Zbigniew Braniecki: EULA w Ubuntu? Mozilla się nie zmieniła

Prośba Mozilli o opublikowanie licencji EULA w Ubuntu wywołała duży oddźwięk w środowisku Open Source. Poprosiliśmy o wypowiedź Zbigniewa Branieckiego, przedstawiciela Mozilli na Europę Wschodnią i Centralną.

Przypomnijmy, kilka dni temu Fundacja Mozilla zażyczyła sobie, żeby w Ubuntu pojawił się monit zmuszający użytkownika do akceptacji (bądź odrzucenia) licencji Mozilli Firefox. Mark Shuttleworth, twórca dystrybucji, nie był zbytnio zadowolony, ale zdawał sobie sprawę, że deweloperzy pracujący nad Ubuntu nie mają większego wyboru (patrz: "Firefox w Ubuntu 8.10 - tylko po zaakceptowaniu licencji").

Zbigniew Braniecki potwierdza opublikowane niedawno słowa Mitchell Baker z Mozilli. Jak mówi: Mozilla się nie zmieniła. Nie jesteśmy teraz nagle dużym, złym graczem, który zaczyna używać licencji, aby coś tam... A taki jest główny odbiór w społeczności. EULA w takiej formie to wynik błędu z naszej strony, który staramy się naprawić. Napisałem o tym więcej w moim blogu.

Patrz też: "Zbigniew Braniecki: 'Snuliśmy nieśmiałe wizje, że kiedyś Firefox może zdobędzie 10 procent rynku'"

Aktualizacja: 19 września 2008 11:24

W swoim blogu Zbigniew Braniecki podał ostateczne rozwiązanie problemu licencji EULA w Ubuntu. Oto jego wypowiedź:

1) Przy pierwszym uruchomieniu programu pojawi się pasek powiadamiania z informacją, że Mozilla Firefox to wolny i darmowy program wydawany przez non-profitową Mozilla Fundation. Po prawej pojawi się przycisk "Poznaj swoje prawa"

2) Po kliknięciu w niego zostaniemy przeniesieni na stronę about:rights na której znajdzie się coś w tym stylu:

Mozilla Firefox jest programem darmowym i otwartym, tworzonym przez społecznośc tysięcy ludzi z całego świata.

Jest kilka rzeczy o których powinieneś wiedzieć:

Firefox jest rozpowszechniany na licencji Mozilla Public License. Oznacza to, że możesz używać, kopiować i redystrybuować Firefoksa innym. Możesz także modyfikować kod źródłowy Firfoksa tak jak chcesz, aby odpowiadał Twoim potrzebom. Możesz także dystrybuować swoją zmodyfikowaną wersję, pod warunkiem, że spełnisz wymagania MPL.

Mozilla nie daje żadnych praw do znaków handlowych Mozilli ani Firefoksa.

Firefox posiada także usługi informacyjne ("Usługi"), takie jak funkcje bezpiecznego przeglądania; jednakże, nie możemy zagwarantować, że te serwisy będą w 100% dokładne i wolne od błędów. Zapoznaj się ze szczegółami i informacjami jak wyłączyć te funkcje tutaj [odnośnik].

Szczegółowe informacje: blog Zbigniewa Branieckiego


Zobacz również