Zbuntowane przeglądarki

Czy do przeglądania stron WWW niezbędna jest instalacja rozbudowanych programów, zajmujących ogromną ilość cennej przestrzeni dyskowej?


Czy do przeglądania stron WWW niezbędna jest instalacja rozbudowanych programów, zajmujących ogromną ilość cennej przestrzeni dyskowej?

Internet Explorer i Netscape Navigator to w powszechnej opinii jedyne liczące się programy na rynku przeglądarek internetowych. W ciągu wielu lat rozwoju kolejne ich wersje oferowały coraz nowsze możliwości. Dziś obie przeglądarki są potężnymi aplikacjami, których instalacja pochłania sporą ilość zasobów systemowych i miejsca na dysku. Nie wszyscy jednak pamiętają, że aqni IE, ani NN nie były pierwszymi i ostatnimi programami tego typu. Wciąż istnieje wiele aplikacji mogących je zastąpić. Być może nie dorównują one gigantom rynku pod każdym względem, ale mają dwie podstawowe zalety: niewielkie rozmiary i małe wymagania systemowe. A to oznacza, że doskonale nadają się do wykorzystania w komputerach dysponujących małą mocą, np. w przestarzałych biurowych urządzeniach służących jedynie do fakturowania czy w wysłużonych laptopach pamiętających narodziny komputerów przenośnych.

Amaya

Zbuntowane przeglądarki
Amaya nie jest przeglądarką, która mogłaby z powodzeniem konkurować z Explorerem czy Navigatorem, ale też nigdy nie było to celem jej twórców. Została stworzona przez World Wide Web Consortium (W3C) – organizację ustanawiającą standardy w zakresie języków służących do budowy stron WWW. Aplikacja służy m.in. do testowania i wdrażania nowych technologii. Mimo iż pochodzi ona niejako „ze źródła”, używanie jej jako standardowej przeglądarki nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ zarówno twórcy najpopularniejszych przeglądarek, jak i nowoczesnych serwisów internetowych nie stosują się ściśle do norm zatwierdzanych przez W3C.

Amaya obsługuje wprawdzie najnowsze wersje języków, takich jak HTML 4.0, XHTML, MathML i Cascading Style Sheets (CSS), ale ma poważne problemy z poprawnym wyświetlaniem stron z podziałem na ramki (frames) lub mających skrypty JavaScript. Mimo tych niedociągnięć, przeglądarka ta może być polecana webmasterom do testowania witryn. Zapewne także z myślą o nich zintegrowano ją z prostym edytorem WYSIWYG. Umożliwia on także, po uprzednim pobraniu z Internetu odpowiedniego słownika, sprawdzanie poprawności pisowni pod względem ortografii.

Wymagania systemowe:

486/66 16 MB RAM #####

Systemy operacyjne: Windows 95/NT, Linux, Sun Solaris, AIX, OSF/1

http://www.w3.org/Amaya/

HotJava

Zbuntowane przeglądarki
Java robi zawrotną karierę, nie powinien zatem dziwić pomysł stworzenia przeglądarki internetowej opartej w stu procentach na tym języku programowania. Zrealizowała go firma Sun Microsystems tworząc program o nazwie HotJava. Jak można się tego spodziewać, HotJava nienagannie radzi sobie z aplikacjami (apletami) Javy i JavaScript. Zupełnie poprawnie interpretowane są także strony oparte wyłącznie na HTML 3.2 lub 4.0.

Niestety, HotJava ma poważny mankament – działa bardzo wolno. Zarówno Internet Explorer 5.0, jak i Netscape Navigator 4.5 znacznie przewyższają pod tym względem produkt Suna. Szybciej interpretują i wyświetlają nie tylko rozbudowane dokumenty HTML, ale także, co jest sporym zaskoczeniem, aplety Javy. HotJava ma także problemy z płynnym przewijaniem i sprawnym przeładowywaniem stron.

Wymagania systemowe:

486/66 16 MB RAM#####

Systemy operacyjne: Windows 95, Sun Solaris 2.5##

http://java.sun.com/products/hotjava/index.html

Mosaic

Zbuntowane przeglądarki
Aplikacja ta zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jest najstarszą graficzną przeglądarką stron WWW. Mosaic już ponad 7 lat temu przecierał drogę dla IE i NN. Ze względu na to, że od kilku lat nie jest ona aktualizowana, odbiega poziomem od konkurencji. Poprawnie wyświetla jedynie strony wykorzystujące starsze rozwiązania (do HTML 3.2). Serwisy zawierające aplety Javy, skrypty lub podział na ramki nie będą wyświetlane poprawnie. Mosaic nie obsługuje nawet kolorowego tekstu. Ma natomiast kilka użytecznych dodatków, takich jak: prosty klient poczty elektronicznej i grup dyskusyjnych czy spider pozwalający pobrać niewielkie serwisy do przeglądania offline.

Jak na nieco starszą aplikację, Mosaic zawiera wyjątkowo dużo opcji umożliwiających dostosowanie jej wyglądu i funkcjonalności do potrzeb użytkowników. Rozbudowany system bookmarków, pomocy oraz dwupanelowy interfejs, przypominający Explorera 5, to niewątpliwe atuty tej przeglądarki. Niestety, braki w obsługiwanych standardach oraz długi czas tłumaczenia dokumentów o zawiłej strukturze tabel poważnie utrudniają pracę.

Wymagania systemowe:

486/66 16 MB RAM#####

Systemy operacyjne: Windows 95/NT####

http://www.ncsa.uiuc.edu/SDG/Software/WinMosaic/index.html