Zawrotna szybkość

Naukowcy z Bell Labs zaprezentowali włókna światłowodowe, pozwalające przesyłać dane z szybkością 10 Gb/s na odległość 1,6 km.

Do produkcji nowego światłowodu wykorzystano włókna o nazwie LazrSPEED, a do demonstracji przesyłu danych użyto lasera emitującego falę o długości 850 nm. Nowy system powierzchniowej emisji (Vertical Cavity Surface Emitting Laser - VCSEL) zapewni niższe niż dotychczas koszty transmisji, które były największą przeszkodą we wprowadzeniu tego typu rozwiązań do powszechnego użytku. Przewody światłowodowe są wprawdzie stosowane, ale jest to stosunkowo droga technologia, bowiem słabnący sygnał wymaga krótkich, kilkusetmetrowych odcinków połączonych specjalnymi, bardzo skomplikowanymi i stąd bardzo drogimi wzmacniaczami. Rozwiązanie Bell Labs eliminuje ten problem i otwiera drogę do budowy tanich i superszybkich sieci lokalnych.

"Mówiono, że to niemożliwe, ale Bell Labs pokonał barierę 1 km!" -stwierdziła Janice Haber, wiceprezes firmy Lucent, do której należą laboratoria Bella.

Więcej informacji: www.bell-labs.com