Zbudowano najsilniejszy na świecie magnes termojądrowy

Naukowcy z MIT dokonali przełomu, który wnosi nową energię do pościgu nuklearnego. To rekordowy, najpotężniejszy na świecie magnes nadprzewodzący.

Zbudowano najsilniejszy na świecie magnes termojądrowy

Koncepcja artystyczna / T. Henderson, CFS/MIT-PSFC, 2020

Wielu naukowców zajmuje się dziedziną syntezy jądrowej i dąży do uzyskania czystej, niewyczerpanej energii. Niektórzy pracują nad bardziej kompaktowymi i przystępnymi projektami, próbując przyspieszyć rozwój naszej technologii.

Nowy przełom dokonany przez naukowców z MIT ujawnia rekordowy magnes nadprzewodzący, najpotężniejszy tego typu na świecie. Magnes fuzyjny został już przetestowany, a Joy Dunn, szef operacyjny w CFS ogłosił:

Zbudowaliśmy jedyny w swoim rodzaju magnes nadprzewodzący. Stworzenie unikalnych procesów produkcyjnych i sprzętu wymagało wiele pracy. Dzięki temu jesteśmy teraz dobrze przygotowani do przyspieszenia produkcji SPARC. Zaczęliśmy od modelu fizycznego i projektu CAD, a następnie pracowaliśmy nad wieloma pracami rozwojowymi i prototypami, aby przekształcić projekt na papierze w prawdziwy magnes fizyczny.

Zbudowano najsilniejszy na świecie magnes termojądrowy

Naukowcy w trakcie budowy / Gretchen Ertl, CFS/MIT-PSFC, 2021

W trakcie testów zespół stopniowo zwiększał siłę magnesu nadprzewodzącego, aż wygenerował rekordowe pole magnetyczne o sile 20 tesli, co czyni go najpotężniejszym polem magnetycznym, jakie kiedykolwiek osiągnięto za pomocą magnesu fuzyjnego.

W obecnej sytuacji żadne reaktory termojądrowe nie wykazały zdolności do generowania większej ilości energii, niż ta potrzebna im do działania, więc osiągnięcie tego progu rentowności byłoby historycznym momentem.

SPARC ma być w pełni ukończony do 2025 roku.

Zobacz także: Amazon oficjalnie uderza w SpaceX

Źródło: newatlas.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: