Zbuduj przeglądarkę swoich marzeń

Od wielu lat trwa w Sieci wojna pomiędzy zwolennikami internetowych przeglądarek, zwłaszcza tych określanych mianem "wielkiej trójki" - Firefoksa, Internet Explorera i Opery. Każda z tych aplikacji ma swoje zalety - duże możliwości optymalizacji (Firefox), wygodę i intuicyjność obsługi (IE), bezpieczeństwo i szybkość działania (Opera). W końcowym rozrachunku to właśnie dwie ostatnie cechy najwyżej ceni sobie przeciętny internauta. Użytkownicy produktów Mozilli i Microsoftu nie powinni jednak czuć się pokrzywdzeni - poniżej przedstawiamy kilkadziesiąt wtyczek, za sprawą których uda się poprawić bezpieczeństwo przeglądarki, ułatwić wyszukiwanie informacji oraz uatrakcyjnić przeglądanie internetowych treści.

Zbuduj przeglądarkę swoich marzeń

Dlaczego niniejszy artykuł poświęcony jest wyłącznie rozszerzeniom dla przeglądarek Microsoftu i Mozilli? Użytkownicy Opery (a dokładnie mówiąc, Opery 9) są pod względem najprzeróżniejszych dodatków do swojej przeglądarki nieco uprzywilejowani, gdyż mogą je sami tworzyć za pośrednictwem specjalnego serwisu internetowego. Strona mieszcząca się pod adresemhttp://widgets.opera.com/widgetize pozwala na opracowanie własnego widgeta (czyli małego programu dostarczającego przydatnych informacji, który jednak wtyczką w dosłownym rozumieniu tego słowa nie jest). Tak stworzony dodatek przechowywany jest na serwerze producenta przeglądarki i może być w dowolnej chwili pobrany i zainstalowany.

Opera jest, jak już wspomniano, ceniona za szybkość działania i bezpieczeństwo. Na stronie internetowej Secunii, firmy zajmującej się zagadnieniami związanymi z komputerowym bezpieczeństwem, dostępne są informacje, z których wynika, że producent Opery może wykazać się 100-procentową skutecznością w łataniu dziur wykrywanych w tej przeglądarce.

W oparciu o informacje zebrane przez Secunię sporządzone zostało porównanie najpopularniejszych przeglądarek (więcej szczegółów na ten temat znaleźć można tutaj). Warto zauważyć, że zestawienie celowo nie bierze pod uwagę liczby dziur wykrywanych w poszczególnych przeglądarkach, a jedynie liczbę luk załatanych (po części dlatego, że daty udostępnienia aplikacji nie pokrywają się). W przypadku ostatnich jak dotąd stabilnych wydań Firefoksa, Opery i Internet Explorera wygląda ono tak:

Zbuduj przeglądarkę swoich marzeń

Opracowanie: IDG.pl

Sytuacja nie zmienia się również wtedy, gdy porównamy poprzednie wydania przeglądarek:

Zbuduj przeglądarkę swoich marzeń

Opracowanie: IDG.pl

Dlatego też postanowiliśmy to na swój sposób użytkownikom Firefoksa i Internet Explorera wynagrodzić :-)

Wtyczki - ile i jakie?

Podczas instalowania większej liczby wtyczek może zrodzić się pytanie o stabilność działania obarczonej takim brzemieniem przeglądarki. Chociaż nam "udało się" popsuć moduł instalacji rozszerzeń Firefoksa, korzystając z wydania 2.0.0.1 PL (o czym informujemy w dołączonej do tekstu ramce), okazuje się, że aplikacja Mozilli może działać nawet z zainstalowanymi 200 rozszerzeniami. Nie da się jednak ukryć, że proces uruchamiania programu wydłużył się znacząco, a samo przeglądanie stron WWW było mocno utrudnione.

Firefox 2 vs. IE 7

Siódma wersja Internet Explorera pojawiła się pod koniec października 2006 r., zaledwie kilka dni przed Firefoksem 2. Produkt Microsoftu nie był modyfikowany, nie licząc oczywiście łatania dziur, od ponad pięciu lat, podczas gdy ostatnia poważna premiera Firefoksa odbyła się ponad rok temu. Nie powinno więc nikogo dziwić, że IE 7, w porównaniu do jego szóstej wersji, wydaje się całkiem nowym produktem, wyposażonym w mechanizmy znane z nowoczesnych przeglądarek, podczas gdy produkt Mozilli nie oferuje radykalnych zmian. Przyjrzyjmy się pokrótce funkcjom obu przeglądarek.

Czytaj więcej

My przygotowaliśmy zestawienie obejmujące znacznie mniej dodatków, ale za to bardziej wyselekcjonowanych. Znajdziecie tu plug-iny z zakresu optymalizacji wyszukiwania i przeglądania, bezpieczeństwa, wygodnego korzystania z wątków RSS oraz dodatkowy zestaw wtyczek wzbogacających tzw. "user experience".

Zapraszamy także do lektury tekstu "Najlepsze rozszerzenia dla najlepszej przeglądarki", poświęconego zorganizowanemu przez Fundację Mozilla konkursowi na najlepszy dodatek do Firefoksa oraz artykułu "Firefox dla webmasterów" przybliżającego narzędzia przydatne twórcom stron internetowych.

Zakładki, wyszukiwanie i przeglądanie:

Zbuduj przeglądarkę swoich marzeń

Foxmarks Bookmark Synchronizer

Foxmarks Bookmark Synchronizer - idealny dla użytkowników Firefoksa, którzy posiadają więcej niż jeden komputer. Po zainstalowaniu na każdej maszynie przeglądarki (Firefoksa w wersji 1.5 - 2.0.0) i oczywiście tego rozszerzenia, program automatycznie będzie synchronizował zakładki (bookmarks) dzięki serwisowi my.foxymarks.com. Przyjazny kreator krok po kroku pozwoli przejść przez całą procedurę.

Pobierz plik dla Firefoksa

Yahoo Toolbar to dodatkowy pasek narzędziowy udostępniony przez portal Yahoo! umożliwiający szybki dostęp do zasobów wyszukiwarki bez konieczności przechodzenia na strony portalu. Dodatkowo aplikacja posiada wbudowaną blokadę okienek Pop-up oraz zabezpiecza komputer przed programami szpiegowskimi instalującymi się w czasie przeglądania stron internetowych.

Zbuduj przeglądarkę swoich marzeń

Yahoo Toolbar

Pobierz plik dla Firefoksa

Pobierz plik dla Internet Explorera