Zbliża się nowy format kart pamięci

Wygląda na to, iż rynek kart pamięci powiększy się wkrótce o kolejny format. Konsorcjum producentów elektroniki użytkowej zamierza bowiem w przyszłym tygodniu zaprezentować światu nowe karty pamięci, jeszcze mniejsze niż obecnie dostępne karty SD. Będą one podłączane do komputerów i innych urządzeń poprzez port USB.

Autorem nowego formatu jest powstała niedawno grupa o nazwie UTMA (Universal Transportable Memory Association). Jej przedstawiciele podkreślają, iż udało im się połączyć w jednej obudowie dwa chipsety pamięci flash, jednak w przeciwieństwie do obecnie stosowanych (chociażby przez SanDisk) kart, chipsety te umieszczone są koło siebie, zamiast jeden na drugim. Początkowo nowe karty będą w stanie pomieścić 1 GB danych. UTMA planuje dodatkowo zaprezentowanie nowej architektury przechowywania danych o nazwie Task Automated Data Structure.

Może się nasunąć pytanie: czy kolejny format kart jest potrzebny użytkownikom, gdy już dziś konkurujące ze sobą formaty, jak chociażby Memory Stick, SD (Secure Digital), Compact Flash, MultiMediaCard, czy xD-Picture Card, powodują zamieszanie wśród konsumentów i problemy z kompatybilnością pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Z drugiej zaś strony przykładowo Hitachi oferuje już miniaturowe dyski twarde, które dysponują większą pojemnością, jednak nie są tak odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak karty pamięci flash.

UTMA zapowiada, iż więcej informacji o nowym formacie pojawi się na ich stronie internetowej już 5 lutego.

Strona UTMA: http://www.fishmemory.org