Zażółć gęślą jaźń w Operze

Najnowsza Opera, 5.12, nie przynosi znaczących zmian w repertuarze przeglądarek internetowych.

Najnowsza Opera, 5.12, nie przynosi znaczących zmian w repertuarze .

W odmianie obsługującej Javę umieszczono najnowszą wersję JRE 1.3.1, ale tego typu ulepszenie pozostanie niezauważone przez większość użytkowników. Do modyfikacji bardziej rzucających się w oczy należy zaliczyć poprawione błędy poprzedniej wersji, głównie w kliencie pocztowym, oraz dodaną funkcję bezpośredniego przeszukiwania internetowej bazy informacji na temat samej Opery. W sumie jednak wprowadzone zmiany są mało efektowne i niełatwe do odnotowania. A przecież polscy użytkownicy wciąż czekają na oficjalną obsługę polskich znaków przez tę przeglądarkę. Brak tej funkcji zniechęcił do Opery już wielu.

Jednak, choć oficjalnie wciąż nie potrafi wyświetlić polskich liter, w rzeczywistości radzi sobie z nimi całkiem nieźle. W dodatku sama potrafi przemówić do użytkownika po polsku. Wszystko za sprawą kilku entuzjastów przeglądarki.

Programem odpowiedzialnym za skłonienie Opery do poprawnego wyświetlania stron internetowych jest OperaPL 0.60, będący starterem właściwej , ale już pod polską kontrolą. Dodatkowo program przechwytuje skrót [prawy Alt C], dzięki czemu można bez problemu wpisywać literę "ć". Innym rozwiązaniem jest użycie specjalnej poprawki przygotowanej do wersji 5.11, dodającej obsługę kodowania ISO 8859-2. Patch ten, niestety, nie zadziała w wersji 5.12.

Aby Opera przemówiła w naszym ojczystym języku, należy w katalogu przeglądarki umieścić odpowiedni plik z tłumaczeniem, a następnie dokonać zmiany w ustawieniach programu. Tłumaczenie, które prezentujemy na naszej płycie, odbiega być może od utartych standardów językowych, ale w sumie jest poprawne.

Autorzy Opery obiecują już wkrótce wprowadzić obsługę kodowania ISO 8859-2, ale na razie trzeba skorzystać z naszych podpowiedzi - Opera warta jest z pewnością więcej niż trzy grosze.

Informacje: Opera 5.12, www.opera.com;

OperaPL 0.60, http://strony2.wp.pl/wp/operapl