Zbigniew Religa: "Czasami myślę, że Internet jest tylko dodatkiem do reklam..."

"To był jakiś duży komputer, który drukował takie wstęgi papieru. Kolejny trudno było uznać za przenośny - chyba, że ktoś był kierowca dźwigu" - tak w rozmowie z PCWK Online wspomina swoje pierwsze komputery prof. Zbigniew Religa, ceniony kardiochirurg, senator RP i kandydat na prezydenta RP. Z prof. Religą rozmawialiśmy również o dobrych i złych stronach Internetu...

PCWK: Jak wspomina Pan początki swojej przygody z komputerem i Internetem?

Zbigniew Religa: Śmiesznie. To był jakiś duży komputer, który drukował takie wstęgi papieru. Ale to było wieki temu. Potem komputery w USA, gdzie byłem na stypendium. One były juz trochę mniejsze - nie zajmowały całego pomieszczenia i trudno było je uznać za komputer podręczny chyba, że ktoś był kierowca dźwigu. Potem było już z górki, ale nie do końca mogę się uznać za fachowca od komputerów i Internetu. Po prostu korzystam z tego.

Prof. Zbigniew Religa
Prof. Zbigniew Religa

Prof. Zbigniew Religa

Profesor Zbigniew Religa - kardiochirurg, senator RP, kandydat na prezydenta RP. W 1963 ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Od 1984 prowadził Katedrę i Klinikę Kardiochirurgii w Zabrzu.

W 1986 r. Klinika w Zabrzu rozpoczęła współpracę z uznanymi w świecie zagranicznymi ośrodkami medycznymi w wyniku czego przeprowadzono w niej pierwsze w Polsce i nieliczne wówczas w Europie operacje implantacji klinicznej komory wspomagania serca oraz sztucznego serca.

Prof. Religa był również rektorem Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (w latach 1997-1999). W roku 2001 został kierownikiem II Kliniki Kardiochirurgii i dyrektora Instytutu Kardiologii w Warszawie (wtedy też przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg wstrzyknięcia do serca preparatu powodującego powstawanie nowych naczyń krwionośnych). Posiada tytuł doktor honoris causa Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego, Śląskiej Akademii Medycznej i Białostockiej Akademii Medycznej.

W 1994 r. Zbigniew Religa pełnił funkcję przewodniczącego Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform, a w 1995 - przewodniczącego partii Republikanie. W kwietniu ubiegłego roku został współzałożycielem nowej partii politycznej - Centrum. Obecnie jest kandydatem na Prezydenta RP.

Z jakich urządzeń komputerowych korzysta Pan na co dzień? Które z nich przydaje się najczęściej?

Zbigniew Religa: Z samego komputera i Internetu.

Jaki gadżet chciałby Pan sobie sprawić?

Zbigniew Religa: Ostatnio zabrakło mi pamięci - tzn. zabrakło mojemu 'kompowi', wiec pewnie zakupię sobie dodatkową, przenośną pamięć.

Jakie strony najchętniej odwiedza Pan w Internecie, a jakich zdecydowanie unika?

Zbigniew Religa: Związane z medycyną - co nowego się dzieje w kardiochirurgii oraz newsy.

Jakie są, Pana zdaniem, dobre strony Internetu?

Zbigniew Religa: Dostęp do wiedzy, poczta, fakt, że kontakt z ludźmi jest o wiele łatwiejszy.

Czego nie znosi Pan w Internecie?

Zbigniew Religa: Za dużo informacji i za mało możliwości, aby je przetrawić i aby wybrać to co najlepsze, na dodatek czasami brak wiarygodności tekstów i ewidentnie za dużo reklam. Czasami myślę, że Internet jest tylko niewielkim dodatkiem do reklam...


Zobacz również