Zbliża się StarOffice 6.0

Sun Microsystems zaprezentował najnowszą wersję bezpłatnego pakietu aplikacji biurowych.

Sun Microsystems na konferencji LinuxWorld Expo zaprezentował StarOffice 6.0, najnowszą wersję swojego bezpłatnego pakietu aplikacji biurowych. Oprogramowanie to jest uznawane za jednego z głównych konkurentów Microsoft Office. Z ankiety przeprowadzonej przez "Windows 2000 Magazine" wynika, iż StarOffice ma w USA 15-proc. udział w rynku.

Producent dużo uwagi poświęcił wyeliminowaniu z pakietu cech, za które był krytykowany jego poprzednik, StarOffice 5.2. Należą do nich duża objętość pakietu (rozmiar plików instalacyjnych wersji 6.0 będzie o połowę mniejszy) oraz wysoki stopień obciążenia systemu w efekcie jednoczesnego uruchamiania wielu funkcji, np. własnej przeglądarki plików. W wersji 6.0 funkcje te zostały rozbite na niezależne programy, które użytkownik może uruchamiać w zależności od własnych potrzeb. Istotnym udoskonaleniem w StarOffice 6.0 jest obsługa opracowanego przez Microsoft formatu XML.

Obecnie StarOffice 6.0 nie jest dostępny. Producent zapowiada na październik opublikowanie wersji testowej (beta). Finalny produkt jest spodziewany w pierwszym kwartale 2002 r. Program będzie kompatybilny z systemami Linux, Sun Solaris i Windows.

Więcej informacji: http://www.sun.com/products/staroffice