jesteś początkującym użytkownikiem i nie masz doświadczenia w konwertowaniu plików muzycznych, możesz skorzystać z programu Windows Audio Converter.

W oknach tej aplikacji brakuje jednak podstawowej informacji, jaką jest wielkość plików wynikowych i czas trwania MP3/WMA. Taka informacja ułatwiłaby korzystanie z oferowanych opcji. Przydałaby się również informacja o przewidywanym czasie trwania konwersji.

Windows Dancer powoduje wyświetlanie na pulpicie animowanej postaci, która tańczy w rytm odtwarzanej muzyki. Po połączeniu z Internetem możliwe ma być pobranie dodatkowych postaci, poruszających się w inny sposób, ale odpowiednia aplikacja wciąż działa niepoprawnie.

Windows Party Mode jest natomiast skórką Windows Media Playera, który przemienia w szafę grającą. Dzięki temu w czasie różnych potańcówek pecet służący do odtwarzania dźwięku może również efektownie wyglądać. Nakładka ta zapewnia duże możliwości konfiguracji, ale wyłącznie strony wizualnej programu.

Zatańcz, jak zaplanowałeś

1 . Windows CD Label Maker wymaga do działania poprawnie skonfigurowanej drukarki. Jeśli nie masz zainstalowanej żadnej w systemie, musisz ją dodać. Niestety, po zakończeniu instalacji trzeba ponownie uruchomić główną aplikację. W pierwszym etapie przedstawione są szczegółowe informacje, jakie możliwości oferuje ten program. Jeśli nie wiesz, jaki papier kupić, żeby uzyskać ładne okładki, skorzystaj z Pomocy do programu.

Zatańcz, jak zaplanowałeś

2. Aby uzyskać ładną etykietę na płytę CD z nagraniami, zawierającą spis tytułów, trzeba najpierw pobrać informację o płycie CD z Internetu. Możesz także skorzystać z list odtwarzania w Windows Media Playerze. Dzięki temu wygenerowanie spisu utworów na płycie będzie proste i nie zajmie ci wiele czasu. Jeśli wybrałeś korzystanie z listy ulubionych, wówczas nie możesz dodawać tytułów plików nienależących do listy odtwarzania.

Zatańcz, jak zaplanowałeś

3. Aby etykieta pasowała do kolekcji twoich płyt, wybierz właściwą z listy dostępnych. Program oferuje kilkadziesiąt predefiniowanych wzorów, a dodatkowe możesz pobierać z Internetu. Niestety, brak informacji o rozmiarach wydruku wybranego wzoru, więc dopasowanie wielkości do papieru, którym dysponujesz, jest nieco utrudnione, jeśli nie jest to produkt jednej z firm uwzględnionych na liście. W większości są to firmy nieznane w Polsce.

Zatańcz, jak zaplanowałeś

4. Następnie możesz zmienić rozmieszczenie na wydruku takich elementów, jak nazwa wykonawcy, tytuł płyty, czy spis tytułów utworów. Brakuje informacji o czasie trwania danego utworu. Po kolei możesz ustalić wygląd każdego drukowanego elementu, a więc przedniej, tylnej oraz obu bocznych okładek. Jeśli przygotowujesz okładki płyt z nagraniami MP3 lub WMA, koniecznie zmień wielkość liter, bo nie zmieszczą się wszystkie tytuły i spis będzie niekompletny.

Zatańcz, jak zaplanowałeś

5. Po naciśnięciu przycisku Edit, w nowym oknie zobaczysz listę tytułów. Nie ma opcji wyświetlenia jej w dwóch kolumnach, ale możesz sam poprawić treść i przygotować wydruk zgodnie z upodobaniami. Drukując w dwóch kolumnach, skorzystaj z czcionki o stałej szerokości znaków, np. Courier New. Uważaj również na przypadkowe kasowanie danych, bo w tym miejscu nie działa funkcja Cofnij.

Zatańcz, jak zaplanowałeś

6. Pozostaje druk zaprojektowanych okładek. Na ostatnim etapie program udostępnia standardowe ustawienia drukarki. Możesz zmienić liczbę drukowanych kopii. Po włożeniu pustych etykiet do drukarki naciśnij Print, uprzednio jednak sprawdź za pomocą Preview, czy wszystko jest rozmieszczone zgodnie z twoim życzeniem. W tym momencie jeszcze możesz poprawić niedociągnięcia, naciskając Back.

Zatańcz, jak zaplanowałeś

7. Windows CD Label Creator zawiera niewygodne, ale przydatne okno podglądu. Skontroluj w nim, czy wszystkie drukowane elementy są na właściwych miejscach i mieszczą się w całości na ekranie. Skorzystaj z funkcji Zoom i wybierz taką wielkość podglądu, która zapewni ci dokładny obraz szczegółów. Okna nie da się powiększyć, ale korzystając z pasków przesuwania, możesz obejrzeć dowolną krawędź wydruku.

Zatańcz, jak zaplanowałeś

8. Nie zamykaj tego okna, dopóki nie będziesz miał w ręku wydrukowanej okładki swojej płyty CD, bo nie można zapisać ustawień. Jeśli na przykład drukarka się zatnie, całą konfigurację będziesz musiał przeprowadzić ponownie. Jeśli zaś uzyskasz oczekiwany efekt, możesz zmienić sposób druku przygotowanej etykiety, utworzyć kolejną lub zamknąć program. Przy tworzeniu kolejnej okładki możesz skorzystać z już przygotowanej.

Zatańcz, jak zaplanowałeś

9. W pierwszym oknie programu Windows Audio Converter określ, czy chcesz konwertować zawartość całego folderu, czy jedynie wybrane pliki. Pierwsza opcja przyda się, gdy masz mało plików w jednym katalogu, z drugiej korzystaj wówczas, gdy w komputerze przechowujesz dużo utworów muzycznych, a tylko niektóre chcesz przekonwertować na inny format. W tym wypadku będziesz dodawał pliki pojedynczo.

Zatańcz, jak zaplanowałeś

10. Wybranie opcji konwersji utworów z określonego katalogu powoduje, że w następnym oknie możesz grupowo wybrać pliki typu MP3, WAV lub Windows Media Audio. Dodatkowo możesz pominąć pliki określonej wielkości. Domyślnie konwersji podlegają większe niż 100 KB, warto jednak zmienić tę wartość na 1 MB. Pozwoli to na wybranie nagrań trwających dłużej niż 2 minuty, nawet o słabej jakości.

Zatańcz, jak zaplanowałeś

11. W następnym oknie wyświetlana jest lista utworów, które program odnalazł w określonym katalogu. Ponieważ jest to ostatni etap, na którym możesz zrezygnować z konwersji zbędnych plików, przejrzyj ją dokładnie. Możesz sortować według nazwy pliku bądź katalogu, w którym się znajduje, niestety, brak informacji o wielkości i daty modyfikacji. Zbędne pliki wyrzuć, naciskając Remove File po wskazaniu ich.

Zatańcz, jak zaplanowałeś

12. Jeśli w pierwszym oknie skorzystałeś z drugiej opcji, kolejnym etapem jest odnalezienie katalogu z plikami do konwersji i wybranie ich. Naciśnij Add file. Jeśli wybierasz z dużej grupy, możesz klikać kolejne, przytrzymując naciśnięty klawisz [Ctrl]. Niestety, w ten sposób możesz dodać pliki z jednego katalogu. Chcąc korzystać z różnych, musisz powtarzć zadanie dla każdego katalogu.

Zatańcz, jak zaplanowałeś

13. W kolejnym oknie wybierasz ustawienia dotyczące formatu wyjściowego. Do wyboru jest WMA oraz MP3, przy czym pierwszy w trzech odmianach: standardowej, o zmiennej szerokości strumienia danych oraz z kompresją bezstratną. Ustaw pożądaną jakość - domyślne 128 Kb/s może nie wystarczyć, lepiej wybrać 160-192 Kb/s. Warto zaznaczyć Use volume leveling, co włączy funkcję wyrównywania poziomu głośności wszystkich nagrań.

Zatańcz, jak zaplanowałeś

14. W ostatnim oknie program pokazuje postęp konwersji plików audio. Trwa to dość długo i mocno obciąża procesor. W dowolnym momencie możesz zatrzymać konwersję, klikając Stop conversion. Ponowne uruchomienie rozpocznie ją od punktu, w którym została przerwana, program może też działać w tle. Po zakończeniu bądź zatrzymaniu konwersji pojawia się okno ze szczegółowymi informacjami. Przejrzyj je i upewnij się, że nie pojawiły się żadne problemy.