Zaufany Solaris 10

Firma Sun Microsystems ogłosiła, że jeszcze w listopadzie bieżącego roku, wraz z uaktualnieniem systemu operacyjnego Solaris 11/06, udostępnione zostaną rozszerzenia Trusted Solaris Extensions, przeznaczone dla użytkowników wymagających większego niż standardowy poziomu bezpieczeństwa. Będą to nakładki na standardową wersję systemu, a nie - tak jak dotychczas - osobna jego wersja.

O nowym sposobie dostarczania tej "bardziej bezpiecznej" wersji systemu operacyjnego Solaris pisaliśmy już wcześniej w artykule "Bezpieczny Solaris w innej formie". Początkowe plany zakładały dostarczenie 'zaufanych' nakładek jeszcze w zeszłym roku, ale nie udało się dotrzymać terminu i pojawiają się one dopiero teraz.

Sun zaczął oferować bezpieczniejszą wersję swojego systemu operacyjnego, zarówno na platformy Sparc, jak i x86, już od ósmej jego wersji pod nazwą Trusted Solaris 8 Operating Environment. Przy pojawieniu się wersji 9 i 10, zaufany system nie zmienił się i nadal jest oferowany przez firmę w wersji 8. Jednak wraz z pojawieniem się ostatniej wersji Solarisa, firma doszła do wniosku, że łatwiej będzie rozwijać nakładki na system niż utrzymywać dwie rozdzielne jego wersje. Spowodowało to, że część funkcji z wersji Trusted musiała być zaimplementowana w standardowym Solarisie, a reszta została przeniesiona do nakładek Trusted Solaris Extensions. Od pewnego czasu były one już dostępne w testowej wersji beta, a teraz wreszcie Sun zapowiada, że pojawią się one oficjalnie w listopadzie, wraz uaktualnieniem 11/06, posiadając najwyższy stopień bezpieczeństwa według Common Criteria.

Strona projektu Trusted Solaris.

Strona Solaris Trusted Extensions.