Zbliża się znacząca aktualizacja na rynku netbooków

Producenci komputerów szykują się już do wprowadzenia do swojej oferty nowych modeli netbooków zbudowanych w oparciu o nową mobilną platformę Intela - Pine Trail. Pierwsze tego typu konstrukcje powinny pojawić na początku przyszłego roku.

PC World Testy - netbooki.

Wycofany ze sprzedaży online model HP Mini 5101

Polecamy:

Netbooki to niewielkie komputery przenośne przeznaczone przede wszystkim do korzystania z Internetu. Stanowią one tanią alternatywę dla notebooków i zdobyły już dosyć mocną pozycję na rynku.

Z kolei Pine Trail to nowa platforma Intela oparta na zapowiedzianych w połowie tego roku układach Pineview, reprezentujących kolejną wersję znanych procesorów Atom. Układy Pineview zawierają zintegrowany kontroler pamięci oraz procesor grafiki. Dlatego w skład platformy Pine Trail wchodzą nie trzy (jak ma to miejsce w przypadku platformy Atom), ale dwa układy scalone: procesor Pineview i chipset Tiger Point. Takie rozwiązanie zdaniem Intela pozytywnie wpłynie na czas pracy na baterii korzystających z niego urządzeń oraz ich wydajność.

Firmy produkujące komputery przygotowują się już do wprowadzenia do swojej oferty nowych modeli netbooków z Pine Trail. Np. Hewlett-Packard zaprzestał sprzedaży online modelu Mini 5101 szykując prawdopodobnie miejsce dla nadchodzących nowocześniejszych od niego konstrukcji. Dell, jak twierdzi rzecznik firmy, "również zaoferuje produkty bazujące na następnej generacji platformy Atom". Z pewnością też pozostali gracze, tacy jak Acer, Asus, Toshiba i MSI, nie przegapią możliwości odświeżenia swoich linii netbooków.

Platforma Pine Trail wraz z procesorami Atom Pineview ma zostać udostępniona producentom sprzętu w tym kwartale. Oczekuje się, że jednymi z pierwszych dostarczonych procesorów następnej generacji będą modele N450 (1,66 GHz) i N470 (1,83 GHz). Pierwsze konstrukcje zbudowane w oparciu o nowe rozwiązanie Intela powinny się natomiast pojawić na rynku na początku przyszłego roku.