Zawodowe rysowanie

CorelDRAW X4 nie przynosi rewolucyjnych zmian. Nowe narzędzia są jednak przemyślane i sprawdzają się bardzo dobrze. Warto wybrać X4.

CorelDRAW X4 nie przynosi rewolucyjnych zmian. Nowe narzędzia są jednak przemyślane i sprawdzają się bardzo dobrze. Warto wybrać X4.

Zawodowe rysowanie

Nowe okno startowe informuje o nowościach wersji X4, kieruje do zasobów edukacyjnych i umożliwia przygotowanie nowego projektu na podstawie szablonu.

Pakiet CorelDRAW X4, udostępniony w kwietniu tego roku w polskiej wersji językowej, składa się z trzech głównych aplikacji. Najważniejszy element to, oczywiście, sam CorelDRAW X4, najnowsza wersja programu do edycji grafiki wektorowej. W pakiecie znajduje się także Corel PHOTO?PAINT - aplikacja do grafiki rastrowej i fotoretuszu oraz Corel PowerTRACE X4 - program do automatycznej konwersji grafiki rastrowej na wektorową. Wśród głównych aplikacji pakietu producent wymienia także Corel CAPTURE X4, ale trudno uznać program przeznaczony głównie do wykonywania zrzutów ekranów za ważne narzędzie komercyjne - bez trudu znaleźć można dziesiątki podobnych i bezpłatnych. Aplikacji pomocniczych jest w pakiecie więcej: kreator kodów paskowych, kreator drukowania dwustronnego czy Bitstream Font Navigator - program do zarządzania czcionkami. Na krążku z CorelDRAW X4 znalazło się także miejsce dla pokaźnej liczby materiałów dodatkowych, w tym ponad 10 000 obrazów i klipartów wysokiej jakości, 1000 zdjęć do komercyjnego wykorzystania, 1000 czcionek OpenType i 80 szablonów dokumentów oraz dwie godziny szkoleniowych nagrań wideo.

Najważniejszy element pakietu, program CorelDRAW X4, został gruntownie przeprojektowany, przynajmniej pod względem interfejsu użytkownika. Zmieniono wygląd niemal wszystkich ikon, co w zasadzie nie wpłynęło na jakość pracy, może tylko dla posiadaczy naprawdę dużych monitorów. Do nowości zalicza się okno ConceptShare, służące do współpracy online, wysyłania projektów współpracownikom, wymianę komentarzy itd. W wersji X4 ulepszono narzędzia zarządzania kolorami, wprowadzono m.in. zarządzanie kolorami Adobe (CMM), usprawniono także opcje wydruku seryjnego. Należy dostrzec dobrą integrację wszystkich aplikacji pakietu z Windows Vistą, nawet jeśli sprowadza się to do wyszukiwania plików z poziomu okien dialogowych. CorelDRAW, często używany razem z aplikacjami Adobe, ma ulepszone funkcje wymiany danych z takimi programami, jak Illustrator CS3, Photoshop CS3 czy Acrobat 8.

Usprawniona wektoryzacja

Zawodowe rysowanie

Interfejs CorelDRAW został w wersji X4 gruntownie przeprojektowany. Nowe ikony lepiej zaprezentują się na dużych monitorach.

W czasie codziennej pracy z CorelDRAW bardzo często trzeba wprowadzić do projektu rysunki z kartki lub wydruku. Do tego celu najlepiej użyć narzędzia Corel PowerTRACE X4, które automatycznie zamieni zeskanowany obraz na grafikę wektorową. Narzędzie to sprawdza się zarówno w wypadku szczegółowych rysunków technicznych, jak i różnego typu szkiców, np. wstępnych wizji logotypów czy układu publikacji.

W CorelDRAW X4 pojawiło się kilka dość oczywistych narzędzi, których brakowało użytkownikom poprzednich wersji. Jednym z nich jest edycja tabel. Aplikacja umożliwia importowanie i edycję rozbudowanych tabel, zawierających zarówno tekst czy dane liczbowe, jak i grafikę, wykorzystane do tworzenia różnego typu zestawień czy zaprojektowania wyglądu całej strony dokumentu. Podobnie przydatną i dość oczywistą funkcją jest tworzenie warstw niezależnie dla każdej strony dokumentu. Prostym i zarazem ważnym narzędziem jest dynamiczne formatowanie tekstu, pozwalające sprawdzić, jak zmiana czcionki wpłynie na wygląd dokumentu. Takie testowe podglądanie efektów jest wygodniejsze od wielokrotnego próbnego wprowadzania i wycofywania zmian. Z czcionkami związane jest jeszcze jedno nowe narzędzie w CorelDRAW X4: integracja z usługą rozpoznawania rodzaju czcionki w witrynie WhatTheFont.com. Chociaż nie jest to funkcja dostępna bezpośrednio w oknie aplikacji, warto zwrócić uwagę na jej przydatność: umożliwia szybkie sprawdzenie, jaka czcionka została użyta np. w projekcie czy wzorcu dostarczonym przez klienta.

Informacje Corel

http://www.corel.com/pl

Cena: 2200 zł (pełna wersja), 1260 zł (uaktualnienie)