Zawrotna kariera słówka "podcast"

Szacowne gremium językoznawców i lingwistów pracujących nad słownikiem New Oxford American Dictionary uznało, że tytuł Słowa Roku 2005 należy się słowu "podcast". Taka decyzja nie dziwi, podcasting jako nowa metoda internetowej komunikacji, zrobił w mijającym roku zawrotną karierę.

Pojęcie "podcastu" zdefiniowano jako "nagranie w formie cyfrowej transmisji radiowej lub podobne, udostępnione w Internecie do pobrania do osobistego odtwarzacza audio", a samo słowo pochodzi ze złożenia słów "broadcasting" (ang. - nadawanie) i "iPod". Do jego popularyzacji przyczynił się zaś dziennikarz Ben Hammersley. Termin ten zostanie dodany do wersji online słownika w trakcie najbliższej aktualizacji, która następi na początku przyszłego roku. Co ciekawe, pojawiały się głosy krytyki, że słowo "podcast" przypisuje zbyt wiele zasługi firmie Apple (producentowi odtwarzaczy iPod), która nie wniosła przecież znaczącego wkładu w rozwój podcastingu.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy popularność zyskały także inne słowa o rodowodzie z branży IT, m.in. "lifehack" - termin określający zwiększenie wydajności podczas wykonywania codziennych zadań, czy też "rootkit" - czyli oprogramowanie instalujące się głęboko w systemie operacyjnym bez wiedzy jego użytkownika. My zaś zapraszamy do odwiedzin sekcji Podcasting, w której dostępne są codzienne podcasty przygotowywane przez naszą redakcję.

Więcej informacji: BBC


Zobacz również