Zbędne aplikacje w smartfonie. Jak się ich pozbyć i dlaczego?


3. Ile razy pobiegłeś z Endomondo?

Zbędne aplikacje w smartfonie. Jak się ich pozbyć i dlaczego?

Instalacja aplikacji nie sprawi, że odkurzysz rower leżący od dwóch lat w garażu

Na smartfonach można zainstalować całą masę aplikacji, które zachęcają do aktywności sportowej. Przy każdym wyjściu z domu można rejestrować parametry treningu i dzielić się nimi z całym światem, niezależnie od tego czy znajomi są tym faktycznie zainteresowani. Faktycznie potrzebujesz zabierać smartfon na każdy spacer po parku i czy za każdym razem musisz wysyłać w świat swoje położenie?

Nie oszukuj się zresztą, że instalacja aplikacji zmieni Twoje życie. Jeśli nie korzystasz z Endomondo, Runkeepera lub dowolnego innego programu to go usuń. Zainstaluj go ponownie wtedy, gdy będziesz już gotowy zmienić swoje nawyki i naprawdę wstać od komputera. Obecność na ekranie głównym ikonki przypominającej Ci o tym, że znów nie wyszedłeś z domu pobiegać, może działać na Ciebie demotywująco.

4. Ile chmur Ci tak naprawdę potrzeba?

Zbędne aplikacje w smartfonie. Jak się ich pozbyć i dlaczego?

Często instalacja Dropboksa mija się z celem, skoro możesz skorzystać z rozwiązania od producenta

W smartfonach wszystkich producentów możesz znaleźć preinstalowane aplikacje do składowania plików w chmurze, czyli na zewnętrznych serwerach. W przypadku iPhone'a masz dostęp do iClouda, a dla użytkowników Androida twórcy przygotowali Dysk Google. Dla większości użytkowników systemowe rozwiązanie będzie wystarczające.

Zastanów się więc, czy jest nadal sens korzystać z dodatkowego OneDrive od Microsoftu, Dropboksa, Boksa lub dziesiątków innych konsumenckich chmur na pliki. Nie warto ich trzymać na smartfonie tylko dlatego, że ich twórcy rozdają kolejne gigabajty przestrzeni dyskowej, których nigdy nie wykorzystasz.

5. Pakiety biurowe na małym ekranie

Zbędne aplikacje w smartfonie. Jak się ich pozbyć i dlaczego?

Zainstaluj pakiet Microsoft Office na smartfonie tylko wtedy, kiedy faktycznie stanie się niezbędny

Smartfony reklamowane są jako świetne narzędzia do pracy, ale nie ma co się oszukiwać: na kilkucalowym ekranie praca z arkuszem kalkulacyjnym lub edytorem tekstu nie należy do przyjemności. Nie instaluj wszystkich dostępnych w sklepie z aplikacjami pakietów biurowych. To nie ma żadnego sensu i nie zwiększy Twojej produktywności.

Zamiast tego zastanów się, czy Twoja praca faktycznie wymaga, byś mógł otwierać na urządzeniu mobilnym pliki stworzone w jednym z programów składających się na pakietu Microsoft Office, Dokumentach Google lub iWork. Jeśli nie, to lepiej zwolnić zajmowaną przez nie przestrzeń dyskową. Zawsze możesz zostawić awaryjnie jeden z nich, ale po co Ci wszystkie?