Zbieraj na odtwarzacz

Pieniądze, które zaoszczędzi się na zakupie wzmacniacza, można z powodzeniem wydać na odtwarzacz DVD z dekoderem AC-3 i DTS. Test wzmacniaczy: DENON AVR 1400, SONY STR-DE375, MARANTZ SR-580


Pieniądze, które zaoszczędzi się na zakupie wzmacniacza, można z powodzeniem wydać na odtwarzacz DVD z dekoderem AC-3 i DTS.

Szukając nowego wzmacniacza, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: Czego od niego oczekujemy i na co nas stać? Pewnie odpowiedź na pierwszą część pytania brzmi: "sporo", zaś na drugą - "na niewiele".

Trzeba więc wziąć pod uwagę raczej tańsze urządzenia, zapominając o dekoderze DTS i, a co równie prawdopodobne, także o AC-3. Ogólnie nic straconego, bo przecież zawsze można kupić odtwarzacz DVD z dekoderami. Zakup wzmacniacza bez dekoderów jest nadal sensowny, o ile chcemy jak najlepiej wydać pieniądze. Niestety, wiele firm całkowicie zrezygnowało z produkcji tanich urządzeń. Natomiast na półkach sklepów znaczny wybór takich wzmacniaczy uległ wieloprocentowej przecenie. Sprawdzenie oferty dostępnej w sklepach przekonało nas, jak wiele nieco archaicznych, ale za to doskonale grających wzmacniaczy można kupić za nieduże pieniądze.

Lepsze efekty można uzyskać kupując dobrze grający wzmacniacz z wejściem sześciokanałowym i przeciętny odtwarzacz z dekoderami niż średniej klasy wzmacniacz i odtwarzacz. Sumy wydane na oba zestawy będą pewnie zbliżone, ale lepsze brzmienie może mieć ten pierwszy. Dodatkowo, o ile na rynku wzmacniaczy sytuacja jest stabilna i nie należy spodziewać się specjalnych obniżek, o tyle odtwarzacze DVD, w tym również te z dekoderami, nadal tanieją. Można się spodziewać, iż coraz lepsze i tańsze dalekowschodnie konstrukcje odtwarzaczy DVD znów rozbudzą popyt na najtańsze wzmacniacze wielokanałowe. Konkurencją dla nich będą gotowe zestawy typu combo, czyli wszystko w jednym. Kosztem obniżania cen tracą one jednak na uniwersalności i nierzadko brzmieniu, bo trudno dokupić do takiego zestawu nowe kolumny, skoro stare "są takie dobre".

Jeśli nie masz zbyt wiele pieniędzy, a twoje wymagania co do jakości dźwięku są wysokie, być może warto przyjrzeć się propozycjom z niższych półek sklepów, na które trafiają nie tylko modele najprostsze, ale również te, które dobrze sprzedawały się jakiś czas temu.

DENON AVR 1400

Spore pudełko, a w nim dosyć ciężkie urządzenie to najlepsza charakterystyka pierwszego spotkania z Denonem AVR 1400. Konstrukcja nie najnowsza, ale nadal godna uwagi i dobrze ilustrująca zmiany w segmencie prostszych wzmacniaczy do kina domowego.

Przeprowadzając odsłuch, doznajemy miłego zaskoczenia - w stereo ten wzmacniacz gra naprawdę świetnie. Nie trzeba dokonywać żadnych zmian w ustawieniach fabrycznych, a wszystko jest w jak najlepszym porządku. Chyba jest to pierwsze urządzenie, które pracując z naszym testowym zestawem kolumn nie wymagało od razu podkręcenia tonów wysokich i niskich. Bardzo ładne brzmienie całości dopełnia głośnik niskotonowy, chociaż w stereo miał on drugorzędne znaczenie, bo raczej podkreślał niższe rejestry, niż je tworzył.