Zbędne aplikacje w smartfonie. Jak się ich pozbyć i dlaczego?

O przydatności smartfona decydują zainstalowane w nim aplikacje. Jednak nie każdy program mobilny jest wart uwagi. Tak jak po zakupie nowego komputera trzeba oczyszczać system z preinstalowanych przez dostawcę narzędzi i unikać instalowania tych o wątpliwej przydatności, tak i w smartfonie: niektórych programów po prostu lepiej unikać. W artykule wskazujemy, jak pozbyć się bloatware i jakie programy można ze swojego urządzenia usunąć.


Użytkownicy smartfonów z Androidem już po jego pierwszym uruchomieniu często spotykają się z mnóstwem preinstalowanych aplikacji. Często są to propozycje o wątpliwej przydatności. Część to usługi własne producenta, a pozostałe to programy od partnerów. O ich obecności decydować może zarówno twórca oprogramowania, jak i operator na mocy własnych umów.

Bloatware to coraz poważniejszy problem

Zbędne aplikacje w smartfonie. Jak się ich pozbyć i dlaczego?

Im mniej aplikacji na urządzeniu mobilnym, tym szybciej i dłużej będzie ono działać

Sytuacja na rynku mobilnym jest podoba do tej w świecie laptopów. Producenci instalują na sprzedawanych urządzeniach oprogramowanie firm trzecich w zamian za określone korzyści, w tym finansowe. Tak jak jednak na komputerach takie "śmieciowe oprogramowanie" (z ang. bloatware) można w miarę łatwo usunąć, tak na smartfonie może być to problematyczne.

W przypadku sprzętów Apple nie istnieje co prawda problem bloatware, ale użytkownicy nie mają pełnej kontroli nad oprogramowaniem producenta. Z urządzeń można usunąć wyłącznie kilka programów, jak np. pakiet iWork. Aby usunąć taki program - lub dowolny inny pobrany z App Store - należy przytrzymać dłużej palec na ikonce. Zacznie ona lekko drgać. Jeśli pojawi się mały krzyżyk, to aplikacji można się pozbyć.

Użytkownicy Androidów mają większe pole manewru

Zbędne aplikacje w smartfonie. Jak się ich pozbyć i dlaczego?

W smartfonach z Androidem możesz wyłączyć niechciane programy, które znikną z menu i przestaną pożerać zasoby

Posiadacze urządzeń z oprogramowaniem Google mogą pozbyć się aplikacji na kilka sposobów. W przypadku sprzętów od różnych producentów może się to nieco różnić, ale podstawowym sposobem jest wybranie odpowiedniej opcji na liście aplikacji. Oprócz tego można przejść do karty programu w sklepie Google Play lub odnaleźć dany program z poziomu menu Ustawienia | Aplikacje. Wyróżniamy dwa sposoby pozbywania się niechcianego oprogramowania.

Część z aplikacji od producenta można trwale usunąć ze smartfona w ten sam sposób, jak każdy inny program pobrany z Google Play. Odbywa się to poprzez kliknięcie przycisku Odinstaluj w podstronie danej aplikacji w menu Ustawień. Czasem jednak ten sposób nie działa. Wtedy w miejscu przycisku Odinstaluj powinna powinna pojawić się możliwość wyłączenia aplikacji (po uprzednim odinstalowaniu wgranych aktualizacji).

Jak działa "wyłączanie" aplikacji?

Zbędne aplikacje w smartfonie. Jak się ich pozbyć i dlaczego?

W niektórych przypadkach wyłączenie preinstalowanej aplikacji może wywołać problemy

Wyłączenie aplikacji systemowej co prawda nie zwolni miejsca w pamięci urządzenia, ale może wpłynąć pozytywnie na jego wydajność zwalniając zasoby systemowe. Każdy użytkownik powinien sam ocenić, które z preinstalowanych programów producenta i operatora są zbędne i tylko niepotrzebnie zużywają zasoby.

Warto jednak nie przesadzać z wyłączaniem aplikacji systemowych. Może się zdarzyć, że po deaktywacji niektórych usług Google pojawią się problemy z innymi, zależnymi od nich programami. To, które aplikacje można bezpiecznie wyłączyć, zależy od danego modelu. Warto poeksperymentować samodzielnie w tym zakresie.