Zażółć gęślą jaźń w Operze

Najnowsza Opera, 5.12, nie przynosi znaczących zmian w repertuarze przeglądarek internetowych.

Najnowsza Opera, 5.12, nie przynosi znaczących zmian w repertuarze przeglądarek internetowych.

W odmianie obsługującej Javę umieszczono najnowszą wersję JRE 1.3.1, ale tego typu ulepszenie pozostanie niezauważone przez większość użytkowników. Do modyfikacji bardziej rzucających się w oczy należy zaliczyć poprawione błędy poprzedniej wersji, głównie w kliencie pocztowym, oraz dodaną funkcję bezpośredniego przeszukiwania internetowej bazy informacji na temat samej Opery. W sumie jednak wprowadzone zmiany są mało efektowne i niełatwe do odnotowania. A przecież polscy użytkownicy wciąż czekają na oficjalną obsługę polskich znaków przez tę przeglądarkę. Brak tej funkcji zniechęcił do Opery już wielu.

Jednak, choć oficjalnie Opera wciąż nie potrafi wyświetlić polskich liter, w rzeczywistości radzi sobie z nimi całkiem nieźle. W dodatku sama potrafi przemówić do użytkownika po polsku. Wszystko za sprawą kilku entuzjastów przeglądarki.

Programem odpowiedzialnym za skłonienie Opery do poprawnego wyświetlania stron internetowych jest OperaPL 0.60, będący starterem właściwej przeglądarki, ale już pod polską kontrolą. Dodatkowo program przechwytuje skrót [prawy Alt C], dzięki czemu można bez problemu wpisywać literę "ć". Innym rozwiązaniem jest użycie specjalnej poprawki przygotowanej do wersji 5.11, dodającej obsługę kodowania ISO 8859-2. Patch ten, niestety, nie zadziała w wersji 5.12.

Aby Opera przemówiła w naszym ojczystym języku, należy w katalogu przeglądarki umieścić odpowiedni plik z tłumaczeniem, a następnie dokonać zmiany w ustawieniach programu. Tłumaczenie, które prezentujemy na naszej płycie, odbiega być może od utartych standardów językowych, ale w sumie jest poprawne.

Autorzy Opery obiecują już wkrótce wprowadzić obsługę kodowania ISO 8859-2, ale na razie trzeba skorzystać z naszych podpowiedzi - Opera warta jest z pewnością więcej niż trzy grosze.

Informacje: Opera 5.12, www.opera.com;

OperaPL 0.60, http://strony2.wp.pl/wp/operapl