Zautomatyzowane centrum danych? To już nie trend, to konieczność

Wyobraź sobie lotnisko na tropikalnej wyspie. Przyjazna załoga lotniska pomaga pasażerom w drodze do postoju taksówek. Większym grupom dedykowane są większe środki transportu, a mniejsze grupy kierowane są do pojazdów mniejszych. Ta miła i tradycyjna obsługa sprawdza się dobrze w przypadku małych lotnisk. Ale czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie taką sytuację na lotniskach, które obsługują ogromną liczbę podróżujących? Nie? Dlaczego więc wciąż korzystamy z centrów danych gdzie procesy obsługiwane są manualnie?

Autor: Rafał Rudecki, Business Solutions Manager Comarch ICT

Pod koniec roku 2015 firma Gartner ogłosiła, że “przyszłość data center (więcej na temat data center: http://www.comarch.pl/handel-i-uslugi/ict/data-center/ ) jest zależna od oprogramowania” . Automatyzacja obejmuje technologię, procesy oraz interakcje międzyludzkie w celu zautomatyzowania oraz przyspieszenia powtarzających się procesów, a także uniknięcia błędów ludzkich. Zautomatyzowane lub definiowane programowo data center pomagają w procesie organizacji oraz wprowadzenia różnych procesów informatycznych. Zautomatyzowane data center zapewnia wydajniejszą i bezpieczniejszą pracę systemów, które będą w stanie sprostać coraz bardziej wygórowanym umowom o jakości usług (SLA).

Gartner przewiduje, że do roku 2017, 75% przedsiębiorstw będzie wykorzystywać co najmniej cztery różne technologie automatyzacji zarządzania infrastrukturą IT. W raporcie firmy Gartner Zastępca Prezesa oraz wybitny analityk Ronni Colville podkreśla, że w dzisiejszych data center istnieje wiele narzędzi automatyzacji. Najpowszechniej stosowane przez niemalże każdego dostawcę usług IT są skrypty, ale Colville wskazuje także inne narzędzia, które mogą okazać się przydatne w ramach automatyzacji procesów .

"AUTOMATYZOWAĆ CZY NIE AUTOMATYZOWAĆ?" – TO JUŻ NIE JEST PYTANIE

Istota infrastruktury IT jako głównego elementu nowoczesnego biznesu powoduje, że data center najnowszej generacji muszą być bardziej elastyczne oraz dostosowywać się do wciąż zmieniających się warunków rynkowych. Im szybciej system daje rezultaty, tym firma staje się bardziej konkurencyjna na rynku, na którym istotna jest szybkość dostaw. Aby uzyskać odpowiednią szybkość procesów należy zautomatyzować data center.

Wiele współczesnych firm dostarcza oprogramowanie odpowiedzialne za procesy automatyzacji, począwszy od automatyzacji infrastruktury, przez hybrydową chmurę, kończąc na automatyzacji aplikacji. Oferują one ustandaryzowane procesy, samoobsługę oraz wysoką jakość usług. Kolejnym wyzwaniem jest potrzeba krótszego czasu wdrożenia nowych usług.

Dane z całego świata wskazują, że automatyzacja data center zapewnia zgodność oraz standaryzację, a także pomaga w wydajniejszym wykorzystaniu personelu . Automatyzacja usprawnia także wydajność serwerów – wspiera eliminację niedostatecznego wykorzystania. Poza tym automatyzacja nie tylko usprawnia jakość usług, ale także ogranicza koszty. Dla wielu firm niezwykle ważna jest łatwość wykorzystania. Nie ma wątpliwości, że zautomatyzowane data center stanowią przyszłość infrastruktury IT. Rodzi się jedynie pytanie od czego zacząć. Na rynku istnieje szereg dostawców usług oraz kilka standardów. Prześledźmy najbardziej obiecujące pozycje.

Zautomatyzowane centrum danych? To już nie trend, to konieczność

GRUBA RYBA

Firma Redfish narodziła się w roku 2014 po ogłoszeniu przez firmy Dell, Emerson Network Power, HP oraz Intel utworzenia nowej specyfikacji w zakresie data center oraz zarządzaniu systemami, które zapewniają pełną funkcjonalność, skalowalność oraz bezpieczeństwo. Jest to specyfikacja oraz schemat otwartego standardu, które wykorzystują JSON oraz OData w celu wsparcia klientów w zakresie integracji rozwiązań w ramach istniejących łańcuchów narzędzi . W przeciągu dwóch lat firma Redfish zdominowała rynek.

WIRTUALIZACJA SERWERA ORAZ SYSTEMU OPERACYJNEGO – DWIE PRZECIWNE FILOZOFIE

Standardem nie jest to, co chcesz osiągnąć. Wirtualizacja jest jednym z najłatwiejszych sposobów na usprawnienie automatyzacji. Krótko mówiąc wirtualizacja serwera powoduje, że wiele fizycznych serwerów występuje jako jeden, podczas gdy wirtualizacja systemu operacyjnego jest odwrotna – przekształca jeden serwer na wiele . Co jest lepszym rozwiązaniem? Nie ma prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Zarówno wirtualizacja serwera, jak i systemu operacyjnego umożliwia nam zbudowanie architektury, którą można łatwo zautomatyzować. Te dwie metody ułatwiają budowę architektury oraz skracają czas wymagany do zgromadzenia zasobów wymaganych do rozpoczęcia automatyzacji.

OKREŚL SWOJE CELE ORAZ ZAUFAJ EKSPERTOM

Zarówno wirtualizacja serwera jak i systemu operacyjnego nie są wystarczające, by móc zautomatyzować data center. Każdy plan wdrożenia wymaga szczegółowej strategii oraz badania potrzeb klienta. Człowiek nadal jest niezbędny w procesie odzyskiwania danych, ale im więcej czynności uda nam się zautomatyzować tym mniej kompetencji będzie potrzebnych do ich wykonywania. Proces wdrożenia automatyzacji w data center trzeba zacząć od uproszczenia architektury środowiska. Kolejny krok to już sam proces wdrażania automatyzacji – trzeba zacząć od najbardziej rutynowych zadań, które mogą być łatwo i szybko zautomatyzowane. Trzeba również pamiętać, że nie wszystko opłaca się automatyzować. W niektórych przypadkach praca potrzebna do zautomatyzowania zadania może przekroczyć wynikające z tego korzyści. Automatyzacja jest procesem ciągłym, który wymaga stałego monitorowania wykonywanych zadań. Trzeba też pamiętać, że wprowadzenie automatyzacji istniejącego środowiska wymaga znacznie więcej pracy, niż gdy zrobi się to na początku.

Przy dużej skali działalności warto rozważyć wdrożenie mechanizmów orkiestracji, które będą umożliwiały samoobsługowe tworzenie maszyn wirtualnych przez działy deweloperskie i biznesowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu dział utrzymania IT nie będzie musiał być zaangażowany w proces tworzenia maszyn wirtualnych. Co prawda nadal będzie musiał monitorować system, ale nie będzie konieczne wykonywanie manualnych prac związanych z wpisywaniem komend.

W Comarch wdrożyliśmy mechanizmy automatyzacji wiele lat temu i teraz jesteśmy w stanie zrozumieć i sprostać potrzebom naszych partnerów. Komunikacja to klucz do biznesu.

Artykuł powstał przy współpracy z Comarch.