Zbuduj maszynę marzeń

Czy jesteś na tyle wiekowy, by pamiętać czasy, gdy samochodowe złote rączki mogły naprawdę podrasować samochód? W tamtych latach upaprani smarem mechanicy-amatorzy spędzali całe weekendy na majstrowaniu i kombinowaniu pod maską. Efektem końcowym była doskonale wyregulowana maszyna, która zostawiała seryjne modele daleko w tyle.


Czy jesteś na tyle wiekowy, by pamiętać czasy, gdy samochodowe złote rączki mogły naprawdę podrasować samochód? W tamtych latach upaprani smarem mechanicy-amatorzy spędzali całe weekendy na majstrowaniu i kombinowaniu pod maską. Efektem końcowym była doskonale wyregulowana maszyna, która zostawiała seryjne modele daleko w tyle.

Samochody odchodzą już raczej w przeszłość, ale jeśli chodzi o pecety, zabawa trwa w najlepsze. Przecież Twój obecny komputer - czy to nieco pokryty kurzem, czy jeszcze pachnący świeżością - jest zapewne efektem jakiegoś kompromisu. Większość dzisiejszych komputerów została opracowana z myślą o typowych zastosowaniach, takich jak edycja tekstów czy buszowanie po Internecie. Na szczęście mnóstwo dostępnych dodatków, kart i akcesoriów oferuje niemalże nieskończone opcje rozbudowy. Z tego nudnego beżowego pudła - używanego w pracy lub domu - można wyczarować XXI-wieczny odpowiednik strzały z lat 60. Aby pokazać część możliwości, wymyśliliśmy kilka wersji rozbudowy, które posłużą Ci za punkty odniesienia.

Bez względu na to, którą wybierzesz ścieżkę upiększenia swej maszyny, służymy pomocą. Zaczniemy od trzech przykładowych projektów rozbudowy. Dodatkowo podamy wyczerpujące instrukcje przeprowadzania typowych zmian w komputerze: instalacji kart rozszerzeń, pamięci RAM czy nowego twardego dysku.

Zbuduj maszynę marzeń
Zaczynając od gołego, wziętego prosto ze sklepowej półki systemu, utworzyliśmy centrum mediów i dźwięku godne każdego miłośnika kina domowego, najwyższej klasy cyfrową ciemnię dla zapaleńców fotografii i doskonałego peceta dla poważnych graczy.

Każdy z projektów miał wspólny punkt początkowy: komputer Dell Dimension XPS T600r z Pentium III 600, 64 MB RAM i dyskiem 9,5 GB IDE. Twoje potrzeby rozbudowy mogą być nieco odmienne, ale nawet nasz całkiem niezły pecet wyjściowy wymagał kilku istotnych ulepszeń, by sprostać wymogom projektów.

Dla wszystkich scenariuszy przygotowaliśmy podsumowanie minimalnych wymagań sprzętowych, listę zakupów komponentów, zakresy cenowe, przybliżony czas pracy i poziom zaawansowania oraz kilka porad. Możesz więc zacząć od podzespołów niższej klasy i rozbudować je później albo od razu wyłożyć kasę na najlepsze rozwiązania.

Oczywiście możesz również łączyć ze sobą rozwiązania z poszczególnych naszych projektów. I choć te przykładowe scenariusze są opracowane głównie z myślą o środowisku domowym, wiele użytych przez nas podzespołów przyniesie doskonałe rezultaty w pececie pracującym w małym lub domowym biurze. Rozbudowa ma to do siebie, że nic nie jest w niej ustalone raz na zawsze.

Jak korzystać z przewodnika

Są trzy podstawowe sprawy, o których musisz pamiętać podczas korzystania z naszego przewodnika.

Zrób inwentaryzację swego peceta

Jeśli większość podzespołów Twojego komputera spełnia nasze minimalne wymagania, rozbudowa będzie znacznie prostsza. W innych przypadkach (jak wówczas, gdy Twój procesor nie odpowiada określonemu minimum), kupno nowego komputera będzie chyba lepszym rozwiązaniem.

Zastanów się, jakiej rozbudowy naprawdę potrzebujesz (lub chcesz)

Aby Ci w tym pomóc, opisujemy efekty działania każdej ze zmian. Weź pod uwagę cenę, czas i stopień trudności danego typu rozbudowy - i bądź ze sobą szczery w kwestii poradzenia sobie ze zmianami na wyższym poziomie zaawansowania. Jeśli nie czujesz się pewnie, rozważ zlecenie rozbudowy specjalistom - oczywiście odpłatnie - albo skorzystaj z pomocy zaufanego przyjaciela, który ma więcej doświadczenia.

Skorzystaj z porad w części "Jak rozbudować"

Po dokonaniu wyboru i zakupie podzespołów, informacje zawarte w tej części przeprowadzą Cię przez proces instalacji nowych części. W efekcie otrzymasz komputer przystosowany do konkretnych zadań, gotowy do wyścigu o wysoką stawkę. I nawet nie ubrudzisz sobie rąk smarem.

Jak rozbudować

Zanim zaczniesz

Przed każdą rozbudową musisz przemyśleć pewne działania i trochę posprzątać, zanim zakaszesz rękawy i weźmiesz się do roboty.

- Jeśli nie używasz Win 98 SE lub Millennium, zastanów się nad przejściem na jeden z tych systemów, które oferują obsługę najnowszych technologii dźwięku i grafiki.

- Sprawdź, czy dostępne są najświeższe aktualizacje oprogramowania (windowsupdate.microsoft.com).

- Sprawdź, czy nie występują błędy sprzętowe. Przejdź do Start | Ustawienia | Panel sterowania, wybierz ikonę System i kliknij kartę Menedżer urządzeń. Jeśli zobaczysz żółty wykrzyknik obok którejś pozycji, zaznacz ją, kliknij przycisk Właściwości i skorzystaj ze wskazówek w celu naprawy problemu.

- Sprawdź i zdefragmentuj swój twardy dysk. W Moim komputerze kliknij ikonę twardego dysku i wybierz Właściwości. Teraz kliknij kartę Narzędzia, a następnie przycisk Sprawdź teraz. Po zakończeniu operacji przez system, kliknij przycisk Defragmentuj teraz.

- Zarchiwizuj wszystkie programy i dane (dobrze by było też sprawdzić skopiowane pliki, upewniając się, że operacja archiwizacji przebiegła pomyślnie).

Gdy CPU jest słaby

Jeśli Twój komputer nie spełnia naszych minimalnych wymagań procesora, lepiej chyba wyjdziesz na zmianie całego peceta. Wiele podzespołów w naszych projektach - szczególnie zaawansowane oprogramowanie - działa najlepiej z procesorem Pentium III, Athlon, Pentium II, Celeron lub Duron. Starsze Pentium czy AMD nie mogą być rozbudowane do procesorów tej klasy, choć posiadacze najstarszych maszyn z Pentium II nie są zupełnie pozbawieni nadziei. Niektóre firmy, jak np. Evergreen Technologies, oferują zestawy do rozbu-dowy do szybkiego procesora Celeron za około 600 do 1000 złotych (szczegółowe informacje nt. wymiany CPU znajdziesz w "Zrób to sam" z PCWK 5/00, str. 68).

Jeżeli jesteś naprawdę ambitny, pomyśl o wymianie całej płyty głównej - ale tylko wtedy, gdy masz doświadczenie w pracy ze sprzętem i nie obawiasz się długiej dłubaniny wewnątrz obudowy komputera. Typowa płyta główna kosztuje około 500 złotych, ale całkowita suma zależy od procesora i ilości pamięci RAM, jaką zamontujesz na płycie. Pełna rozbudowa pozbawi Cię mniej więcej 1400 do nawet 2800 złotych (jak wymienić płytę główną dowiesz się ze "Zrób to sam" w PCWK 1/00, str. 76).