Zawsze będzie popyt na wiedzę

Ubytek miejsc pracy przenoszonych do zagranicznych dostawców jest dla brytyjskich usługodawców IT mniejszą bolączką niż niedostatek wysokiej jakości specjalistów.

Liczba pracowników u zagranicznych dostawców oprogramowania oraz usług IT dla firm Wielkiej Brytanii podwoi się do ponad 130 tys. w ciągu nadchodzących 3 lat - wynika z badania przeprowadzonego przez Ovum. Badanie, które objęło połowę dostawców usług informatycznych w Wielkiej Brytanii zapowiada zmniejszenie do 2008 roku zatrudnienia w tych firmach o 6%. Odpowiada to utracie 5000 miejsc pracy w Wielkiej Brytanii. Miejsca te zostaną przeniesione zagranicę. W większości cięcia te dotyczyć będą programistów, pracowników technicznych, pracowników działów wsparcia klienta, call centres, pracowników działów administracyjnych.

Zamiast przeciwstawiać się tej tendencji, firmy brytyjskie powinny raczej budować portfel usług informatycznych kierowanych do biznesu. Firmy powinny pamiętać, że pozostali pracownicy muszą przede wszystkim być w stanie dostarczać innowacyjne rozwiązania w ścisłej współpracy z klientem. Jakość takiej oferty będzie przesądzać o sukcesie w brytyjskim sektorze IT - stwierdzają analitycy z Ovum.

Jak podkreślają autorzy raportu - nie wszystkie miejsca pracy można przenieść. O powodzeniu firm IT i całych sektorów od niego zależnych będzie wymagało zaangażowania miejscowych specjalistów potrafiących przetłumaczyć potrzeby biznesu na rozwiązania IT. Aby podołać tej zmianie firmy powinny zainwestować w zaniedbane w ostatnich latach kwestie szkoleń i rekrutacji talentów. "W przypadku kwalifikacji pracowników IT mamy do czynienia z bombą czasową - nie za bardzo wiadomo skąd wziąć następne pokolenie zdolnych, wyszkolonych i doświadczonych menedżerów do projektów informatycznych" - stwierdza wręcz raport.