Zbuduj własnego robota

Od kilku dni każdy może się stać posiadaczem własnego robota. Wystarczy, że wykaże się cierpliwością, zamiłowaniem do kolekcjonowania i ... zasobnym portfelem. I-Droid to mały robot o charakterze edukacyjnym (tzw. edutainment), dzięki któremu można poznać podstawy robotyki i mechatroniki, a przy okazji poćwiczyć programowanie w Javie.

I-Droid sprzedawany jest w częściach do samodzielnego montażu, kolejne elementy to fragmenty obudowy, układy sterujące, mikrofon, silniki i siłowniki (robot posiada dwa niezależne napędy na przednie koła), czujnik temperatury, kamera CMOS, moduł Bluetooth, ultradźwiękowe czujniki zbliżeniowe, służące do wykrywania przeszkód (działające podobnie jak czujniki parkowania w samochodach).

Zbuduj własnego robota

I-Droid w pełnej krasie

Zmontowanie robota nie powinno stanowić problemu nawet dla zupełnych laików, co ciekawe, robot uzyskuje część funkcjonalości jeszcze przed połączeniem wszystkich elementów. Gdy zmontujemy głowę z fragmentem tułowia, będzie ona już reagować na głos i dotyk. Rozwój robota nie kończy się z przykręceniem ostatniej śrubki, I-Droid może być programowany przez użytkownika przy użyciu wbudowanego języka o składni zbliżonej do języka C lub w Javie (program napisany w Javie steruje robotem poprzez Bluetooth).

Robot może działać podobnie jak wiele zdalnie sterowanych zabawek, ale do kontroli nad i-Droidem wykorzystuje się komputer wyposażony w moduł Bluetooth lub ... telefon komórkowy. Jeśli znudzi się nam podstawowa funkcjonalność robota, można go rozbudować, montując własnoręcznie wymyślone narzędzia w ruchomych ramionach i-Droida. Najwięcej możliwości wydaje się jednak związanych z wspomnianym już programowaniem w Javie i bezprzewodowym połączeniem przez Bluetooth. Można wyobrazić sobie całkiem poważne zastosowanie i-Droida, np. sterowany przez Internet, za pomocą specjalnie przygotowanej strony WWW (jest to możliwe) może służyć do patrolowania mieszkania, gdy jesteśmy na urlopie i męczy nas pytanie, czy na pewno zakręciliśmy wszystkie krany. I-Droid może także być zaprogramowany do wykonywania typowych dla eksperymentalnych robotów zadań, np. pokonywania labiryntu.

I-Droid jest już dostępny w sprzedaży i subskrypcji w Polsce, a cena kolejnych elementów wynosi 35,90 zł (pierwsze dwie części są tańsze, odpowiednio 14,90 zł i 26,90 zł). W sumie robot składać się będzie z kilkudziesięciu części, a całkowity koszt i-Droida to około 2500 zł. Nie mieliśmy jeszcze okazji przetestować całego i-Droida, ale gdy tylko dostępne będą wszystkie części, zmusimy go do pracy, oczywiście prezentując efekty na idg.pl

Informacje: www.i-droid.pl

Paweł Brągoszewski